'Beni kimse dolandıramaz' diyen profesör dolandırıldı

Matematik profesörü Ömer Akın, kendisini polis-savcı olarak tanıtan kişilere 99 bin lira kaptırdı. Akın, “Beni dolandıramazlar diyordum, ama başıma geldi” dedi.Böyle profesörleri bile dolardırmayı nasıl başarıyorlar sizce?

İnsanların zaafları ile araştırma yaparak onları bir boşluğa düşürmek için elinden geleni yapıyorlar böylelikle öyle bi anda insan panik olarak ne yapıcağını bilemiyor ve farkında olmadan elindeki şeyleri kaybediyor bu kişi ünlü bir profesör dahi olsa.

Hakikaten başına gelmeyen bilmiyor demek ki. Çok şükür başıma böyle bit olay gelme ihtimali sıfır. Neyse nedenini herkes anlamıştır zaten. Cidden Eşref saatine filan mı geliyor hipnoz mu ediyorlar insanları anlamadım.
Ankara’da, bir üniversitede öğretim görevlisi olan ve aynı zamanda Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu. Telefonda kendisini polis- savcı olarak tanıtıp, kredi kartının farklı ülkelerde kullanıldığını ve ülke olarak bunlara karşı operasyon yapacaklarını söyleten dolandırıcılara, otomobilini satıp 99 bin lira vermiş. Senaryo aynı telefon geliyor. Adam uyanmış yalnız karakola gideceğim diyincr tüm aile ve kimlik bilgilerini söylemişler
Bankaya gitmiş, bankadan da söylemişler sizi dolandırıyor olabilirler diye. Ama ego işte ben profesötüm kimse beni.dolandoramaz demiş. Sonuç güle güle.

İnsan kibirlendiği şeyi yaşamadan ölmezmiş. Bu örnek profesörümüze tam uyuyor.

ne demişler büyük lokma ye fakat büyük konuşma bu sebeble ne olursa olsun kendi egomuzu içimizde yaşayalım ve her kim olursanız olun başıma gelmez demeyin dolandırmayı nasıl başarıyolar derseni artıl bir sürü yolu var mesela bankadan arıyomuş gibi yapabilirler banka numarasına benzer bi numara olabilir konuşmasınıda kibar yapınca bizim halkımız yiyor maalesef bu yüzden temkinli olmalıyız

Büyük lokma ye büyük konuşma diye bir atasözünün canlı örneği .

Öncelikle ülkemizde profesör olmak pekte zor bir şey değil. Bu ünvanı almış kişilerin çok bilgili veya çok zeki insanlar olduklarını düşünmek yanlıştır. Zaten buradaki arkadaş ben asla dolandırılmam diye kesin konuşarak kendi kuyusunu kazmış. İnsanlar kendinden ne kadar emin olursa bir o kadar dışarıya karşı savunmasız kalır ve manipülasyona açık hale gelir.

Başka bir konu ise günümüzde kişisel bilgilere ulaşmak çok kolay. Hatırlarsanız bir kaç sene önce anne kızlık soyadımıza kadar bir çok vatandaşımızın bilgilerinin internete sızdığı haberlerde geniş yer buldu. Bu bilgilerin bir kısmını kullanarak ve güncel bilgilerin (adres, telefon vs) elde edilerek insanların güvenini kazanmak pek zor olmaz. Zaten bu güven kazanıldığında insanları adeta kukla gibi oynatmak dolandırıcılar için çocuk oyuncağı kalıyor.

Demem o ki hepimiz bu tarz tuzakların hedefi halindeyiz. Bu tuzaklara düşmemek için özel bilgilerimizi olabildiğince telefon veya internet konuşmalarımızda açık etmememiz lazım. Tanımadığınız kişiler sizi aradığında veya sizden bi şey istediklerinde bunu sorgulamalısınız. Arayanlar gerçekten polis veya savcı bile olsa hayır demeyi ve başka insanlara danışmayı sakın ola atlamayın. Hayatınızın her alanında dikkati elden bırakmayın.

Bir ara canan karatay da bu şekilde dolandırılmıştı.Nasıl insanları bu derece manipüle edip paralarını verecek dereceye sokuyorlar hayret ediyorum.

her ne olursa olsun büyük konuşmayacaksın hayat bu yarın ne getirir insana bilemezsin. Her insanın zaafı açık kalmış noktası vardır.

Türk insanı çok panik olan ve darda kalınca başkasından medet uman insanlardır ne olursa olsun bu yüzden oluyordur

Bu hayatta hiçbir zaman ben oldum demeyeceğimizi bir kez daha anlamış olduk. Etrafta çakal sürüsü çok gözü açık uyanık olmakta fayda var tabi işe yararsa.

Ben de beni kimsenin dolandıramayacağı kanaatindeyim ama… :slight_smile: İnsanın bir anlık boşluğuna bile denk gelse o an her şey olabiliyor demek ki. Büyük lokma ye, büyük konuşma demişler. Bu yüzden asla olmaz, benim başıma gelmez dememek lazım. Sonuçta hayat bu, her an ne olacağı belli olmaz. Ee geçmiş olsun diyelim.

Öyle bir hale geldik ki her türlü dolandırıcılık haberlerine şahit oluyoruz. Dolandırıcılık çeşitleri arttıkça dolandırılma potansiyelimiz de artıyor. Gözümüz açık olmalı.

insanlar bazen egolarına yenik düşerler ya da kendilerine çok güvenirler . Bu durumdan aslında ders cıkarmalıyız bence .

Kibir kötüdür. Profesör insan olduğunu unutmuş. Zaafı illaki vardır. Matematiği bilmisi bir şey ifade etmez. Hayatı iyi okuyamamış.

Dolandırıcılar o kadar uyanık ki bilgini olsun bi yolunu bulurlar yine dolandırırlar her entrika çeviriyolardır. Sahtecilikte üstlerine yok diye biliriz açıkçası.

Hayatta öyle çokta büyük konuşulmamalı diye düşünüyorum. Sonuçta kimse başına ne geleceğini bilemez.

ya bu kişi çok yanlış konuşmuş cahillikle bir demeç vermiştir.Mesala yüzme bilen bir yüzücü diyebilir mi?Ben hiç boğulmam onun gibi birşey dolandırcılar çok profosyonel ekiplerdir.

Ülkemizde o kadar hırsız üç kağıtçı var ki ama sadece akılları böyle şeylere basıyor keşke bunlara kafalarını beyinlerini yorucaklarina daha mantilli ülkeye kendilerine katkı yapıcak şeylere yorsalar

Profesyonel bir hırsız tarafından soyulması normal çünkü olabilecek bir şeye yok olmaz ya diyip göz ardı etmemesi lazımdı