Bağlanma korkusunun nedenleri nelerdir?

Bağlanma sorununun nedeni nedir? İlişkilerde bağlanma sorunu olan kişileri nasıl tanırsınız?

bağlanma korkusu kişiyi kaybetme hissinden kaynaklanır sürekli baskı kıskançlık yapıyorsa bu kişide vardır .

bağlanma korkusu o kişinin sizden vazgeçicegine inanirsiniz onsuz kalma korkusudur

İnsan geçmişinde yaşadığı olayların etkisinde kalabiliyor. Tekrar hayal kırıklığına uğramaktan,üzülmekten,acı çekmekten o günleri tekrar yaşamaktan korkar. Bu sebeplerden dolayı sürekli kaçarız bağlanmak istemeyiz ve sevmekten korkarız.

Bağlanma korkusu daha çok özgüvensizlikten olan bir şeydir. Birini ilişkiye başladığımız zamanlarda dahi kaybedeceğimizi düşünürüz bunun sebebi ise dediğim gibi güvensizlikten oluşur.

Aslında benim şahsi fikrim bağlanma korkusu olan insanlar kendilerini çok fazla güvenmeyin insanlar niye bağlanırsın ki bir insana başka insan mı yok elini sallasan beşyüzü

geçmişte yaşanmış herhangi bir ilişki buna sebep olabilir. hele de kişinin kendisi gerçekten normalden daha çok etkileniyorsa bu durumlardan böyle bir korkunun yaşanması önlenemez.

Bu durum korkularımız ve kaygılarımızdan kaynaklanmaktadır.Terk edilme korkusu, acı çekme korkusu ve özgüvenini yitirme korkuları yer almaktadır.

Birine bağlandığın zamanlar onsuz bir dakika bile geçirmek istemiyorsun, gayet normal Bi şekilde konuşsanız bile acaba beni yanlış anladı mı, onu kırdım mı gibi bir sürü saçma sapan düşünce geliyo. Ona kendinizden daha çok değer veriyorsunuz, onu kaybetmekten korkuyorsunuz ama o bir insan. O sizin ona verdiğiniz değeri iki paralık edebiliyor, ‘yapmasaydın’ diyebiliyor, sizi yarı yolda bırakabiliyor… Karşı tarafın yaptığı bu hareketler sonucu hayal kırıklığına uğradığınızda bağlanmaktan korkmaya başlıyorsunuz peşi sıra gelen güven sorunları da cabası.


Bağlanma korkusu kişiyi kaybetme korkusudur bence bu biraz geçmişte yaşadığı sorunlardan oluşuyor.

Aslında bunun bir çok nedenleri vardır. Ama çoğu bir insana dshs önce güvendiğimiz zaman, onun bizi hiçe sayıp bizim güvenimizi kırmasından kaynaklanıyor genellikle. Ve sonuç olarak da biz herkesi böyle sanıyoruz ve bağlanmaya artık korkar oluyoruz.

Bağlanma korkusu, ilişkiyi bir nevi bir ayağı dışarıda yaşamak ya da ilişki kurmaya hiç girişmemeye çaba göstermektir. Kişinin bilinçdışında bulunan birtakım korku ve kaygıları sebebiyle ilişkiye ve karşısındakine ait olmamayı tercih etmesidir.

Bu korkunun temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaybetme korkusu ve kaybetme sonucu acı çekme korkusu
 • Karşı tarafı memnun edemeyecek olma ve karşı tarafa layık olunmadığı düşüncesi
 • İlişkide olunan kişinin doğru kişi olduğuna dair şüphelerin bulunması
 • Özgürlüğü kaybetme korkusu ve çok fazla kısıtlanacağı düşüncesi
 • Karşı taraf baskı uygulamasa dahi kendilerini baskı altında hissetmeleri ve karşı tarafın sürekli ilgi beklentisinde olacağı hissine kapılması
 • Duyguları belli etmenin bir teslimiyet göstergesi olduğunu düşünerek duygularını saklama ihtiyacı duymaları ve duygulardan çoğu zaman kaçma ihtiyacına sahip olmaları
 • ">

  Bağlanma korkusu olan bireyler genellikle uzun süreli ilişkilerden kaçınma ihtiyacı duymaktadırlar. Kişilerin bu sorunu yaşarken en büyük eksikliği, duygularını karşı tarafa aktarmada problem yaşamalarıdır.

  Kişiler genellikle ilişkilerinde, karşı tarafın kendisini olduğu gibi kabul etmesini isterler. İlişki başlarken bunu dile getirir ve alınan cevaba göre kendi yollarını çizerler.

  Bağlanma korkusunun diğer önemli sebepleri ise; mevcut halden memnun olunduğu düşüncesi, yalnız yaşam sürme isteği, geçmişte yaşanan ilişkiler konusunda kötü hatıraların bulunmasıdır.

  Bağlanma korkusu zarar görme düşüncesinden kaynaklanır genel olarak. Daha önceki ilişkilerinde zarar gören kişiler başka ilişkilerde bulunmaktan çekinirler.

  İlişkide bağlanma korkusu genelde kişiyi kaybetme duygusundan dolayı ortaya çıkar.

  Bağlanma korkusunun nedeni bence daha önce yaşanılan ilişkilerden kaynaklıdır. Terkedilmiştir yani buda bağlanma korkusunu ortaya çıkarır ya aynı şeyler olursa yine terkedilirim çok acı çekerim diye düşünmekten ortaya çıkar.
  image">image