Bağırsak kurdunun nedenleri nelerdir?

Bağırsak kurdu nasıl oluşur ? Bu hastalığın nedeni nelerdir? Nasıl önlenir?

Yanlış beslenmeden kaynaklıdır.Çiğ yenilen yiyecekler sebep olabilir. Bu nedenle yediklerimize dikkat etmemiz gerekir,çiğ yemek yerine,yiyeceğimiz besinleri pişirelim ki bizim için daha sağlıklı olsun.

Bağırsak kurtları vücuda, ağız yoluyla (larva veya parazit yumurtası bulaşmış besinlerin ve suyun tüketilmesi) ve cilt yoluyla (kancalı kurtların aktif penetrasyonu veya böcek ısırmaları sonucu böcekte bulunan parazitin bulaşması şeklinde) alınabilmektedir. İçilen suyun yeterince temiz olmaması, tüketilen sebze ve meyvelerin uygun şekilde yıkanmaması, çiğ et tüketimi gibi bulaşma nedenleri yanında, kişisel bakım, hijyen ve temizliğe, birlikte yaşadığımız hayvanların sağlığına yönelik bakım ve tedavilere özen gösterilmemesi de barsak parazitlerinin vücudumuza girişine olanak sağlamaktadır.
Bağırsak paraziti enfeksiyonunun evde birlikte yaşayan bireylerden birinde görünmesi halinde (evde hayvan da varsa buna dahil olmak üzere), parazitin nitelikleri belirlendikten sonra, evde tüm yaşayanların ilaç kullanması doğru olacaktır. Çünkü barsak parazitleri hızla bulaşabilmektedir. Sorun genelde tek doz halinde kullanılan antihelmintik ilaçlarla kolaylıkla çözülebilmektedir. Korunma amacıyla belli düzeyde hijyen ve temizlik kurallarına uyulması doğru olacaktır.

Buna sebep olacak en büyük neden çiğ et yemektir.Yada çiğ et ile temas eden bir soğan ve benzeri ürünü yemekten kaynaklanır.Çiğ etler tercih edilmemelidir.Örnek olarak salam.