Aysberg (Buz dağı) nedir?

Aysberg nedir, hakkında detaylı bilgi verir misiniz? nerelerde bulunur?

Aysberg bir tur marul türüdür. Ayrıca okyanuslarda bulunan büyük buz kutlelerine de aysberg denir

Buzdağından bağımsız büyük su kütleleri üzerinde yüzen buz kütlelerine denir.

Aysberg buz dağı anlamına gelmektedir. Buzullardan denize kadar ulaşan kalın buz parçaları deniz içinde ilerlemeye devam eder çok uzun kalınlıkta ve uzunlukta olan bu buz dağlarına aysberg denir.

Aysberg okunuşu itibari ile de (ice berg) buz dağı anlamına gelir. Buzullardan kopan büyük buz parçaları denize kadar ilerler ve buz kütlesinden bağımsız hale gelir.

Buzdağları büyük bir su kütlesinde serbest yüzen büyük buz kütlelerine denir. Buzdağlarına Kuzey ve Güney Kutbu çevresindeki denizlerde ve Arktik bölgelerdeki buzul göllerinde ve haliçlerinde rastlanabilir. Buzdağları genellikle buzullardan kopmuş büyük parçalardan oluşuyor. Devamlı soğuk olan bölgelerde karın üst üste yığılmasından sonra kardan bir dağ ve sonra da bir buz katmanı oluşur. Bu katman zamanla kıyıya doğru kayar ve denizde parçalanmaya başlar . Böylece devasa ve muhteşem buzdağları meydana gelmiş olur. Uzunlukları birkaç kilometreyi ve kalınlıkları 300 metreyi bulabilen buzdağları vardır . Deniz üstünde sallanmadan dururlar. Her yıl Güney Kutbunda her boydan binlerce buzdağı oluşur. Kuzey kutbundaki Grönland Adasının iki milyon kilometreye yaklaşan yüzeyi tamamen buz tabakası ile kaplanmıştır. Ayrıca her sene buradan da 10-15 bin kadar buz dağı sürekli kopar. Buzdağları zamanla meydana gelen çatlak veya dalgaların aşındırmasından dolayı yerlerinden büyük bir gürültü ile ayrılıp koparlar. Ayrılır ayrılmaz deniz içinde harekete geçerler ve buzdağının deniz üstünde görünen kısmının sekiz veya on katı da su içindedir. Ayrıca bu buz dağlarının ağırlığı da milyonlarca tonu bulabilir. Buzdağlarının rengi genellikle beyazdır. Mavi ve yeşil de olabiliyorlar. Güneşli havalarda eriyen kısımlar yüzeyde küçük çaplı gölcükler meydana getirebilir. Sularının tadı tatlıdır. Bundan dolayı büyük buzdağlarından yararlanılması gerektiği düşünülmektedir. Su kıtlığı yaşayan Aden Körfezi de devletlerine bu suyun getirilmesinin yollarını araştırılmaktadır. Büyük römorklarla konvoy halinde bu buz parçalarının getirilmesi düşünülüyor. Bu buz dağlarının Aden Körfezine gelmesi tahminen 6-7 ay ya da daha fazla sürebilir. Çok zor gibi görünmesine rağmen milyonlarca insanın susuzluk çekmesi göz önünde tutulursa bu çalışmanın yararları meyvesini verebilir.

">