Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır ,nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeklerde tırnak gelişimi çok hassastır. Tırnak kesimi yaparken çok kesmemek gerekmektedir.

Bebeklerde tırnak kesimi yaparken nazik davranmak gerekmektedir. Tırnakları derinden kesmemek en önemli durumdur.

Bebekler tam gelişmemiş olduğu için onlara dikkat etmek gerekmektedir

Öncelikle bunu kardeşimden aldığım tecrübeler doğrultusunda yazdığımı belirtmek isterim. Şimdi bebekler kolumuzu vb. yerlerimizi tırmalamayı severler sevmeseler bile bunu yaptırabiliriz. Tırmalama işleminden sonra tırnağı uzadığını bu andan itibaren anlayacağız. Şimdi bebek kolumuzu tırmaladı ardından kolumuzda çizikler oluştu. Bu bebeğin tırnağının uzadığı yani kesme işleminin vaktinin geldiğinin habercisidir, burada tecrübe sahibi değilseniz size kim sakin şekilde davran dese bile kesindirki siz o an o paniği illa yaşarsınız. Bebek tırnak makaslari küçük olur ve süper - hipermarket’lerde genel olarak bulunurlar. Fiyatları genelde 7 TL - 20 TL Arasında değişiklik gösterir. Bunlardan evinizde var ise almanıza bence gerek yok diye düşünüyorum. Bebeğin tırnak büyüklüğünü baza alarak 1mm - 1.5mm uzunluğunda kesim yaparsınız. Ölçümlü tırnak makasları piyasada mevcuttur. İnternetten sipariş ederek ulaşabilirsiniz. Derin keserseniz bebeğin ağlamasına katlanmak zorunda kalırsınız. Maalesef tek sorun du olmaz, deriye verdiğiniz zararlar size kötü anlamda geri döner çok dikkatli olunuz. Allah Bebeğinize Anne Ve Baba Sevgisini Aratmasın İyi Günler.Umarım Yardımcı Olmuşumdur

Bebeklerin tırnakları genelde doğdukları zaman dahi uzun olur.
Aynı zamanda yumuşak ve hassastır. Bebekler için üretilmiş olan minik tırnak makasları ile tırnakları kesilmelidir.
Bebek yağı ile bebeklerin ellerini sürelemek iyi olacaktır.

Bebeklerin yüzünü cizebilme ihtimaline karşı mutlaka eldiven kullanmak gerekir. Onun dışında tırnaklarını keserken mutlaka bebek tırnak makasiyla bebeğe zarar vermeden tırnaklarını kesmek lazım.

İlk 6 hafta eldiven kullanılmalıdır. Daha sonrasında seçilecek tırnak makası kaliteli olmalıdır. El ve ayak tırnakları keimi banyodan sonra yapılırsa tırnaklar yumuşayacağından daha kolay kesim yapılır. Tırnak kesmeden sadece törpü yapılarak da tırnaklar düzeltilebilir. El tırnakları yuvarlak, ayak tırnakları ise düz olarak kesilmelidir ki ileride tırnak batması yaşamasın.

Öncelikle bunu kardeşimden aldığım tecrübeler doğrultusunda yazdığımı belirtmek isterim. Şimdi bebekler kolumuzu vb. yerlerimizi tırmalamayı severler sevmeseler bile bunu yaptırabiliriz. Tırmalama işleminden sonra tırnağı uzadığını bu andan itibaren anlayacağız. Şimdi bebek kolumuzu tırmaladı ardından kolumuzda çizikler oluştu. Bu bebeğin tırnağının uzadığı yani kesme işleminin vaktinin geldiğinin habercisidir, burada tecrübe sahibi değilseniz size kim sakin şekilde davran dese bile kesindirki siz o an o paniği illa yaşarsınız. Bebek tırnak makaslari küçük olur ve süper - hipermarket’lerde genel olarak bulunurlar. Fiyatları genelde 7 TL - 20 TL Arasında değişiklik gösterir. Bunlardan evinizde var ise almanıza bence gerek yok diye düşünüyorum. Bebeğin tırnak büyüklüğünü baza alarak 1mm - 1.5mm uzunluğunda kesim yaparsınız. Ölçümlü tırnak makasları piyasada mevcuttur. İnternetten sipariş ederek ulaşabilirsiniz. Derin keserseniz bebeğin ağlamasına katlanmak zorunda kalırsınız. Maalesef tek sorun du olmaz, deriye verdiğiniz zararlar size kötü anlamda geri döner çok dikkatli olunuz. Allah Bebeğinize Anne Ve Baba Sevgisini Aratmasın İyi Günler.Umarım Yardımcı Olmuşumdur.yardımcı olamadıysam kusura bakmayın. Herkeze iyi günler.

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için özel tırnak makası kullanılmalıdır, çok dipten kesilmemelidir.

banyosundan sonra keseseniz daha kolaylık olur yumuşağıdığı için kesimi kolay olur. çok fazla derinden kesmemeye özen gösterilmelidir.

eldiven kullanılarak yapılmadır nazik olmanız lazım

Normal insan tırnağını keser gibi değilde bekleyip etin üzerine tırnağın geçip, uygun trnak makası tercih edilip kesmeden önce hafif ılık suda bekleyip yumuşamasını sağladıktan sonra eldiven takıp kesebiliriz daha sonra da ise bebek losyonuyla nemlendirici bakım kremi sürebiliriz.

Eldiven takılmali nazik ve kibar olunmalı canını yakmamaliyiz

Bu konuda çok dikkatli ve sakin olunmalı bebek olduğu için huysuz olıcak haraket edicek çok dikkatli olunmalı

tırnakları uzamadan kesilmelidir çünkü uyurken suratını veya başka yerlerini çizip kanatabilir iz kalr.

Yeni doğan bebekleri iki haftada bir ya da uzama sıklığına göre haftada bir kesilmelidir. Bebek tırnağı kesmek için herhangi bir tırnak makası kullanılabilir. Elbette tırnak makasının steril olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin tırnağını uyurken ya da uyanıkken rahat bir pozisyonda kesebilirsiniz

Bebekler hassas, narin canlılar olduklarından tırnak kesiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Tırnakları çok dipten kesilmemelidir. Bebeğin canı yanmasın diye dikkat edilmelidir.

bebeklerin vücudu tam olarak henüz gelişimini tamamlayamadığı için daha küçük bebege özel bir tırnak makası kullanılmalıdır çok fazla dipten kesilmemesi ve biraz daha nazik yavaş davranılmalıdır