Bebek yataktan düşerse ne yapmalıyız?

Bebeklerin yataktan düşmesi hangi durumlarda tehlikelidir? Bebek yüksekten düşerse ne yapmak gerekir?

Giysilerini çıkarıp aldığı bir darbe var mı kontrol edilmelidir. Gerekirse darbe alan yerlere soğuk kompreks yapılabilir. 4 saat boyunca bebek uyanık tutulmaya çalışılır ve kusma bilinç kaybı ve benzeri bir durum olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Bu gibi bir durumda en yakın acil servise başvurmak gerekir. Bebekte bilinç kaybını andıran uyku hali varsa ciddi bir durumun habercisi olabilir.

Bebeklerde düşmenin tehlikeli olabileceğini gösteren belirtiler vardır. Örneğin düşme sonrası kusma, bilinç kaybı, hemen uykuya dalma gibi durumlar olursa hemen bir acil servise götürmek gereklidir. Düşme esnasında herhangi bir yerini çarpma ya da üstüne düşme durumu varsa bu bölgeler incelenir ve morarma, şişlik, herhangi bir deforme durum söz konusu ise de yine bir hekime danışmakta yarar vardır. Aşağı yukarı çarpmanın şiddeti ve düşmenin bırakabileceği hasar tahmin edilir. Uzun süre ağlama krizi gözlenirse de muhtemelen ciddi bir durum vardır.

Yere düşen bebekte uyku hali,uykuya dalma kusma olmadığı sürece korkmaya panik yapmaya gerek yok.Öncelikle düşmenin şiddeti çok önemlidir.Bizim çocuk çok düştü yerlere,yani yerlerden kalkamadı desem yalan olmaz:slight_smile:Evinizde bir darbe kremi bulundurun,düştüğünde hemen sürün şişmez ve morarmaz.Bir de bebek düşünce hemen panik yapmayın,son derecede sakinliğinizi koruyun.Teşekkürler…

Öncelikle kanayan yeri var mı diye bakmalı ve varsa kanı durdurmalıyız. Bebek sakinleştikten sonra hareketlerini kontrol etmeli ve en az 6 saat uyutmamalıyız. Fışkırır tarzda kusma ya da gözlerde kayma varsa en yakın hastanenin çocuk aciline götürmeliyiz. Zaten eğer yolunda gitmeyen bir durum varsa anneler hisseder. Dikkat edilmesi gereken nokta; 5 yaşından küçük çocuklara tomografi çekilmemelidir. İlerde lösemi dahil birçok hastalığa yol açabilir. Benim de başıma geldi. Kızım 3 aylıkken yataktan düştü, doktor takip etmemi söyledi. Ben tedbir olsun diye tetkiklerin yapılmasını istediğimde bana bu cevabı verdi.