Bebeklerde yüksek ateş olduğunda ne yapılmalı?

Bebeklerde vücut ısısının kaç dereceden sonrası yüksek ateş olarak kabul ediliyor ve bebeklerde yüksek ateş olduğunda neler yapılmalı?

Bebekler de yüksek ateş olduğunda ilk önce bebeğinize fitil atın. Ateşi düşmediyse soğuk su uygulaması yapın baktınız yine düşmedi hemen doktora götürün.

Vücut ısısı bebeklerde farklıdır. 40 derece ısı bazen sorun olmayabilir. Ancak bunu yine dikkatli şekilde ele almalıyız. Ateşi düşürmek için yapmanız gerekenler ;

  1. Oda sıcaklığını 21 derece’ye düşürün.
  2. Kilosuna uygun ateş düşürücü verin.
  3. Panik yapmayın. Panik yaparak düşünce algınızı kaybederek kontrol dışı hareket yapmanıza neden olabilir.
  4. Bebeğin giysilerini çıkarın.
  5. Ilık kompres uygulayın.
  6. Ilık duş aldırın.
    Bunları uyguladığınız takdirde eğer ateşi düşmüyor ise mutlaka doktora götürün. Unutmayın 72 saati aşmamasına dikkat edin.

Normal vücut ısısı 36.5-37 derece civarında. 37 derecenin üstüne çıkıyorsa yani 38 dereceye doğru geliyorsa hafif ateşli diyebiliriz. Bizim iki yaşında bir oğlumuz var. Böyle durumlarda ateş düşürücü şurup veriyoruz. Şurubun ismi “Kalpol”. Bir diğerinin adı “Pedifen”. Pedifen, Kalpol’e göre daha etkili bir şurup. Bir iki kez şurup vermemize rağmen ateş devam ediyorsa o zaman hastanenin yolunu tutuyoruz.

Yapılması gereken fazla bir şey yok bence. En mantıklı şey hastaneye götürmektir. Yanlış bir şey yapmaktan iyidir.

Böyle bir durumda öncelikle vücudun belirli bölgelerine ıslak mendil konulabilir. Varsa ilacı verilebir. Eğer değerlerde değişme görülmezse bir doktora başvurmak gerekir.

Bebeklerde yüksek ateş olduğunda hemen müdahale edilmelidir. Doktora götürmek gerekir. Evde iseniz tüm kıyafetleri çıkarılıp, ılık duş aldırılabilir. Acildeki ilk müdahale de budur zaten.

Bebeklerde yüksek ateş olduğunda vücut ısısını düşermek için bir küveti ılık suyla doldurup suyun içine sokabiliriz ya da koltuk altlarına, kasıklarına ve boynuna ıslak bezler koyabiliriz.

2 yaş altındaki çocuklarda ateş durumunda eğer ateş 38 civarıysa ılık duş aldırılip bol ince bir kıyafet giydirip bol sıvı alması su İçmesi sağlanarak evin sıcaklığı 22 derece ayarlanır ve sürekli ateşi kontrol edilir. Hala düşmüyor 38 üzerine çıkıyorsa kaptığıniz gibi doktora götürün çünkü yüksek ateş bebeklerde çok riskli havale ve bu durum da kalıcı hasarlara yol açar.

Bebeklerde yüksek ateş olduğu zaman oda ısısını ılıman derece indirip, çocuğun üstündeki kıyafetler çıkartılmalıdır. Düşmezse eğer tamamen soyup ılık bir su ile duş aldırılmalıdır. Bebeğin ateşi düşmediyse sağlık kuruluşlarına başvurulabilir.

Kıyafetler çıkartılır. Ilık duş aldırılır. Oda ısısı düşürülür. Yaş ve kiloya göre ateş düşürücü verilir. Özellikle eklem bölgeleri ve kasıklara yapılan soğuk kompresin etkisi büyüktür.

Bebeklerde yüksek ateş tehlikelidir. O nedenle öncelikle evde ateşini düşürmeye çalışmalıyız. Bunun en basit yolu onu ılık bir duşa sokmaktır. Böylelikle ateş düşecektir. Eğer ateş düşüp tekrar yükseliyor ve inatçı bir seyir içindeyse, ateş düşürücü içirilip hızlıca hastaneye gidilmelidir.

1 Beğeni

Bebeklerde ateş yüksekliği olduğunda öncelikle üzerindeki kalın elbiseler varsa çıkarılır. Oda sıcaklığı ayarlanır. Ateş 38 derecenin üzerine çıktıysa önce soğuk duş aldırıp bebeğin kilosuna göre ağrı kesici şurup verilir. Bebeğin Ateşi bütün müdahalelere rağmen düşmediyse acil bölüme götürmek gerekir.

2 Beğeni

İlk akla gelen ateşi yüksekse soğuk bir düş alınıp kendisine gelmesi gerekir bebeğin eğer bu da ateşini düşürmediyse acile veya bir doktora görünmesi gereklidir.

1 Beğeni

Bebeklerin bünyesi yetişkinlerden daha farklı işler, bebeğinizin ateşlendiğini anladığınız zaman direkt olarak doktorunuza başvurmalısınız. Yüksek ateşe doğru müdahale edilmediği zaman kalıcı hasarlar bırakabili.

2 Beğeni