Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden gelir?

Bebekleri tuzla yıkamak zararlı mı? Yenidoğan bebek tuzlama adeti nereden geliyor?

Bilimsel olarak açıklamasını bilmem ama tuzu direk cilde sürmek yetişkinler için dahi sakıncalı bir durumken, bebeklerde hiç kullanılmamalı diye düşünüyorum.

Yeni doğan bebeklerin cildini koruyan verniks denen bir tabaka bulunur. Eğer bebeği tuzla ya da herhangi bir kimyasalla yıkarsanız bebeğin cildini koruyan bu tabakaya zarar vermiş olursunuz.

Bebekler yeni doğduklarında onların cildi çok ince oluyor. Yani onların derilerine zarar verebilecek her şeyden korumak laızm. Tuzlu su ile yıkanmanın nasıl etki yapacağının bilimsel bir kanıtını bilmiyorum. Amma bence yıkanmamalılar.

Tuz tanecikli yapıya sahip olduğu için deride aşınma,kızarıklık,derilerin kopmasına neden olduğu için son derece sakıncalıdır,bizim cildimizde bile tahrişe neden oluyor,bebeklerin cildi bizim cildimizden kat kat hassas olduğunu düşünür isek sonuçları daha ağır olur. Tuzlama adeti ise çok eskilere dayanmaktadır,bebekler büyüdüklerinde ter kokmasın diye tuzlanır,bu inanış yüzünden bebekler doğar doğmaz ilk banyolarında tuza yatırılır.

Tuz aslında oluşturduğu osmotik basınç nedeniyle etrafına su çeker. Fakat Bebeklerde bunun nedeni yapıldığı hakkında pek bir fikrim yok ve bence bu yapılmaması gereken bir şeydir. Bebeklerin cildi çok hassastır ve tahrişe sebebiyet verebilir.

Bebekleri tuzla yıkama adeti, geçmişten gelen adetler arasında yer almaktadır. Anadolu’da bebeği kırk yıkamısıbda tuzlayıp yıkanırsa bir daha kokmayacak kanısı vardır. Ama bu bilimsel olarak sağlıklı bir yöntem değildir. Ama bunun sanıldığı gibi bir daha bebek ter kokmayacak anlamına gelmemektedir. Bu yeni doğan bebeklerde inanılmaz derecede sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bebeklerin ciltleri çok narin olduğu için ciltleri tahriş olabilmektedir. Hatta yanlış tuzlama yöntemi ile bile beyin kanaması a yıl açan, hatta ölümle bile sonuçlanmaktadır. Bir yerde okuduğum bilgiye göre bebeği uzun süre tuzda bırakmak böbrek rahatsızlıklarına bile neden olabileceğini belirtilmişti. Eski geneklere göre sadece tuzla değil, tuzun yanında bal sürerek yıkama geleneği bile vardır. Dikkatli olmak ve iyi araştırmak gerekir.

Bebekleri tuzlama adeti bizdede var,annem bizi de tuzlamış,sebebi ise çok terlememek ve kokmamakmış.
Bizde yapılan tuzlama sadece tuzlu suyla yıkamak değil çocuğun ağzının içi dahil bütün vücutu tuz ve su ile hafif ovulur,sonrada bebek yıkanır.Bunun bir zararı olmadı şimdiye kadar.
Bu adet bizlere de önceki atalarımızdan geliyormuş,ben bebeklerimi tuzlu su ile yıkadım sadece,öyle aşırı tuzlamadım…

Bebekleri tuzlama adeti çok eskiye dayanıyor. Ailem beni ve kardeşimi de doğduğumuzda tuzlamışlar. Bunun sebebi ise büyüdüğümüzde ter kokmamamızmış. Tuzun yanında birde mersin yaprakları sürüyorlardı galiba. Bizde tuzlu su ile değil tüm tuzu ağız dahil her yere sürüp mersinli suyla da yıkanıyor diye biliyorum. Ve bende kardeşimde de hiç ter kokusu olmaz. Benim sadece lazer epilasyon sonrası kıl kökleri hasar gördüğü için çok terlediğimde koku hissedebiliyorum. Fakat bu lazer epilasyon sonrası ortaya çıktı. Doktor bir arkadaşıma sebebini sorduğumda lazer yaptırdığım için kıl kökü bişiyi dedi ben orasını tam anlamadım işte. Neyse elbette yapın demiyorum fakat böyle bir inanış var ve uzmanlar çok zararlı olduğunu söylüyor. Yaptırmamak en doğrusu. Muhtemelen bizimki de genetik sebeplerdendir. Tuzlamak bir işe yaramaz.

Eskiye dayanan bir adet ve ter kokusunu aldığı söyleniyor fakat uzmanlar tarafından zararlı olduğunu düşünülüyor .Yapmanızı pek tavsiye etmem .

Bilimsel bir bilgiye dayanmamakla birlikte tamamen gelenek görenek yoluyla günümüze gelmiş bir uygulamadır. Ter ve kokuyu azaltacağı düşünülerek vücuda uygulanırmış.

Güya sonradan ter kokusu olmasın diye yeni doğmuş bebekleri salatalık gibi tuzluyorlar. Bir işe yarayıp yaramadığını da söyleyemem. Eski gelenek olduğu için bazı insanlar hâlâ uygulamaya devam ediyor. Uzmanlar zararlı olduğunu söylüyor. Bence de bebek için çok acı verici.

Bebek tuzlama adedi bebeklerin kokamaması için yapılıyor. Tuzlıyım da kokma deyiminden geliyor. Tuza direk yatırmak yerine kırk banyosunda bir tas suyuna az miktarda tuz atılıp karıştırılabilir. Sonra da durulanabilir. Ben inanmıyorum çünkü insam doğası gereği terliyor ve ister istemez herkesin teri kokar.

Tuzlayım da kokma bari sözü buradan geliyor olabilir eski bir adet olmakla birlikte kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulama. Doktorlar bu soruyu duyduğu anda bile bu işlemi uygulayan kişileri boğabilir.

Eskiye dayanan bir adettir. Tuzun bebek derisine yapışarak kötü kokuyu aldığı varsayılmaktadır.Fakat son derece zararlı bir uygulamadır. Bebeğin doğum esnasında vücudundaki beyazımsı koruyucu tabaka bebek vücudunu göbek düşene kadar korumaktadır. Bebeğin doğumdan sonra göbek düşene kadar su ile dahi temas ettirilmemesi gerekiyor. Çünkü beyazımsı koruyucu tabaka bebeğin vücudunu en iyi muhafaza etmektedir.

Kesinlikle batıl inançtan öteye giden bir şey değildir. Kimileri tuzla yıkarken (kokmasin diye) kimileri de balla yıkıyor (tatlı olsun diye) ama her ikiside hurafedir.

Bebekler hassas bir ve yumuşak bir cilde sahiptirler 9 ay anne karnında sıvının içinde kaldıkları için,tuz sert ve tanecikli yapıdadır.Cildin dengesini bozabilir tahriş edebilir.Doktor önerisi olmadıkça yapmamalısınız derim.

asla tasrif ettiğim bişi değil benim oğlum içinde dediler ama yıkamadım hatta inanmam öle şeylere ve yeni doğan bebeklerin vücutları hassas olur tuzla yıkamak acayip zararlı olduğunu düşünüyorum

Tuz bebeğin kanında yükselmelere yol açar ve sıvı kaybı artar. Bu durum bebeği ölüme kadar götürebilir. Bebeğinizin kokmaması için ev ısısı bebeğe uyacak koşullarda 2 günde bir banyo yapılmalı ve bebek mümkün oldukça temiz olmalıdır.