Başyazı nedir?

Başyazı nedir? Başyazı örneği verir misiniz?

Baş yazı gazete yada dergilerde ilk sayfasına yada kapağına konulan önemli yazılardır. Örnek olarak gazetelerdeki kalın ve büyük puntoyla yazılmış dikkat çekmeyi sağlayan ön sayfada bulunan yazılardır.

Başyazı Nedir?

Belirli süre aralıklarla yayınlanan gazete, dergi, online haber portalı gibi araçların ön sayfasında yer verilen gündemin en çarpıcı içeriğine başyazı denir. Başyazar tarafından üretilir.

Başyazı Örneği

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588753031-410750-ulus25-temmuz-1939.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1588753031-410750-ulus25-temmuz-1939.jpeg) Yukarıdaki gazete sayfasının manşeti ve içeriği baş yazıya örnektir.

Adı üstünde olan bu konu Baş yanı ‘Ana’ kelimesinden gelir cok eski zamanlarda daha gazetelerin yeni basildigi donemlerde ilk ciktigi donemde hic revaşta olmayan bir durumdu. Sonrasinda gazetelerin daha cok dikkat cekmesi ve daha cok kisiler tarafindan bilinip okunmasi icin yapilan taktiksel bir degisiklikti. Yazarın basta tutmak istedigi ve digerlerinden bir tık daha onemli olan yazi ornegidir basyazı genelde adi ustunde en basta en carpici yerde olur. Tesekkurler

Bugün ki önemli olan manşet yani, ör: Korona Virüs Bilançosu

Başyazı aslında yazılacağı paragarafın bir nevi ana fikri ya da ana düşüncesi diyebiliriz

Yazılacak konuların ana düşüncesi, ilk cümlesi ya da bir metnin başlığı veya konusudur.

Gazete ve dergilerde ilk sütuna ya da birinci sayfaya konulan başyazar ya da yetkili bir kişice yazılan önemli yazı

Toplumla tek yönlü ve yazılı iletişim araçlarında kullanılan, okuyucunun/mesajı alıcının görmesinin istendiği ilk metindir. Gazete ve dergilerde sıkça görebiliriz. Bunun yanında internetteki haber sitelerinde de karşımıza çıkabilir.

gazete ve dergilerde ilk sütuna veya birinci sayfa konulan önemli yazı başmakale .

En önemli haberin yazıldığı başlıktır. Okuyucunun dikkatini çekecek yazılar bu başlık altında yazılır.

Başyazı önemli haberlerin ilk sayfaya okuyucunun dikkatini çekecek şekilde büyük puntolar ile basılmasına denir.

Başyazı genellikle gazetelerde kullanılan ilk sayfalarda yer alan önemli dikkat çekici kalın harflerle yazılan başlıklardır.

gazete ve dergilerde ilk sütünda yada birinci sayfada konulan başyazar

gazete dergi kitap gibi ürünlerin dikkat çekici önemli kalın puntolu büyük yazılardır