Bebeklik döneminde hangi aşılar yapılır?

Bebeklik döneminde hangi aşılar yapılır?

bebeklerde kızamık aşışı yapılır. çiçek aşısı yapılır. boğmaca ve tipo gibi aşılar

verem, karma, çocuk felci, kızamık ve hapatit b gibi. birde su çiçeği aşısı

Bebekler dünyaya gelir gelmez bir süre Gül aşı olurlar. Bu aşıların isimleri verem, kızamık, hepatit b vs. gibi aşılar vurulurlar. Zaten Bebek doğar doğmaz, doktor bir çizelge ile bu aşıları sırasıyla vurur.

Bebeklerde aşılar ;

Hepatit B aşısı

Verem aşısı

Çocuk felci aşısı

Şu çiçeği aşısı

Kızamık aşısı


Yeni doğan bebeklere toplam 5 adet aşı yapılıyor diye biliyorum. Kızamık aşısı, Hepatit B aşısı, Çocuk felci aşısı, Verem aşısı ve su çiçeği aşısı yapılıyor diye biliyorum.

Doğumda hepatit B aşısının birinci dozu yapılır. Hastane bir çizelge verir ve aşağıdaki gibi aşılar bebeğe uygulanır.

 • Ay Hepatit B aşısının 2. Dozu uygulanır.
 • 2. Ay BCG (Verem), DaBT-İPA-Hib (Difteri, aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus influenza Tip B - Beşli karma aşı) ve KPA (Konjuge Pnömokok) aşıları olmaktadır.
 • 4. Ay beşli karma ve konjuge pnömokok aşılarının ikinci dozları yapılır.
 • 6. Ay, Hepatit B aşısının son dozu, beşli karma aşı ve konjuge pnömokok aşılarının üçüncü dozları yapılır. OPA (Oral Polio – canlı çocuk felci) aşısının birinci dozu ağızdan uygulanır.
 • 12. Ayın sonunda konjuge pnömokok aşısının son dozu yapılır. KKK ( yani Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısının birinci dozu ve suçiçeği aşısı uygulanır. Doğum gününde uygulanır.
 • 18. Ayın sonunda beşli karma aşısının son dozu, ağızdan çocuk felci aşısının ikinci dozu ve Hepatit A aşısının ilk dozu yapılır.
 • 24. Ayın sonunda, Hepatit A aşısının ikinci dozu yapılır. Aşılarda bebeğin çok ateşi çıkmaması adına fitil kullanılabilir. Bebek yakından takip edilmeli olası yan etki durumunda en yakın sağlık kurumuna ulaştırılması gerekir.
 • Bebekler doğduktan hemen sonra, bir aylıkken, iki aylıkken, dört aylıkken, altı aylıkken, oniki aylıkken ve on sekiz aylıkken aşı yapılır. Mesela hep B, hep A, tip B, kkk, beşli karma aşı gibi.

  Bebeklere verem, karma aşı, rota aşısı, kızamık aşısı, hepatit aşısı, pnömokok aşısı, tetonoz aşısı yapılır.

  bebeklerde aşı çok önemlidir zamanında ve doğru yapılan aşı bebekleri hastalıklardan çok önemli ölçüde korur