Bayram tatilinde uzun yola gideceklerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Bayram tatilinde uzun yola kendi araçlarıyla gideceklerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Bayram tatilinde uzun yolculuk yapacaklar ; uykusuzken yola çıkmamaları lazım özellikle şoförün…
Arabada ağrı kesici ,battaniye, yastık, ilk yardım çantası , abur cubur yiyecekler bulundurmalarını tavsiye ederim. :blush:

Bayram tatilinde uykusunu almadan yola çıkılmamalı gerekli yerlerde mola verilmeli acele edilmemelidir.

Öncelikle araçlarına bakım yaptırıp öyle yola çıkmalılar. Aracı kullanan kişi iyi bir şekilde uykusunu almış ve dinlenmiş olması gerekir. Uzun seyahatlerde kısa molalar vererek dinlenmek gerekir. Havanın en sıcak olduğu saatlerde ve büyük şehirlerde trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkılmaması gerekir.

Bence ilk olarak aracı süren kişi uykusunu almış olmalı ve dinlenme tesislerinde dinlenmeleri gerekir.

Uzun yolculuklarda mola yerlerinde mutlaka mola verilmelidir. Böylelikle şoförün enerji depolaması sağlanmış olur.

Uzun yola kendi araçlarıyla gidecekler öncelikle aracının deposunu doldurmalı, aracın tamiri gereken işleri varsa onları halletmeli. İkinci olarak aracı kullanacak kişinin dikkatli, uykusunu almış olması gerekli. Son olarak uzun yol için yollar gece tenha olduğu için geceden yola çıkılması daha uygundur.

Havaya göre yanlarına eşya almaları gerekir ve yiyecek alması gerekir birde trafik yoğunluğu önemli


Bence dikkat edilmesi gereken ilk şey benim için çok değerli olan bayram kıyafetleri unutulmamalı kıyafetler rahat olmalı.

İlk gereken uyku. Birde gerkesiz hız yapılmamalı ve mümküse iki şöför olmalı arabada.

ilk öncelikle uykusunu almak ve acele etmemek. bayram yolculuğunda.

Trafiğe takılmamak için erkenden yola çıkıp uykunuzdan olmayın. Gereksiz hız yapmamaya çalışın ve diğer arkadaşların dediği gibi arabayı dönüşümlü kullanmak en iyisi bu durumda.

Arabayı dikkatli kullanmak en önde gelen uyarılardandır.

Uyku düzeni ve mümkünse çift şöför gitsinler yola tek sıkıntı oluyor gibi çifte daha düzenli olunuyor

Yolculuk öncesi güzel ve kabataslak bir plan yapılmalı ilk olarak. Kaçta yola çıkılacak, yolculukta yanına neler alınacak bunların bir küçük listesi yapılmalı çünkü insan o anın acelesi ve temposu içinde ne yapacağını ne alacağını unutuyor. Daha sonra son bir valiz kontrolü yapılmalı. Mutlaka yanınıza ağrı kesici gibi ilaçları almayı unutmayın ya da sürekli kullandığınız bir ilaç varsa. Daha sonra güzel bir uyku çekin. Gideceğiniz yere daha önce gittiyseniz zaten yola hakimsinizdir fakat ilk defa gidecekseniz küçük bir yol haritasına bakın derim yol üzerinde neler var neler yok diye. Belki acil bir durum olur ve ihtiyacınızı gidermeniz gerekir. Bunları yaptıktan sonra da en önemlisi duanızı edin ve yola çıkın tabi hız limitini aşmadan vede emniyet kemerini takmayı unutmadan.

Eğer kendi aracımız ile seyahat etmeye karar verdi isek yola çıkmadan 1 hafta önce arabanın tüm kontrollerini muaynesini yaptımak lazım yağını suyunu fullemek lazım tekerleklerinde bir probem var ise problemler giderilmeli eğer otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullancak isek mutlaka ama mutlaka mide bulantısına karşı önlemler alınmalı yanımıza el bagajı almakta fayda var içerisine battaniye ilaç şal ve benzeri seyler konularak seyahatimizin rahat geçmesini sağlayabiliriz.