Bebeklerde bir yaş öncesi beslenme

Bebeklere neden bir yaş özellikle bal ve süt verilmesi yasaktır? Bu dönemde 6-12 ay arası bebeklere verilebilecek en besleyici gıdalar nelerdir?

Bal ve süt bir bebeğin daha yaşına girmeden kaldırabileceği gıdalar değildir. Zaten 6 aylık bebeğe bile verilen şeyler kısıtlıdır. Bünyesi birden alışamayabilir ve gaz problemleri ortaya çıkabilir. Genellikle 6-12 aylık bebekler için meyve püreleri önerilir takviye olarak. Ço fazla olmamak şartıyla çorba ve yoğurt denenebilir.

bebeklere en büyük destek anne sütüdür bunun yaninda bebek mamaları var bunlar herobaby,sma ve aptamil gibi tanınmış markaları alarak ek anne sütüne takviye olur yaşina geldiğinde bebek bisküviside verebiliriz.

Anne sütü ve ek gıda almalaridir.şunku dengeli beslenmeleeri sağlıkları için onemlidir

Bebek doğduğundan 6. aya kadar sürekli anne sütü ile karnını doyurduğu için 6 ay boyunca mide ve sindirim sistemi o gıdaya alışıyor. Hazır süt ve bal yedirdiğimiz zaman alışık olmayınca ters tepki yapabilir. 6-12 ay arası bebeklere meyve püreleri sağlıklı olur.

İlk 2 ay anne sütü ile beslenmeleri gerek sonra yavaş, yavaş besinlerden peynir süt gibi ürünler tüketmeli, akşam yemeklerinden tattırmalık vermeleri gerek.

Bebekler ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. İhtiyacı olan bütün vitamin mineral ve diğer maddeleri anne sütünden alabilirler. Eğer başka bir şeylerle beslenirlerse bu anne sütü icmemelerine ve yetersiz alıma neden olur.

Bebekler de 1yaş öncesi anne sütü ve ek gıda verilmeli meyve sebze yemek püresi verilmeli taze günlük yoğurt verilmeli ezdirilip herşey verilir anne sütü önemli tabi emsin

Bebeğin sindirebileceği şeyler süt gibi bebek mamaları gibi meyve püresi gibi şeyler verilebilir ama fazla verilmesi tavsiye edilmez çünkü bebeklerin metabolizması hassas olduğundan sindirimde zorlana bilir.

Bir yaş öncesi bebekler 6-8. aya kadar anne sütü ile beslenir. Sonrasında yavaş yavaş yumuşak ve sıvı gıdalar ile ek gıdaya geçiş dönemi başlar.

Beslenme meyve sebze ezilmiş yemekler pilav bulgur ayran meyve suyu gibi şeyler yiyebilir su içer