Bebeklerde diş kaşıma neden olur?

Bebeklerde diş kaşıma neden ve ne zaman olur yapılması gerekenler nelerdir?

Bebeklerde diş kaşıma genellikle 6. aydan itibaren başlar bunun sebebi bebeğin ilk dişlerini çıkarmasıdır ve bu dönemde onlara plastik içermeyen oyuncaklar verilerek dişlerini kaşımasını sağlayabiliriz.

Bebekler büyüdükçe organları gelişir bu sağlıklı olduğunun göstergesidir. Damakları çok yumuşakken aluşup sertleşmesinin sebebi artık katı gıdalara yavaş yavaş adapte alabileceğidir. Büyüdükçe sıvı gıdalarla karnı doymamaya başlar her gün ve her öğün çorba içmek gibi bir şey olur ek gıdalarla yemeklerle dişleri güçlenir özellikle meyvelerle hem vitamini alınması sağlanır hem de dişlerini kaçıyabilmek için meyvelere alıştırmak daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde diş kaşıma dönemi onlar için çok zor dönemlerdir gerçekten ve bu dönemlerde eline diş kaşıma oyuncakları mutlaka alıp vermeniz gerekmektedir.En azından bunları dişlerine sürerler ve rahat ederler.

Henüz dişleri yeni çıktığı için diş etlerini çıkan dişler deldiği için o bölgede kaşınma olur.Buna şöyle bir örnek verebilirim sakal çıkarken kaşınması gibi.

Bebeklerde diş kaşınma olayı yaşla beraber gelen ve olması gereken bir olaydır. Dünyada her çocukta görülen bir olaydır.

Bebeklerde diş kaşımasının sebebi ;
Yeni çıkacak olan dişin dış etlerini yararak çıkıyor olmasından etlerde kaşınma ve gıdıklanma olması.

bebeklerde diş büyüdü ve sertleştiği için diş kaşınması normaldir.

Dişler kemikten oluştuğu için kıkırdak yapıyı yapıyı delip çıkması zor olacaktır. Bebeklerde hemen hemen 6. aydan başlayıp 2.5 yaşına kadar süren zorlu bir süreçtir. Bu zorluğu daha kolay atlatabilmek için eczanelerde diş kaşıntısını önleyici kremler satılmaktadır. Çocukların hem oynayacağı hemde dişlerini rahatça zarar vermeden kaşınmasını önleyen yardımcı olan plastik oyuncaklar satılmaktadır. Ayrıca çocuklarımızın beslenmesine ve dişlerine yardımcı olacak küçük parçalar halinde havuç ve salatalık verebilirsiniz. En önemli dikkat edilecek durum; bu dönemlerde bebeklerde görülen ateş, kusma, huysuzluk ve ishal durumlarında mutlaka doktora başvurmak olacaktır. Eğer daha hafif görülen durumlarda ılık suyla duş aldırmak daha doğru olacaktır.

her bebekte olduğu gibi dişlerin yeni oluşumu ve yeni çıkması ile bebeklerin eli Herzaman ağzımda olur. Çünkü dış çıkması kaşımanın ortaya çıkması demektir.

bebekler diş kaşınma diş etlerinin devamlı kaşındığından dolayı olmaktadır yeni dişleri çıkacağı içindir serinletici diş kaşıyıcı kullanılırsa bebek rahatlar.

Dişlerinin yeni oluşması diş kaşınmasına yol açar. Bu da bebeğin elini sürekli ağzına götürmesine sebeptir. Özel diş kaşıma aparatlarıyla bu sorun düzeltilebilir. Diş tamamıyla çıkana kadar devam eder.

Bebeklerde diş kaşınması diş çıkaracağının anlamına gelir, bu zamanlarda bebekler bulduğu şeyleri ağzına alıp dişlerini kaşımaya başlar.

Bebeklerde diş kaşınmasi yeni diş çıkaracak olmasindan dolayı olacaktır

Bebeklerde diş kaşıma genellikle dişleri çıkacağı için çok fazla kasinir hatta bazı bebekler ağlarlar kaşıntdan.

6 ay ile 1 yaş arası ilk dişleri çıkarken olur buna uygun oyuncaklar alınabilir.

Bebeklerde yeni cikan dişler kaşıma yapar çünkü daha önce orada olmayan bir yapı oluşur orası diş sayesinde patlar ve diş çıkar bu süre zarfında da kaşıma olur

bebeklerde dişin kaşınması dişin cıkmasından dolayıdır ve onlara bu dönemde dişini kasıması icin nesneler vermemiz gerekir örneğin emzik ve en geç 1 yaşında başlar