Ayakkabının kaymasını önlemek için ne yapılabilir?

Ayakkabının kaymasını önlemek için ne yapılabilir?

">

Yeni alınmış ayakkabılar bazı yüzeylerde kayabiliyor. Bunu önlemek için tırtıklı bir alana ayakkabıyı sürtebilir yada eski bir rendeyi tabana sürtebiliriz. Böylece yüzeyde tırtıklar oluşur ve ayakkabı kaymaz. Yada silikon sıkabiliriz tabana yatay şeritler halinde. Buda kaymayı önler.

Ayakkabının Kaymaması İçin Alınacak Önlemler

Bir ıslak zeminde, karda, uygun olmayan taşların üstünde yürürken düşüp belimizi,ayağımızı,bacağımı incitmemiz söz konusudur. Bunun önüne geçebilmek için alınacak birkaç tane önlem bulunur. Bunlar;

 • Zımpara Kullanmak: Alt tabanı çok kayan bir ayakkabıyı alıp tabanını zımparalamak ayakkabının kaymasına engel olur. Zımparalamadan önce ayakkabının tabanını temizlemeliyiz. Temizledikten sonra dikkatli bir şekilde çok fazla bastırmadan tabanı zımparalanır. Bu sayede kaymalarının önüne geçilmiş olunur.
  ">
 • Saç Spreyi Sıkmak: Ayakkabıya karda yürümeden önce tabanına saç spreyi sıkıldığında kayma riski ortadan kalkacaktır.
 • Yapışkanlı Bant: Ayakkabının altı kaydığında bir diğer işe yarayan yöntem ise yapışkan bandı alıp çapraz bir şekilde ayakkabının altına yapıştırmak kaymanın önüne geçecektir. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1619358940-340914-ffff.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1619358940-340914-ffff.jpg)
 • Silikon Kaydırmaz Ayakkabı Tabanı: Ayaklar gün içerisinde oldukça terler ve bu da kaymaya sebep olur. Silikon kaydırmaz tabanı alıp ayakkabının içerisinde yerleştirerek kayma riskleri ortadan kalkabilir.
 • Tırtıklı Bıçak Kullanmak: Evde bir tırtıklı bıçağı alıp ayakkabının tabanına uzun bir çizgi çizip tabanın sağından ve solundan bastırarak X işareti yapmalıyız. Bu işlemi yapmak da ayakkabının kaymasını önleyecektir.
 • Ayakkabı Kar Zinciri Kullanmak: Kışları hepimizin oldukça korktuğu durumlardan biri de karda kayıp düşmektir. Bunun önüne geçebilmek için kar zinciri satın alıp ayakkabının tabanına yerleştirmek karda rahatça,kaymadan yürümemize yardımcı olacaktır. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1619359091-780271-nnn.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1619359091-780271-nnn.jpg)
 • Altına silikonla düz şeritler çizim ve kurumasını bekleyin geçer yani

  Bunun için ayakkabının altına yapışkanlı bir bant yapıştırarak,zımpara yaparak ve silikon sıkılması faydalı olacaktır.

  Ayakkabının kaymaması için altına kauçuk bir taban yapıştırılabilir ya da zımpara ile aşındırılabilir.

  Bence elimizden geldiğince daha çok kaymıyacak yerlerde yürümek lazım zaten genelde yeni ayakkabılarda oluyor bir süre sonra oda geçiyor.

  Ben genellikle topuklu ayakkabilarimda yapıyorum altına bir yukarı bir aşağı şeklinde silikonla yol gibi şey yapıyorum ~~~ bunun gibi topuk kimsin ve ön kısma 2 kere yapıyorum silikon sıkıyorum yani kayma olmuyor.