Bankacılığın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bankacılık mesleği nasıl bir meslektir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

2 Beğeni

Bankacılık zor bir meslektir.Artık bu meslekte her zaman müşteri haklı prensibi vardır.İş yoğunluğu ve çalışma saatleri uzundur.Bir çok sorumluluk barındırmaktadır.

2 Beğeni

bankacılık zor ve çok sorumluluk isteyen bir iştir. Zeka gücünün kullanıldığı zor mesleklerin başında geliyor.

2 Beğeni

Bankacılık günümüzde çok kolay bir şelide para göndermemizi ve almamızı sağlar.

2 Beğeni

Zor meslek uğraştırıcı ve fazlasıyla yorucu. Hiçbir meslek kolay değildir zaten bu da göz önüne alınmalı :slight_smile:

2 Beğeni

Bankacılık yorucu bir iş gecesi gündüzü belli değil. Bir sürü insanla muhatap oluyorsun.

2 Beğeni

Bankacılığın avantajları nelerdir?

  • Bankacılık işine girişmek son yıllarda birçok kişi tarafından çok tercih edilmektedir. Bankacılık işinin tercih etmenin nedeni ise belirli saatlerde çalışmasıdır. Avantajlarından biri hangi saatte gidip hangi saatte bankadan çıkacağı bellidir. Sabah saat 08.00’de İşe başlama saatidir. İşten çıkış saati ise 18 ile 18.30 arasındadır.
  • öğle saatlerinde banka işçilerine tatil vardır o sırada yemeğe çıkabilir ve dinlenebilirler.
  • Gişe personeli olarak bankaya işe başladığında çok başarı elde edilirse duruma göre daha üst sıralara yükselebilir. Bankada çalışan personellerin başarısına göre daha yüksek mevkilere çıkma şansları vardır. Başka avantajları ise maaşları belirli olarak her ay vaktinde ödenir. Yaptığı işleri ve başarılara göre daha fazla ücret de alabilirler.
  • Bankada çalışan personellerin kıyafet yönünde de çok sorunları yoktur. Genellikle kadınlar ayrı erkekler ayrı takım elbise olarak belirlenir, veya bankanın belirlediği giysileri giyerler. Bu nedenle de her gün bunu mu giysem şunu mu giysem gibi sorunları da olmaz.

Bankacılık yapmanın dezavantajları nelerdir?

  • Her mesleğin kendine göre bir takım zorlukları vardır. Ancak banka işlerinde çalışan personellerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Her gün farklı farklı müşterilerle görüşmeler sağlanır. Anlaşılmayan müşteriler vardır. Her şeyi kelime kelimesine doğru anlatmaları gerekir.
  • Özellikle telefon aracılığıyla iletişime geçenler daha çok zorluk çekiyorlar. Anlaşılması kolay olan müşteriler vardır ve Anlaşması çok zor olan müşteriler de vardır. Bunlara karşı sabır göstermeleri gerekir, istemeseler bile güler yüzlü olması gerekir.
  • Banka kapandığında mesaiye kalan personellerin günlük tutarlarını hesaplaması, defterlere geçirmesi gibi bir sürü işlem vardır. Bunların banka kapattıktan sonra hepsini o gün içinde halletmesi gerekir.
    Workers-680x380
4 Beğeni

Bankacılık sektöründe her zaman aynı yerimizde kalacağız diye bir şey yok her zaman yükselme kendimizi geliştirme imkanımız var ve bu bizim en büyük avantajımızdır. Dezavantajımız ise çok fazla giyim seçeneği bulunmamakta olup yoğun bir iş saatleri arasında çalışmaktadırlar.

2 Beğeni

Bu konu 7 olan en fazla yanıt limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.