Back extension egzersizi nasıl yapılır?

Back extension egzersizi nasıl yapılır , hangi kas gruplarını çalıştırır , bu egzersizin vücuda faydaları nelerdir ?
image">image

Ellerinizi gövdenizin önünde birleştirdikten sonra belinizden eğilmeye başlayın. Gidebildiğiniz yere kadar devam edin ve alt noktadan yavaşça başlangıç konumuna dönün. Başlangıç konumuna döndükten sonra arkaya doğru bel bölgenizi sıkıştırın ve hareketi tekrarlayın.

çok fazla bir bilgiye sahip degilim ama yinde yorum yapacak olursam karın kası ve ayak kaslarında büyük oranda yararı olacak gibi görünüyor.

back extension çoğunlukla bacak ve karın kasını çalıştırarak kasa çevirmeye yardımcı olan bir harekettir ama çoğunlukla bacak ve baldırı geliştirir
vicut geliştiricileri tarafından çokça kullanılıan bir harekettir

Bu hakaret duruşu ve omurga sağlığına oldukça iyi gelir. Bacak ve kalça kaslarını güçlendirir ve estetik görünüm kazanmasına yardımcı olur , karın kaslarını şekillendirmeye yardımcı olur.

Sırt , bel , arka baldıra çok iyi geliyor . Bir süre sonra vücudundan resmen ateş çıkıyor . Salona gittiğimde yapıyorum ve çok yararlı .

Paylaştığınız görseldeki “standing back extension machine” ile yapılıyor ise yapılması oldukça basit bir harekettir çünkü kalçadan aşağısı sabittir, üst vücudunuzu belden sabit tutup kalçadan yavaşça 90 ila 100 derece kadar eğeceksiniz, kalflarınızdaki ve hamstringlerinizdeki gerilimi hissettikten sonra eğilme hızınıza nazaran daha hızlı bir şekilde kalçanızı sıkaraktan dik pozisyonunuza geri döneceksiniz, tam bu noktada belinizdeki sıkışmayı hissetmeniz lazım çünkü bu harekette ana odağınız beliniz yardım aldığınız güç ise kalçanız. Vücut geliştirme hareketlerinde en önemli şeylerden biri nefes alış veriş düzenidir, ileride kalp ritim bozuklukları yaşamamak için buna dikkat etmek lazım, pozitif tekrarlarda nefes verilir ve negatif tekrarlarda nefes alınır, burada aşağı eğilme hareketi negatiftir kalkma hareketi pozitiftir. Bu hareket genellikle vücut ağırlığı ile yapılır, basit gelmeye başladıktan sonra elimizde ağırlık plakası tutarakta yapılabiliriz. Bu hareketin çalıştırdığı birincil kas grubu belimizdeki “erector spinae” dir, ikincil gruplar ise kalça, hamstring, karın ve adonislerdir ve içlerinden en çok kalçanız aktiftir. Faydalarına gelecek olursak uzun vadede belinizde yağ kaybından dolayı incelme olur, kalçanıza şekil verir ve selülitlerde azalma olur (squat ve deadlift hareketlerindeki kadar etkili değil), ikincil gruplarda her ne kadar karın ve adonisler çalışsa da ciddi bir gelişme beklemeyin. Son olarak az da olsa merkezi gücünüze katkısı olur, örneğin güç antrenmanlarında yapılan press, squat ve deadlift hareketlerinde ağırlıklarınızda artış görebilirsiniz ama beklentilerinizi küçük tutun çünkü merkezi güç için ayrı zorlayıcı antrenmanlar yapılır.