Bebek sünneti nedir ne zaman yapılır? Bebek sünneti faydaları, zararları nedir?

Bebek sünneti nedir ne zaman yapılır ? Bebek sünneti faydaları ,zararları nedir ?

Bebek sünneti her erkeğin yani Müslüman olan her erkeğin yerine getirmesi gereken bir görevdir ne zaman yapılacağına sağlık durumu kişi ve doktor karar verir bazı bebekler yeni doğduğu andan itibaren gelişmeye başladıktan birkaç ay sonra yapılır bazıları ise yaş aldıktan sonra yapılır.

Sünnet penisteki fazla derinin alınmasıyla oluşur. Sünnette penis ucundaki fazla deri enfeksiyon kaynağı olduğu için alınması gerekir. Sünnet 2 yaşına kadar yapılmalıdır.

Bebek sünneti müslüman olan bir erkek bebeğin daha 2 yaşını geçmeden sünnet edilmesidir. Sünnet erkeklere özel olan penisin ucundaki fazla derinin kesilmesidir. Bu derinin kesilmesi ise enfeksiyon yaratabilmesidir. Bu durum müslümanların sünnetidir. Bunu müslüman olmayan kişiler yapmaz ama aslında sağlık için yapılması gereken bir eylemdir. Sünnetin bebekken olunmasının faydaları da vardır. Daha henüz bebek olduğu için vücudu kendini bur çocukdan daha hızlı tamir eder ve bunun acısını çekmemiş olur. Ve bu durum büyük çocuklarda tramva yaratabilecek bir durum olduğu için bebekken yapılması çocuğun ne olup bittiğini bile anlamadan acı çekmeden uygulanan en iyi yöntemdir. Böylece çocuklarda korku olmaz.

Sünnet, müslüman toplumlarda penisin ucundaki fazla derinin alınmasıdır. Sağlık açısından çok önemlidir. Yeni doğan bebekte sağlık açısından herhangi bir sorun yok ise bebek kendini toparlar toparlamaz sünnet edilebilir. Doktorlar tarafından mantıklı görülen süre 2 ila 3 aylık olmasından sonradır. Sebebi ise anestezi verilmesinin bebeğe zarar vermesine engel olmaktır. En geç 3 yaşına kadar sünnet yaptırılmalıdır.

Bazı aileler daha çocuğun psikolojisinin üzerinde olumsuz etki bırakabileceğini ve sonradan sünnetle de uğraşmak istememeleri, çocukta çıkan bir rahatsızlık sonucu zaten belli bir cerrahi müdahale geçirecekken bu arada sünnet işlemini aradan çıkarma düşüncesi ile veya doktorların bebeğin sünnet olmasının gerekli olduğu durumlarda yapılıyor. Bazı psikologlara göre sünnet olmak bir travmadır. Çocuk henüz daha tam ayırdına varamamışken vücudunun bir parçasının kesilip alınmasının kendisinde olumsuz etkiler bırakacağını düşünerek, sünneti erkenden yapılmasını tavsiye ediyorlar. Başka bir görüşte bebeğin annesinin bağının süt emmesi ile başladığını, bunun bir içgüdüsel bir davranış olduğunu erken yaşta yapılacak sünnetinde çocuğun bilinç altında bir iz bırakarak gelecekte bunun tetiklenmesi sonucu bir takım davranış bozukluklarının ortaya çıkabileceğini savunuluyor. Bence en güzeli çocuğun ilkokul çağında din eğitimi ile temel bilgileri aldıktan sonra sünnetin gerekliliği, özendirilmesi ve erkek olmanın ilk adımı olduğu konusunda bilinçlendirilmesidir

Erkek bebeklerde sünnet artık doğduğu ilk hafta bile yapılabiliyor. İlk üç aylık dönemde ideal olduğunu söyleyen doktorlar 3 yaşa kadar yada 3_6yas arası sünnet için uygun olduğunu söylüyorlar. Sünnet yapılacak bölge bir iğne yardımıyla uyusturuluyor ve fazla derisi alınıyor, çocuk cerrahisi yada genel cerrahi uzmanı doktorlar tarafından yapılan bu uygulama birkaç gün içinde iyileşip ahisiz bir şekilde bebek yada çocuk hayatına devam ediyor. Azda olsa enfeksiyon riskinin olduğu bebek sünneti çocuğun ileride psikolojik travma yasamamasi açısından faydalı. Herhangi bir zararlı etkileri olduğu kesinleşmiş değil.

Doğduğu hafta yapılır her yaşta olur 9yaşına kadar olur her müslüman erkeğe