Bakır kafalı çıngıraklı yılan nedir?

Bakır kafalı çıngıraklı yılan nedir? Bakır kafalı çıngıraklı yılanın özellikleri nedir? Nerelerde görülür?

Bakır kafalı çıngıraklı yılan Kuzey Amerika’da görülür. 5 alt türü vardır. Boyları yetişkinlik döneminde 1 metreye kadar ulaşabilir. Erkek türleri dişilerden daha iridir. Sıcak günlerde geceleri ortaya çıkarken bahar aylarında gündüzleri ortaya çıkar. Uygun bir av gelinceye kadar pusu kurarak bekler.

Bakır kafalı çıngıraklı yılan nedir?

Kısaca bakır kafalı denir. Makosen yılanı olarak da bilinir. Zehirli bir yılan olan bakır kafalı, Kuzey Amerika'da yaşayan bir çukur engerek türüdür.

image">image

Bakır kafalı çıngıraklı yılanın özellikleri

Boyları genellikle 1 metreyi aşamayan kısa ama zehirli yılanlardır. Erkekleri dişilerinden biraz daha iridir. Bakır kafalının _contortrix_, _laticinctus_, _makosen_, _phaeogaster_ ve _pictigaster_ olmak üzere 5 alt türü vardır.

Bakır kafalılar avlarına pusu kuran usta avcılardır. Diğer engerekler gibi pozisyon alır ve avını bekler. Gelince de üstüne atılıp zehrini akıtır. Bakır kafalılar sıcak yaz günlerinde gece aktif olurlar. Ancak diğer mevsimlerde gündüzleri avlanırlar.

Tüm yılanlar gibi bakır kafalı engerekler de insanlardan uzak durmaya çalışır. Rahatsız edildiğinde zehrini harcamak istemez; ısırmadan oradan sıvışmaya bakar. Fakat diğer yılanlardan farklı olarak rahatsız edildiğinde doğrudan sürünerek uzaklaşmak yerine gelenlerin gitmesi için öylece bekler. Kamuflajı yüzünden de fark edilmesi zordur. Bu yüzden ısırılma vakalarında çoğunlukla insanlar yılana yaklaştığını ısırılıncaya kadar fark etmez bile. Fakat çok yaklaşılsa dahi beklemeyi sürdüren bir yılandır. Yani fiziksel bir temas olmadığı takdirde ısırmayacaktır.

image">image