Bayramlarda yapılması gerekenler nelerdir? Bayramların olmazsa olmazı nedir?

Bayramlarda yapılması gerekenler nelerdir? Bayramların olmazsa olmazı nedir?

Bayramın olmazsa olması el öpmek arkadaşlarınla gezmek büyüklerine sohbet etmek ve yemek yemek

Bayramların olmazsa olmazı tabii ki de El öpmek ve Akrabaları ziyaret etmektir. Harçlık istemeyi de unutmayız. :grinning:

Olmasa olmazı ziyarete gitmektir büyükleri el öpmedir, çocukların şeker toplamasıdır.

Her bayram olmazsa olmaz büyükleri ziyaret etmek ve ellerini öpmektir. Kurban Bayramını ayıracak olursak en azından benim adıma Kurban Bayramında olmazsa olmaz ilk gün duasıyla kurbanı kesmek ve kavurmayla kahvaltımızı yapmaktır. :slight_smile:

Durumdan duruma farklılık gösterebilir bu konu. El öpmek, harçlık almak, bayram ziyaretleri vs olabileceği gibi, bunların hiçbirini veya bir tanesini yapamayan, yapmaya lüksğ olmayan kişiler de olabilir. Kimi et yer kimi şeker yer kimi sadece salyalarını yer. Yani, bayram herkese bayram değildir.

Bana göre bayramların olmazsa olmazı çocuklara harçlık vermektir. Çocuklara şekerin yanı sıra bir miktar para da verilebilir.

Bence yapılması gereken en büyük şey, birlik beraberliktir. Bayramlarda büyükler aranmalı, ziyaret edilmelidir. Namaz kılınmalıdır. Güzel bir kahvaltı yapılmalı ve ziyaretler gerçekleştirilmeli aileler ve büyükler bir arada olmalıdır. Teknoloji geliştikçe bu olgu azaldığı için eski bayramların tadı yok.

Bayramlar hepimiz için barış ve yardımlaşma temalarını yakalamayı amaçlamış resmi ve dini günlerdir. Resmi bayramlarda daha çok anma ve tarihimizle gurur duyma halleri daha çok rastlanan durumlardandır. Ancak dini bayramlarda daha çok topumsal bilinçle hareket ederek ihtiyacı olan insanlara o insanları kırmadan ve rencide ederek incitmeden yardım etmek ve kırgın durumlardan kurtulmak amacıyla hareket edilir.

Bayramların olmazsa olmazı akraba ve büyükleri ziyarettir.Bunlar olmazsa bir bayram bayram olmaz.Öncelikle evin erkek bireyleri bayram sabahı bayram namazına giderler eve döndüklerinde kısa birer kahvaltı yapılır,üzerimize temiz bayramlıkları giyeriz hep beraber ailenin en büyük bireyine gidip oradan toplanarak yakın akrabalardan en büyüklerden başlayarak bayramlaşırız.Bu evre bitince evlerimizde veyahut en büyük aile bireyinin evinde ziyarete gelenleri beklemeliyiz böylece bayram merasimi hoş ve yerinde bir ortamda gerçekleşecektir.

Her bayramda olması gereken büyüklerimizi ziyaret edip onların ellerini öpmektir.

Bayramda büyüklerimizi ziyarete girilir çocuklarımıza bayramın ne kadar önemli olduğu anlatılır birlik ve beraberliği yaşatmak gerekir eski bayramlar çok güzeldi.

Bayramlarda çocukların olmazsa olmazı kıyafetler ve ayakkabıdır tabii ki. Bu onlar için herşeydir.
Bizler içinse büyükleri ziyaret edip el öpmek, bayramlarını kutlamak. Tabii ki bunları sadece bayramda yapmamakta önemli. Bir diğer önemli şey de küs kalmamak tabii. Yapılan hataları o gün hoş görmek gerek.

Bayramin olmazsa olmazi ilk olarak akraba ziyaretidir.Ondan sonrada mezarlik ziyaretidir bence çunku anca boyle onemli gunlerde aklimiza geliyo ziyaret etmek mezarlik ziyareti.

Önce bayram namazına gitmeliyiz çünkü hem bedenen hemde ruhen rahat oluruz namazdan sonrada ölmüşlerin mezarına gider bir yasin bilemesekde bir fatiha okumalıyız ve eve gelip anne babamızın elini öpüp bayramını kutlamalıyız ve akraba ziyaretlerine gitmeliyiz.

Bayramlar olmazsa mutluluk olmaz küsenler barışmaz bayram hayat demektirki çok önemlidir herkesin birbiriyle görüşmesi iletişim kurması herkesi mutlu eder.Bayramda yapılması gerekenlerde küçükler büyüklerin ellerini öpüp bayramını kutlamasıdır ziyaret edeceği yere gidip büyüğünün elini öpmesidir