Azıcık aşım kaygısız başım atasözünün anlamı nedir?

Azıcık aşım ağrısız başım atasözünde ne demek istiyor?

Az malım , yiyeceğim kadar olsun fazlası olmasın kafam ağrımasın anlamında kullanılır.

Fazla mala gerek olmadığını kendini götürecek kadar malın yeterli olduğunu fazlasının sürekli kendisini rahatsız edeceğini söylüyor.

Söyle birşey vardır ki ne kadar paran varsa o kadar derdin var , az paran varsa da az derdin var anlamındadır .

Her şeyin fazlası zarar olduğu için az şeyle mutlu olmak ve kaygılanmamak anlamında kullanılır

Fazla mal insanın başını ağırtır, sorumluluğu arttırır ama az mal oldumu sorumluluk az dert tasa yok.

insanın mal varlığı ne kadar çok olsa o kadar da derdi ve sorunu oluyor. malı az ve kendine yetecek kadar olduğu zaman hiçbir şeyle uğraşmak zorunda kalmıyor, sadece kendi malı ile ilgileniyor ve ne kimseye zararı var, ne de Kimsenin onlara zararı var. Kendi halinde yaşayıp gidiyor anlamına gelir.

Bazı insanların parası çoktur yani zengin isanların bir insan ne kadar zenin olursa o kadar da sorunu olur… Fakat bir insanın ne kadar az parası varsa o kadar da az sorunu olur bu şey gibidir az insan çok huzur cümlesiyle aynı anlamda gibi olabilir.

Çok çalışarak, çeşitli sıkıntılara katlanarak, zenginlere özgü bir hayat yaşamaktansa, didişmelerden ve çekişmelerden uzak, gösterişsiz ve sakin bir hayat sürmek tercihimdir.

Fazla malın insana çok daha fazla sorumluluk yükleceğini belirten atasözüdür.

Bu deyimin anlamı; Çok az sorumluluğum var ve bu da benim başımın ağrımamasına sıkıntı çekmememe vesile oluyor.

Atasözünün anlamı Hem parayı kazanmak, hem de onu elde tutmak sürekli olarak bir çalışma gerektirir. Bu nedenle bu kadar sıkıntıya katlanmaktansa, az miktarda gelir ile kaygısız bir hayat sürmek daha mantıklıdır. Ama bence bu atasözü ve bu davranış yanlıştır insanoğlu çalışmalı ve üretmeli her zaman daha iyisini yapmaya çalışmalıdır o yüzden ben bu atasözünün doğru olduğunu düşünmüyorum

Az olsun temizli olsun tatlı olsun anlamını taşır. İnsanoğlu çok kazanırse azar. Bir yerleri kalkar.

Yiyeceğim, bana yetecek kadar param olsun, çok para çok dert, o yüzden azıcık aşık ağrısız başım demişler

Yunus Emrenin “Malda yalan mülkde yalan gelde biraz sende oyalan” sözüyle aslında eşdeğerdir bu dünyaya yaşamaya gelmişiz tert tasa yasamaya değil.

Karnınızı doyuracak kadar yiyeceğiniz, üstünüze giyecek kıyafetiniz, başınızı sokacak barınağınız(eviniz)varsa hiçbir kaygınız yoktur demekti