Beklentiye girmemek için ne yapmalı?

Beklenti içinde olmadığımız zamanlar hayat daha güzel ilerlerken bazı günler istemsizce bu duruma yakalanabiliyoruz. Beklentiden kurtulmanın yolları nelerdir? Beklentiden nasıl kurtulunur?

Kişi kadar erdemli olursan ol beklentiye girmemesi imkansız gibi bir durum.Bunu minimuma mümkün diil.

Beklemeyin arkadaşlar hayat akıp gidiyor. Beklerken olan size olur hayatınızı beklemeye harcamayın.

Beklentiye girmemek için belli başlı konularda önceliklerimiz olmalı. Bence yinede bazı şeyler için beklentimizin olması kötü bir şey değildir. Mesela emek verdiğiniz bir çalışmanın olumlu sonuç vermesi için beklentiye girmek gayet doğal bir durumdur. Öte yandan fazla beklenti içinde olmak hayal kırıklıklarına sebep olabilir bunu önlemek için de şükretmeli elimizde olan daha kıymetli unsurların farkına varmalıyız. Örneğin sağlıklı olmak gibi, ailemizin yanımızda olduğunu bilmek gibi yada kendimizde olan güzel özelliklerin,yeteneklerin farkına varabiliriz. Bilemeyiz belki beklentiye girdiğimiz bazı şeyler beklentiye girmeye değmeyecek şeylerdir bunun farkına varabilirsek özümüzün ne olduğunu neyle yoğrulduğumuzu kavrarsak beklentiye girmeye değmeyen şeyler için beklentiye girmemiş oluruz ama hak ettiğimiz,çalıştığımız her konu için mutlaka beklentiye gireceğiz. Peygamberimiz HZ. Muhammet Mustafa SAV.'ın güzel bir hadisi var hadiste şöyle buyruluyor. ‘’ “İşçiye ücretini alın teri kurumadan veriniz!”

Beklentiye girmemek için nerde duracağını bilmek gerekir eğer sen nerde duracağını bilirsen zaten bir beklentiye girmezsin

Başka şeylerle uğraşılabilir akışına bırakışmalıdır bunu kendimize anlatmak gerekir başka işlere kafa yorulabilir

Karşımızdaki kişiye pek umursamamız gerekiyor beklenti girmemek için,eğer o yokmuş gibi davranırsanız bi beklenti oluşmaz.

En önemli şey beklentiye girmeye sebep veren nedenleri ortadan kaldırmaktır nihayetinde insan işinde ve sosyal hayatında bazı şeyleri bekleyebiliyor daha mantıklı olmak gerekli.

Beklemeyin kimseyi ve hiçbir şeyi hayat kısa zamansa akıp gidiyor. Hayatınıza devam edin.

Kriteler ve hedefler konmamalıdır. Çeşitli kıstaslar hatta genellemeler insanı kendisi de dahil olmak üzere beklentiye sokar. Eğer bu tür eylemler gerçekleşmez ise genellemeler yapılmaz.

1 Beğeni

Beklentiden beklemeyerek kurtulabiliriz bence birşeyi olmayacak gibi kabullenirsek ve buna göre hareket edersek olduğunda seviniriz olmadığında da üzülmemiş oluruz.

Beklentiye girmemek için beklentimiz var ise bir kenara atmalıyız zamanı gelene kadar böylelikle düşüncelerle bizi rahatsız etmeyecektir .

Bir durumla karşılaşıldığında olabilecek iyi, kötü birçok sonucu kafanızda canlandırdığınızda ve olabilecek ihtimaller üzerinde durarak kabullenebildiğinizde, bir beklenti içerisinde olmadan karşınıza hangi sonuç gelirse gelsin ona uyum sağlamaya özen gösterilebileceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Olmayacakmış gibi davranmak. Sakin kalmak dereyi görmeden paçayı sıvamamak sözü tam olarak. Çok hayal kırıklığı olan bir beklenti insanı çok üzüyor.

Gelecekle ilgili planlar beklentiye girmeden yapılmalı, ana odaklanılmalı, beklentiye girmenin hayal kırıklığı uğratabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Geleceğe karşı plan program yapılmamalı, hayal kurmamalı, gerçeklerle yaşamalı.

Çok fazla beklenti içine girmek hayal kırıklıklarını doğurur :frowning: Mutluluğunuzun kaynağını hayatınızdaki kişiler olarak görüyor olabilirsiniz ve bunun da farkında olmayabilirsiniz. Bu yüzden davranış biçimleri ruh halinizi etkiler, ani inişler ve çıkışlar yaşarsınız. Başkalarına bağımlısınızdır ve gerçekte sadece size ait olan özelliklerinizden bu kişileri sorumlu tutarsınız. Refahınız her zaman çevrenizdeki kişilere bağlıysa mutlu olmak imkansıza yakındır. Zincirlerinizi kırmayı öğrenmek ve beklentilerinizi bir kenara bırakmak, mutluluğun sizin elinizde olduğunu ve bu kaynağın sadece kendiniz olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. :slight_smile:

Beklenti olmazsa gerçek olamaz. Ama bir şartla… İnanmalısınız

Insan hiçbir zaman beklenti içinde olmamalıdır. Beklenti içinde olduğu zaman daha da takıntı hale gelir. Boş vermek ve umursamamak gerekiyor. Nasıl olsa su akar yolunu bulur. Gerçekten bu kısacık ömrümüzde Bu kadar önemsiz konulara zamanımızı harcamamalıyız

1 Beğeni

Beklentiye girilen konu genellikle size bağlı olmayan durumlarda gerçekleşir. Başkası tarafından o istediğiniz şeyin gerçekleşmesi için karşıdaki insanın harekete geçmesi veya onu yerine getirmesi gerekiyor. Kendinizi bu şartlara bağlamayarak sadece yaptığınızın karşılığını kendiniz alarak bundan kurtulabilirsiniz.

1 Beğeni