Baklava Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baklava Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baklava yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamurun çok ince açılması
İçinin bol olması
Yağ oranının iyi ayarlanması
Antep fıstığının iri ve bol olması
pişme süresinin iyi ayarlanması
Şerbetin miktarının iyi ayarlanması

Baklava yapmanın en önemli sırrı hamurun rahat açılabilmesi için dinlendirmektir. Nişastayı ayarında kullanmak gerekir. Yufkayı ince açmaktır. Şerbetini ne köyü nede sulu yapmamak gerekir. Ununu unutmamak gerekir, sert buğday unu kullanmak gerekir. Tuzunu, ununu, suyunu ve yumurtasını tarifinden fazla veya az koymamak gerekir. Hazırladığınız ve pişirmeye hazır olan baklavaya mutlaka tereyağı dökmeden pişirme yapmamaktır.

Baklava yaparken yağ oranı çok dikkat etmek gerekiyor. Ve baklavanın çıtır olması için iyi bir fırında kızarması çok önemlidir.

her yemeğin ve tatlının bir yapılış şekli vardır. bu sebeple baklavanında bir yapılış şekli vardır

Baklava yapılırken gereken malzemeler nişasta, yumurta,limin yada sirke , un , şerbet ve en önemlisi pişirme guzel bir baklava bunlar la yapilir

baklavada en öneli etken hamurun iti olmasıdır iyi açılması lazım diğer bir etken ise içindeki malzemelerdir ve şerbetinin tam olması gerek yoksa kuru olur

baklava yaparken en önemli kısım ustanın antepli olmasıdır
digerleri hamur ince olcak işte antep fıstıklı saf tereyaglı olcak öle yani en önemlisi antepli olcak yapanın damak zevkine göre olmalı hafif olmalı

Şerbetininin kıvamının tutturulması pişirirken kızarmasına hamurunun ince açılması içine ceviz ya da fıstık konulurken ince çekilmesine dikkat edilmelidir

Hamurun güzel yoğurulması yoğurulan hamurun ince bir şekilde açılması içine koyulan cevizin fındığın malzemenin taze olması tereyağının kaliteli olması fırında pişirirken hızlı değil yavaş yavaş pişirilmesi önemlidir. Şerbeti ne koyu ne sıvı yapılmalıdır.

Hamurunun incecik ve düzgün açılmasına özen gösterilmelidir en çok dikkat edilmesi gereken husus budur. İçeriğine konulacak malzemeleri de kaliteli seçmek önemlidir teşekkürler

Baklava yufkası yeterince ince olmalıdır. Çıtır çıtır olması için yufkaların arasına tereyağı sürülüyor galiba. İç malzemesi yeterli ve kaliteli olmalıdır. Şerbetin kıvamı ne çok sulu ne de çok katı olmalıdır. Baklava fırına atılmadan dilimlenmelidir ve özel bir dilimlenme şekli vardır yapılabilirse ne ala:slight_smile: Şerbeti de baklava fırından çıkarıldıktan ve ilk sıcağı geçtikten sonra soğuk olarak dökülmelidir.

Baklava yaparken yufkanın inceliğine dikkat edilmeli ki baklava hamur olmasın.
Bunun dışında içine ne konulacaksa onun yoğunluğu da iyi ayarlanmalı. Ne az ne de çok olacak şekilde ceviz ya da antep fıstığı konulabilir. Ayrıca şerbet dökme esnasında baklavanın sıcak şerbetin de ılık olması önemli Yoksa yine hamur olabilir. :grinning:

Unu derin bir karıştırma kabına aktarın. Unun orta kısmını parmak uçlarınızla havuz gibi açın. Yumurta, süt, ayçiçek yağı, kabartma tozu, sirke ve tuzu ekleyin.

Tüm malzemeyi yavaş yavaş karıştırıp una yedirerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlayın. Hamuru, üzerine nemli bir bez kapatarak 1 saat kadar oda sıcaklığında dinlendirin.

Dinlenen hamuru, yirmi eşit parçaya ayırdıktan sonra mermer bir tezgah üzerinde yuvarlayın. Unladığınız tezgah üzerinde her bir hamur bezesini bir tabak büyüklüğünde açın.

Aralarına mısır nişastası serpiştirerek açtığınız hamurları üst üste diztikten sonra bir oklava yardımıyla incecik açmaya devam edin.

Yufka katlarının aralarını yağlamak için tereyağını küçük bir tencerede kısık ateşte eritin.

Fırın tepsinizin tabanını eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Açtığınız yufkaların en düzgünlerinden iki tanesini baklavanın alt ve üst katı içi ayırın.

Yufkaların on adetini aralarını tereyağıyla yağlayıp, fırın tepsisinde üst üste dizin. İnce çekilmiş ceviz içini baklavanın orta katına eşit olarak serpiştirin.

Kalan yufkaları, aynı şekilde aralarını tereyağı ile yağlayarak üst üste dizin ve baklavayı bu şekilde oluşturmaya devam edin. Yufkaların kenar kısımlarını keskin bir bıçak ucu yardımıyla tepsinin alt tarafına doğru ittirin.

Baklavayı, dikdörtgen ya da verev şeklinde olmak üzere dilimleyin. Kalan eritilmiş tereyağını bir yumurta fırçası yardımıyla baklavanın üzerine sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarıp yufka katları tek tek açılana kadar yaklaşık 50 dakika pişirin.

Baklavanın şerbetini hazırlamak için; toz şekeri, suyla derin bir tencerede karıştırdıktan sonra orta ateşte yaklaşık 25 dakika kadar kaynatın. Kaynayan şerbete limon suyunu ilave ettikten sonra ocaktan alın.

Fırından çıkarttığınız sıcak baklavanın üzerine bir kepçe yardımıyla sıcak şerbeti azar azar ilave ederek içine çekmesini bekleyin. Şerbetini çeken baklavayı, dilim dilim arzuya göre üzerine toz Antep fıstığı serpiştirip servis edin.

Öncelikle YouTube’dan para kazanmayı açmak için yapılması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler şunlardır;

  1. 4000 saat izlenme
    2)1000 aboneye sahip olmaktır. Eğer bu kriterlere sahipseniz para kazanmanız açılır. Peki Nasıl para kazanırım?
    Öncelikle para izlenmeler sayesinde kazanılır. Bunun yanı sıra sponsorluk alabilirsin, reklamlardan para kazabilirsin.
    İyi günler .:slight_smile:

Baklava yapmanın en büyük sırrı hamurun rahat açılması ve hamuru iyi bir şekilde dinlendirmektir. Nişasta ayarını iyi ayarlamak gerek. Hamuru ince açmalısınız. Yağını orantılı koymalısınız. İçine cevizi veya antep fıstığını bol koymalısınız. Şerbet miktarını iyi ayarlamalısınız. Pişirme derecesini ve süresini iyi ayarlamalısınız. Güzel bir baklava için kulandığınız malzemelerin taze olması gerekir. Güzel olması için yavaş pişmesi gerekir. Çıtırlığı ne az ne çok olmalı. Bunları yaparsanız. Mükemmel bir baklava hazırlarsınız.

Baklava yaparken, tepsiye göre hamur hazırlanmalıdır. Yağını ve şerbetini iyi ayarlamak önemlidir. Hamurun iyi açılması ve incecik olması önemlidir.