Basketbolda 4 sayı nedir?

Basketbolda 4 sayı nedir? Hangi müsabakalarda 4 sayı çizgisi görülür? Açıklayınız.

NBA’da tartışılan ama henüz somut bir adım atılmamıştır bence basketbolun dinamikleri ile fazla uğraşılmamalı

NBA da 3 lük sayı çizgisin ardından 4 lük sayı çizgisinin eklenmesi gündemdedir ama henüz eklenmedi.

3 sayi ile kalınmalı futboldada çok şeyi değiştirdiler orjinali kalmadı.

şu an için geçerli olmayan ama öncelikli olarak NBA üzerinde tasarlanan yeni kural. Eski düzende bakacak olursak üçlük atışı halinde faul yapılan oyuncunun şutu girerse bu basket faul olur. Oyuncu tek faul atışını da isabet ettirirse bu 4 sayı olur.

Bildiğim kadarıyla 3+1 olunca 4 sayı oluyor. Basketçi hücumda 3lük çizgisinin gerisinden atış esnasında rakip oyuncunun faulüne maruz kalırsa 3 lüğü girdiği taktirde bir de serbest atış yapıyor. Serbest atışı da baskete çevirirse 4 sayı oluyor.

NBA de getirilmesi düşünülen bir kural fakat şu anlık sadece uzak bir söylenti.

Şu an için 4’lük çizgisi yoktur ancak 3’lük çizgisinden faul ile tek seferde 4 sayıya ulaşılabilir.Yani hem üçlüğü sokup hem faul alıp hemde faul atışını sokarsa 4 sayıya ulaşmış olur.

Şuan henüz resmileşen bir 4 sayı kuralı yok anca haberler ışığında 3 lük çizgisinin 1-2metre daha gerisinde atılan sayıların 4 sayı olması gündemde. Tabi şuda varkı 3lük atan kişiye faul yapılır o attığı top basket olursa ve faulude sayıya çevirir ise 4 sayı olur

Basketbol müsabakalarında hücum yapan takımın oyuncusu potaya topu atarken rakip takımdan bir oyuncu ona faul yaparsa o topta girerse hem o 3 lük sayı kabul olur hemde faulden attığı basket sayılır. Duyumlara göre nba’de 4 sayılık çizgi gelecekmiş.

4 sayılık bir çizginin olmamasına rağmen basketbolda atış halinde faal yapılırsa oyuncu serbest atış Hakkı kazanır ve üçlük atarken fal yapılırsa ve atış girerse oyuncu Ayrıyetten bir de serbest atış hakkı kazanır onu da ataratarsa 4 sayılık hücum sağlamış olur