Başıboş kalmak deyiminin anlamı nedir?

Başıboş kalmak deyiminin anlamı nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

Başıboş deyimi, karışanı olmayan, kimsenin onu denetlenmeyen husus demektir. Örneğin; Çocuğun sigara içmesi, hırsızlık yapması, kötü yollara girmesi bunların hepsi çocuğun başı boş bırakılmasından dolayıdır.

Başı boş kalmak deyimi; hiç bir karışanı olmayan denetlenmeyen kişiler için kullanılan bir sözdür. Örneğin; annesi de babası da çalıştığı için okuldan sonra bu çocuk başıboş kalıyor gibi durumlarda kullanılır.

kişinin sorumluluğunu taşıyan biri ya da birilerinin artık olmamasıdır.

Basibos kalmak deyiminde bir kisinin kimseye bagli olmadan kendi kendine kalmasi herhangi bir isi olmamasi ne yapacagini bilmemesi islemine verdigimiz deyimdir.

Başıboş kalmak deyiminin anlamı kendisinin denetleyen veya yöneten kimsenin olmaması, herhangi birşeyle uğraşmayıp, serbest bırakılması…

Başıboş kalmak deyimi genellikle kendi haline bırakılmış mı insanlar için ya da kendi halinde hareket eden insanlar için kullanılmaktadır Özellikle bazı insanlar toplum içerisinde veya Aile içerisinde kendilerine sıkıldıkları için diğer insanlardan ayrışmak isterler bu gibi durumlarda insanlar hem toplum tarafından hem de diğer kişiler tarafından kendi haline bırakıldıkları zaman başıboş kalmak deyimi kullanılmaktadır başıboş kalan insanlar için farklı bir şekilde kullanılan bir deyim türü de mevcuttur yine aynı durumda İnsanların başı boş kalması Yani kendi istediklerini yapması onlara kötü yollara iletilmektedir bu gibi durumlarda yine başıboş kalmak deyimi kullanılmaktadır. Kendi başına hareket eden ve başkalarının Emir almadan sadece kendi istediklerini yapan kişiler için kullanılmış olan biri deyimdir.