Bedelli askerlikten gelecek para: 5 milyar 115 milyon

Bedelli askerlikten tahmini olarak yılda 4 milyar 495 bin lira, dövizle askerlikten 620 milyon lira olmak üzere toplam 5 milyar 115 milyon lira gelir bekleniyor.Yaklaşık 130 bin asker ve asker adaylarının gözü bu hafta Meclis’te.Bedelli askerlik kalıcı olacak. 20 yaşını dolduranlar bedelli için başvurabilecek. Bedellide üst yaş sınırı lise mezunları için 22, üniversite mezunları için 28, doktora yapanlar için 35 olacak.Bedelli askerlik ücreti, memur maaşına endeksli olarak her yıl güncellenecek. Bedel bu yıl için yaklaşık 31 bin lira olacak ve peşin ödenecek.Bu haber hakkında görüşleriniz?

İnşallah bu paralarıda iyi bir şeye harcarlar mesela fakire yardım etseler cok iyi olur.

Devlet bütçesine gelecek para için çok iyi ancak bu kadar parayı kim verecek o tartışılır.Bu paraları savunma ve silah alanında kullanmaya çalışılmalı bir kısmı da ülkedeki bireylere yardım edilmeli.

Bedelli dediğimiz olgu normalde üniversite okuyup akabinde fırsat bulamadan iş hayatına başlamış kişiler içindir. Ama bedelli askerlik lise mezunlarını da kapsarsa nasıl bir durum ortaya çıkar onu bilemem. Hoş biz bunları konuşurken devlet hepsinin hesabını yapmıştır. Devlet aklıyla hareket etmediğimiz için görmediklerimiz de olabilir.

Belirlenen tutar biraz yüksek gibi. Ama bu konuda devlet büyüklerimizin bildiği birşey vardır diye düşünüyorum. Devletimize olumlu yönde katkılar yapacağını da düşünüyorum. Ama miktar biraz düşürülüp, bir de bir aylık askerlik hizmeti kaldırılırsa çok daha iyi bir sistem haline gelecektir. Çünkü insanların iş ve güç anlamında o bir aylık süreç zamanlarını ellerinden almış olacak. Buda önemli bir durumdur.

Bunun bir gelik kapısı olarak düşündüğünü sanmıyorum devletimizin. Genel itibari ile bu paraları ödeyebilecek kesim üretime katkısı bulunan kesim olmasından bu sürenin azaltılmasına olan dolaylı yoldan katkının daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Askerlik yapmayanlar için güzel ülke ekonomiside faydalanıyor ülkenin askere iht,yacı yok olan askerler bir şey yapmıyor.

Ben kesinlikle adaletli olduğunu düşünmüyorum askerlik gibi bir mesleği sadece parası olmayanların yapması doğru değil.