Ayrılırken yapılması gereken en uygun davranış nedir?

İyi gitmeyen bir ilişkide, ilişkinin bitmesi kararı aldığında olması gereken davranış nasıldır?

Gerçek neden neyse dürüstce söylenmelidir.

Bahane üretmek yerine doğruyu söyleyip saygı ve samimi bir konuşma çerçevesinde ilişkiyi bitirmek.

Üstte yazılanlara katılıyorum. Sebebi neyse açıkça konuşmak ve kalp kırmadan hakaret etmeden ayrılmaya çalışmak. En iyisi bence budur. Bahanelerle ayrılan korkaktır


Ayrılırken de anlaşabilmek, kavga etmemek önemlidir. Geçmişte yaşanan güzel günlerin hatırına konuşup anlaşarak ayrılmak çok önemli ve kıymetlidir. Tartışmamak, uzlaşmak gerekir.

En iyisi dürüst olup doğruyu söyleyerek ayrılmak,bir daha da konuşmamak.Bu şekilde olmazsa eski karımın kocasının yeni sevgilisi ile eski min sevgilidostluğu ile ilgili ösym nin sözel mantık soruları gibi dinleyip beyniniz yanar.Sonra işin içinden çıkamazsınız.Net olun kafanız rahat olsun.Yoksa yılan hikayesi gibi entrika dizileri gibi hayat hikayelerine konu olursunuz.Gerek yok.

Ayrılırken yapılabilecek en uygun davranış iki medeni insan gibi ayrılabilmektir. O nasıl olur? Dürüstlükle, anlayış ve kavga etmeden. Zaten bitmiş bir şey için kavga etmek anlamsızca olacağı gibi yetişkin bir insana yakışan bir şey değil. Kötü bir şekilde ayrılacağına iyi bir şekilde ayrıl, değil mi?

Ayrılırken öncelikle dürüstçe karşımızdaki insana neden ayrıldığımızı sebeplerini düzgün saygı çerçevesinde anlatmalıyız.Sonra ayrıldıktan sonra birbirinizin yüzüne bakmak istiyorsanız ayrılık esnasında birbirinizle seviyeli bir şekilde konuşup anlaşmayı öneririm.Kimse kimsenin kalbini kırmasına gerek yok .

Bence iki kişinin de birbirine kırmadan ayrılması gerekir hiç kimse ben üzülmememelidir doğrusu budur.

Kavga ederek ya da karşımızdaki insanı kötüleyerek değil de insan gibi konuşarak ve onun hala gözümüzde iyi bir imama olduğunu belirterek bitirmek bana göre her zaman için en doğrusudur.

Biten bir ilişkiden sonra hemen hemen herkes o insanı kötüleme çabası içine girer. İnsanlar aralarındaki ilişkiyi saygı, sevgi çerçevesi içinde bitirebilirler. Ki bence öyle bitirmeliler. Medeni iki insan şeklinde bitirilmeli ilişkiler. İlişki sonrası birbirlerini kötülemeler olmamalıdır.

Kimse bir ilişkiye bitmesi için başlamaz. Sıkıntı varsa ayrılır ve o ilişkiyi sonlandırır. Birgün öleceğiz diye yaşamımızı sonlandırmıyorsak birgün ayrılacağız diye ilişki kurmayacak değiliz… Fakat ilişki süresince üzerimize düşenler olduğu gibi ayrılınca da üzerimize düşenler var aslında. Kişi bu noktada nasıl hatırlanmak istiyorsa o şekilde davranmakta özgürdür elbet ama erdemli insan olmak yıllar sonra bile iyi hatırlanmak istiyorsa ayrıldığında gösterdiği tutum çok önemli. Kimi zaman yara alırız, üzülürüz haksızlığa uğramış hissederiz. Karşı taraftan ne gelirse gelsin onun seviyesine inmediğiniz zaman fark yaratmış oluyoruz. Onunla aynı şekilde yanıt verdiğimiz zaman ondan bir farkımız kalmamış oluyor. Bu sizi enayi ve güçsüz ezik yapmaz. Bu sizi yüceltir. Yani ayrıldıktan sonra intikam almak zayıf insanlara mahsustur bence. İkinci önemli olan ise yaşadıklarınız aranızda kalmalı bunun kimseyi ilgilendirmediği gibi bilmesinin de lüzumu yoktur. Size verilmiş bir sır varsa zamanında güvenildi için verilmiştir. Kişinin kalitesi ayrıldıktan sonra ortaya çıkar her zaman. Geçmişi eşelemek sorun yaratmak da kimseye bir kar getirmez… Ayrıldıktan sonra ileri bakmanız bakabilmeniz dileği ile…

Bence ayrılırken yapılması gereken en uygun davranış kesinlikle saygısızlık yapmadan ayrılabilmektir .Küfür kullanılmadan hatta arkadaş bile kalabileceğin ayrılıklar yaşamak daha kolay olur bu sayede .Karşı tarafı fazla kırmamak , küçük düşürmemekte önemlidir .

Ayrılırken yapılması gereken davranış güzel günleri hatırlayıp kötü ve saygısızlık yapmadan ayrılmaktır.

Eski şifrelerinizi değiştirin. Eski eşyalarınızla yüzleşin ve onları bir kenara kaldırın. Uzman Toni Coleman’a göre ise, '‘Bir şeyleri değiştirmek için plan yapın ve harekete geçin.’'Kendinize kızmak veya cezalandırmak, size bu süreçte hiçbir katkı sağlamayacak. Hatta, kendinizi daha kötü hissedeceksiniz.Eğer ilişkinizden emin değilseniz ve sorunların halledeceğinize inancınız yoksa yeniden başlamayın. Kısa süreliğine bir araya gelir, sonrasında ayrılırız diyorsanız da muhtemelen yalnızlıktan korkuyorsunuzdur.Karşınızdaki insandan duyduğunuz şeyler gerçek ve farklı anlamlara gelmiyor. Duygusal olmaktan çok mantıklı kararlar vermeye çalışın.Arkadaşlarınızın ilişkiniz konusunda bir taraf tutmaya mecbur olmadığını unutmayın. Fakat yine de onlar bir taraf tutar ve sizinle ilişkilerini keserlerse buna çok da takılmamayı öğrenin.Bu durumda eski sevgiliniz sizin ona geri dönmek istediğinizi ve sadece zamanınız olduğunu düşünebilir. Aynı zamanda bu durum, onun ilişkiniz sırasında yaptığı hataları da görmesini engelleyebilir.Bunun anlamı şu : ‘‘Biraz zamana ihtiyacım var.’’ ya da ‘‘Biraz rahatlamak istiyorum.’’ gibi cümleler kurmayın. Ayrılacaksınız bunu ayrıca uzatmanın bir anlamı yok.

Dürüstlük bence buradaki en önemli etken. Karşıdaki insan zamanında sevildiyse ve saygı duyuluyorsa zaten üzülmesi istenmez. Bu durumda içten geçen, hissedilenler ve içinde bulunan durum karşıdaki insana düzgünce açıklanmalıdır.

Bence insan gibi oturup konuşulmalı ve karşıdaki insana uygun bir dille durum anlatılmalı. Her iki tarafın da sakince buna karar vermeli. Tek taraflı bir ayrılık olunca kalana çok zor oluyor ve sonra da birleşmek imkansız hale geliyor. Çünkü hayatın ne getireceği belli değil.

Ayrılırken yapılması gereken en uygun davranış, karşınızdaki insanı incitmeden, aşağılamadan, kavga etmeden, neden olmadığını vurgulayarak noktayı koymaktır.

Bağıra bağıra konuşulmamalıdır tatlı dille oturup sıcak bir çay içerken güzelce sohbet ederek güzelce açıklayarak ayrılmalıdır ki yıllar sonra aklımızda yada aklınızda kötü anılar kalmasın. İnsanlar konuşarak hayvanlar koklaşarak anlaşırmışız bunları unutmamalıyız.

Mantıklı bir sebebi var ise doğruyu söyleyip ayrılmalıdır. Yalan söylememelidir.