Basketbolda 2 adım kuralı nedir?

Basketbolda 2 adım kuralı nedir? Açıklayınız.

Basketbolda iki adım kuralı genellikle turnikeye kalkarken gerçekleşir.Oyuncu topu tuttuğunda iki adım atma hakkına sahip olur.Oyuncu bu durumdayken rakip ona dokunamaz.Dokunursa faul olur.Eğer oyuncu topu sektirmeden tutarken iki adımdan fazla atarsa steps olur.

Basketboldaki 2 adım kuralı şöyledir eğer oyuncu topu sürmeyip elinde tutarak 2 adımdan fazla atarsa steps olur ama eğer 2 adım atıp topu elinden çıkarırsa 2 adım kuralına uymuş olur.

Basketbolda topu elinizde tutarak 2 adım atıp topu çembere atmaya turnike denir. 2 adımdan fazlasını atarsanız steps olur ve top karşı tarafa geçer. Karşı taraf kenar çizgisinden topu oyuna sokar.

Sitep topul elinde iki adiım atıktan sonra ya bas atarsin yada şut cekersin hiç birini yapmasan fal yaparsın

Step adı verilen bu kural aslında yasaktan ziyade bir ayrıcalıktır. genellikle potaya yakın olan basketbolcunun önünü ve potayı görerek 2 adımla kısıtlı top sektirmeden hareket etmesine izin verilir.

topu iki eliyle tutan oyuncunun topu sektirmeden atabileceği toplam adım sayısı ikidir. ikiden fazla adım atılırsa bu steps olur. fiba’nın yeni kuralına göre ise top alınırken atılacak adıma 0. adım ismi verilir ve bu steps olmaz.

Oyuncunun topu sürerken sektirmeden kullanabileceği adım sayısı 2 olup bu kurala 2 adım kuralı denmektedir. Fazlasında hatalı yürüme steps olur ve top rakibe geçer.

2 adım kuralı turnikeye girerken kullanılır.Ancak 2 adım attıktan sonra oyuncunun topu elden çıkarması gerekir eğer çıkarmazsa hakem düdüğü çalar.

Sporcu eğer topu sürmeyi bırakıp elinde tutarsa en fazla 2 adım hakkı vardır ondan fazla atarsa steps olur

Kişinin pas alırken hareketli olması durumda ve bu kişi turnikeye dogru gider ise 2 adım atma hakkı vardır

Basketbolda iki adım kuralı oyuncunun topu sektirmeyi bırakıp tuttuğunda başlar. 2 adım atmasına izin verilir ama iki adımdan sonra topu elinden çıkarması gerekmektedir aksi taktirde steps yapmış olur ve top kaybı diye kayıtlara geçer.

Bu kuralın amacı şöyledir pas olarak atığın basket topunu topu sektirmeden iki adım atma olayıdır.

Hücüm yapıp basket atmak için adım atarken basketbol topunu sektirmeden atabileceğin adım sayısı 2 dir. Eğer topu sektirmeden 2 adımdan fazla adım atar isen steps olur.

basketbolda topla beraber yürümek yasaktır Eğer bu hareket yapılırsa steps olarak değerlendirilir ve top karşı tarafa geçer 2 adım atma kuralı yani stepstir