Bebekler uyurken neden ağlar?

Bebekler uyurken ağlamanın sebepleri nelerdir?

Bebeklerde mutlaka baş ucunu Bir Kuran ‘ı kerim koyun korkmuştur ve rüyasın da bişey görmüştür.

en merak ettiğim şey de rüyalarında ne görüyorlar acaba?

Karnı acıktığı için annesini istediği için ve ya kötü bir rüya gördüğü için ağlayabilir. Altını ıslanmış, emziğini düşürmüş ve ya hastalanmış olabilir.

Beneklerin uykuda ağlaması çok sıklıkla karşılaşan bebeklik çağı problemlerdendir. Bebekleri uykusunda ağlamalarının bir şok sebebi olabilmektedir. Bunlar;
Gaz Sancısı: Bebeğin uykuda ağlamasının en sık görülen senelerinden biri gaz sancısıdır. Bebeğiniz uykuda ağlarken Bacaklarını karnına doğru çekiyorsa, yüzü kızarıyorsa ve ellerini yumruk yapıp geriliyorsa ilk aklınıza gelen gaz sancısı olmalıdır. Bu durumda müdahale olarak bebeğinizi kucağınıza alarak sırtını sıvazlayarak gazdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.
Kabus Görme: Bebeğin rüyada onu korkutacak şeyler görmesinde ağlamasına sebeb olmaktadır. Kabus görme nedenleri bebeğin gün içerisinde bir şeyden korkması olabilir. Bu durumu engellemek için bebeğinizi odasında resim olmaması gerekir ve olabilecek en sade şekilde döşenmesi gerekir. Bebeğin bu kötü rüyalardan korunması için de Felak ve bas surelerini de okuyabilirsiniz.
Açlık: Bebeğiniz aç kaldığında vücudu bu durumdan rahatsız olur ve uyanmak ister uyanmak içinde ağlar. Bebeğinizin beslenmesine dikkat edin aç kalmamasına özen gösterin.
Üşümek: Bebekler soğuğa karşı oldukça duyarlıdırlar. Sıcaklık çok az bir derece dahi düştüğünde üşürler bu durumda uyurken ağlamalarına sebeb olabilir.
Ayrılma Hissi: Bir bebek anne ve babasında ayrı bir odada kaldığında artık anne ve babaya yakın olmadığını hisseder ve artık sizi görmeyeceğini düşünür ve ağlar.
Bebeğin Altını Kirletmesi: Bebeğin bezinin pis olması onu huzursuz eder ve ağlamasına sebeb olur.
Karanlık: Beneklerin odalarının çok karanlık olması aniden uyandığında korkmasına ve ağlamasına sebeb olur bu yüzden bebek odaları mutlaka loş bir ışık olması gerekir.

Gazdan ağlayabilir. Karınlarında oluşan gazdan. Yada gördükleri rüyalardan yada acıktıklarından yada görünmeyen varlıklar onları rahatsız edebilir.

özellikle ilk aylarda ağlamaları gaz sancısından kaynaklanıyor olabilir. Sık sık acıktıkları için acıkıp emmek istiyor olabilirler. Veya annelerinin sıcaklığı ve kokusunu hissetmek istiyor olabilirler. Altlarını ıslattıkları için rahatsız olmuş olabilirler. O kadar hassas ve tatliş varlıklar ki birçok sebepten söz edebiliriz. Her bebeğin kendine has özellikleri olduğundan kendileriyle birebir ilgilenen anneleri ya da yakınları en isabetli tespiti yapabilir. Unutmayalım ki minicik de olsalar onlar birer birey. :slight_smile:

Bebeklerin uyuma sebepleri her şey olabilir. Diş çıkarma dönemlerinde, grip oldukları zamanlarda, kendi yatağında uyumadıklarında, karınları yeteri kadar doymadığında, gaz sancısı çektiklerinde, altlarını pislettiklerinde yada emziğe alışkınlar ise emzikleri düştüğünde de uykuda ağlayabilirler. Çoğu zaman da huysuzluktan ağlarlar :slight_smile:) bazı bebekler de karanlık olduğu için ağlarlar ışığı severler, gün ışığı gibi gece ışıklarını seven bebekler de var…annelerinden ayrıldıkları için o ayrılma hissini yaşarlar. bebekler kucağa da çok alışkınlar kucaktan indirip uyuyacakları yere katınca hemen ağlamaya başlarlar…bir de rüyalarında korkarlar, kabus görürlermiş gibi bu yüzden de ağlayabilir bebekler…

Herkesin bildiği gibi bebekler konuşamadıklarından dolayı sıkıntılarını ancak ağlamakla dile getirebilirler. Buda ona bağlı olarak gazının olması, hastalanması, dişlerinin çıkması, altını kirletmesi gibi durumlar bunlara sebep olabilir.

Korktuklarında ağlar rüyasında korkar sıçrar başka sebebi yoktur

Bebeklerin ağlaması için bir çok sebep vardır. Aslında ağlamak sadece uyurken olacak diye bir şey yoktur.
Öncelikle bebeklerin ağlama sebeplerini ele alacak olursak;
acıktıkları zaman dile getiremedikleri için ağlarlar, gaz gibi problemleri oldukları zaman ağlarlar, ağrı sızı durumları oldukları zaman ağlarlar. Aslında dile getiremedikleri her şey için ağlayabilirler. Bu durumun uyku ile bir alakası yoktur. Bazı durumlarda zorla uyutulmaya çalışıldığında ağlama durumları olması dışında. :grinning:

Uyurken ağlamaz da uyku arasında uyanıp ağlar. Bunun da acıkmak, ağrısı ya da gazı olmak gibi çeşitli nedenleri olabilir. Ya da uyurken şu şekilde ağlayabilir, korkunç bir rüya görür, korkup ağlayabilir.

Bebekler yeni bir dünyaya geldikleri için verdikleri tek tepki ağlamakdır onun için korkmuş olabilir,acıkmış olabilir,annesini özlemiş olabilir.

Bebekler uyurken birçok nedenden dolayı ağlayabilmektedirler. Bu nedenler şunlardan kaynaklı olabilmektedir:

Bebekler annelerinin yanından gittiğini hissettiklerinde ağlayabilirler, acıktıklarında ağlayabilirler, altına yaptıklarında ağlayabilirler, süt istediklerinde ağlayabilirler, huzursuz oldukları için ağlayabilirler, ayakta sallanmaya alışmış olabilirler ve bu nedenle yatırıldıklarında ağlayabilirler, gazları olduğunda ağlayabilirler veya kötü rüya gördüklerinde ağlayabilmektedirler.

Bebekler kötü rüya gördüklerinde ağlarlar ve bu sık görülen bir şeydir. Böyle rüyalar görmemesi ve bebeğin huzursuzluğunun gitmesi için yani bunu engellemek için bebeğinize uyumadan önce veya uyuduktan sonra yani uyku esnasında hiç fark etmez dua/ sure okuyabilirsiniz. Bu onu rahatlatacaktır ve kesinlikle daha huzurlu bir şekilde uyumasını sağlayacaktır.

uyurken ağlayan çocuk uykudan bunalmıştır vaktinde uyutulmamıştır uyumak isteyip uykuya dalmamıştır Çocuk bundan dolayı uykuya dalarken ağlar

Rüyasında korkmuş korkunç şeyler görmüş olabilir kurşun döktürün

Bebekler uyurken her hangi bir rahatsızlık geçirince ağlarlar. Mesela kaz yapa bilir, bezini değiştirmek zamanı geldiğinde ve diğer hallerde aölaya biliyorlar. Onu da demek lazım ki, bebeklerin uyuduğu oda karanlıksa eğer, gece uyandığında karanlıktan korkup ta ağlaya bilirler. Bu yüzden çoçuk odalarında işık bulundurmak lazım.

Bebeklerin ihtyaçlarını belirtme aracı sadece ağlamadır. Bu sebeple özellikle geceleri çocuklar acıktığında, altı kirlendiğinde, gz ancısı çektiğinde acıktığında, korktuğunda ağlayarak yardım ister

Korktuklarında kendilerini yanlız hissetiklerinde ve anneleri yanlarında yoksa ağlar

tamamen rol icabıdır :joy:
altını pisletmiş olabilir, açıkmış olabilir ya da kendini yalnız hissettiğini için ilgi istediğindendir.