Banyoda şarkı dinlemek, konuşmak neden iyi değildir ?

Banyoda şarkı dinlemek, konuşmak neden iyi değildir ?

Banyoda şarkı söylemek ve konuşmak, dinî açıdan iyi değildir. Çünkü banyo tuvalet gibi yerler, insan avret yerlerini açıkta bıraktığı ve üç harflier de denilen görünmeyen varlıkların, o ortamda bulunduğu için uygun değildir.

Lavaboda konuşmak ve şarkı söylemek iyi değil diye bir soylenti var ama banyoda kişi konuşabilir , şarkı da söyleyebilir. Kişi var ki yalnız kalmaktan korkar o yüzden şarkı dinliyordur veya şarkı söylüyordur. Sadece yüksek sesle başkasını rahatsız etmeden ve sadece insanın duyabileceği bir şekilde olması gerekir.

Din ile alakası var sanırımı. Çünkü öyle olduğunu duymuştum lavaboda konuşulmaması gerekir banyo tarz yerlerde de şarkı söyleyen konuşmamamız gerekiyor ama bu konu hakkında çok da emin değilim doğruluğundan.

Banyo özel ve mahrem bir yerdir. Banyo uzun ses geçirgenliği yoksa istediğimiz kadar müzik dinler ,şarkı söyleyebilirsiniz, bu kişiyi rahatlatacaktır. Ahlaki anlamda ,apartmanlarda oturduğumuz için banyodaki sesler komsumuza gidebilir,buda hoş bir duru! değil. Dini boyuttan bakarsak ,banyoda besmele cekmeliyiz ,şarkı söylenmez.

Bildiğim kadarıyla dinen hoş karşılanmıyor olmasındaki tek sebep çevreye rahatsızlık verebilecek ve edebe aykırı bir hareket olmasıdır. Bunun haricinde Kur’ân-ı Kerim’de bu konu ile ilgili geçen bir kesin hüküm olmamakla birlikte çevreye verilebilecek rahatsızlıklardan dolayı dinimizde hoş görülmemiştir.

banyoda şarkı dinlemek konusmak özellikle gece belirli saatlerden sonra iyi değildir Çünkü üç Harflilerin Bulunduğu Bir Yer Olduğuna İnanılır.

Cinlerin pis ortamlarda yaşadığı söylenmektedir genellikle.
Banyo ve tuvalet bu alanlardandır. Bu yüzden buralarda konuşmak iyi değildir.

Üç harflilerden dolayı. Ama ben kaç kere dinledim söyledim de kendi kendime, dizi bile izledim. Hiçbir şey olmuyor, olsa bana olurdu. Kaldıki ben o tür şeylerden de korkan biriyim. Sadece bu şekilde biliniyor bu konu.

Tekinsiz yerlerdir oralarda tuvalat banyo gibi yerlerde çok durulmaz iyi değildir insan uğrama olur

aslında öyle birşey yomtur tamamen batıl inanç meselesidir insanların tek başına bayno yapmaktan korkamasından dolayı ortaya cıkmış bir tür batıl inançtır

Böyle bir şey büyüklerimizin bizlere sık söylediği şeylerden bir tanesidir.Bunlar eski Türk kültüründen gelen hurafelerdir.Türkler ilk bakışta Şamanizm etkisi altındadır. Kapılara Koç başı aşmak vb gibi bu gibi ifadeler eski dedelerden ninelerden anne babalara onlardan bize aktarılan ifadelerdir.

Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur. Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.

Bu tamamen dine dayalı bir cevap olacak çünkü, dinen sıkıntısı var. Banyodan ne kadar çabuk sürede çıkarsak o kadar iyi. Meleklerin giremediği iki yer var banyo ve tuvaletler. Burda da sıkıntılı durumlar olma ihtimali fazla cinler açısından. Bundan dolayı da sorun yaratır.

Normal açıdan hiçbir olumsuzluğu yoktur fakat dini açıdan mahrem bir alan olduğu için yasaktır.

Öyle bir şey mi varmış. :smiley: Banyoda şarkı dinlemek neyse de, bir insan banyoda kendi kendine neden konuşur ki zaten?
“Şuramı da keseleyeyim, dur bi sabun süreyim yanlarıma” falan mı diyecek ki kendi kendine.
Bunların hepsi batıl inanç muhtemelen. İlginç yani, bir açıklaması dahi yok.

Banyoda şarkı söylemek iyi sayılmazmış diye biliyorum. Batıl inanç olarak esinlenmiş bir olay ve banyodaki insan tek başına banyoda sıkıldığı yada korktuğu için böyle şeyleri istemeyerek yapmaktadır.

bazı dini görüşlere göre cinler musallat olacağından, bazılarına göre ise banyoda uygun bir durumda olmadığımız için olabildiğince hızlı çıkmamız gerektiğinden iyi olmadığı düşünülür.

banyoda çok. Konuşma derler şeytanlar basar cinler derler.

şarkı söylemek vs seyler şeytan isi denildiği için hem günah hem de yapılması ayıp bi şeydır