Bahar Taarruzu nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Bahar Taarruzu nedir? Nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Bahar Taarruzu: 1918 baharında başlayan savaştır. Kaiser‘in savaşı veya Ludendorff Taarruzu da denir. Bu taarruz da yaşlılar ve çocukların savaştığı bir savaştır ve çok kayıp verilen bir savaştır, toplamda 1.539.735 ölmüştür bu taarruzda. Bir yanda Alman orduları bir yanda da İtilaf Devletleri, Alman komutan Eric Ludendorff’un en hızlı harekat ordusu stormtroopers akıncı birlikleriyle hızlı bir şekilde taarruz etmiş fakat taarruzun hızından dolayı silah ve mühimmatın öncü birliklere ulaştırılamaması, geç gelmesinden dolayı ilerleme tam sağlanamamıştır. Kötü bir plan sonucu 680,000 bin üzerinde Alman kayıpları oldu. İtilaf devletleri ise 850,000 bin üzerinde kayıp verdi. Taarruz amacına ulaştı ama ortada zafer yok büyük kayıp var.

">

Birinci Dünya Savasinin bitişini hizlandiran olaylar arasında yer alan Bahar Taarruzu 1. Dünya Savaşı devam ederken 1918de meydana gelmiştir. Kayzerin Savaşı olarakta bilinen taarruzda Almanlar Bati Cephesinde hızlı bir atağa geçmiş ve ilerlemislerdir ancak savaşın durumuna göre başka bir yere transfer olmak zorunda kalmışlardır.

Almanlarla itilaf devletleri arasında gecen bir savaştır. Sonuç olarak almanlar kazanmıştır. Ama ortada zafere kanıt gösteren bir olay yok. Yani almanya kazandı ama kazandığına da değecek bir olay gerçekleşmedi. Ama almanlar ve itilaf devletleri cok fazla buyuk kayıplar verdiler

Bahar Taarruzu 1918 yılında Batı cephesinde gerçekleşmiş ve en çok kayıp verilen cephelerden bir tanesidir. Bahar taarruzu 1. Dünya Savaşının bitimini hızlandıran önemli bir taaruzdur.

bahar taarruzu 1.dünya savaşında batı cephesinde olan 1918 savaşıdır

Kazananın ve kaynedenin tam belli olmadıgı toplamda 3 milyon insanın can verdigi bir şavaştır. 1.dünya şavaşı zamanlarında yaşnan bir şavaştır.