Beşşar Esad kimdir?

Beşşar Esad kimdir? Nerede yaşamaktadır? Hayatını kısa ve öz bir şekilde anlatınız.

Beşşar Esad Suriye’nin devlet başkanı, yöneticisi olarak bilinir. Tıp Fakültesinden mezundur. Şam’da doğmuştur.

beşsar Esad tıp fakultesini bitirmiştir Şam’da doğmuştur suriye de devlet başkanı olarak görev yapar

Beşşar Esad tıp fakültesi mezunudur. Şam’da doğmuştur. Suriye’nin devlet başkanıdır.


Beşşar Esad tıp fakültesi mezunudur. Suriye’nin devlet başkanıdır.

image">image

Beşar Esad Kimdir?

Beşar Esad Suriye’nin devlet başkanıdır. Baas Partisi’nin lideri olarak bu göreve gelmiştir. Suriye’de 1970 yılından itibaren yönetimi elinde tutan Hafız Esad’ın oğludur.
Şam Üniversitesi Tıp Falkültesi’nden 1988 yılında mezun olmuş, 3 yıl ülkesinde göz hastalıkları alanında askeri doktor olarak çalışmış, 1992’de eğitimini ilerletmek için İngiltere’ye gitmiştir. 1994 yılında babasından liderliği devralması beklenen abisi Basil Esad trafik kazasında ölünce, ülkesine dönmüştür. Beşar Esad’ın koltuğa geçmeden önce yetiştirilmesi gerektiği için geçici olarak cumhurbaşkanı Abdulhalim Haddan olmuş, Esad ise Suriye ordusunun başında göreve hazırlandıktan sonra 11 Temmuz 2000 yılında Suriye Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuştur.
Beşar Esad, Babası gibi korkuya dayalı baskıcı bir yönetim anlayışıyla ülkesini yönetmiştir. Bu baskıcı yönetim ülkesini iç savaşa sürüklemiştir. Diğer Arap devletlerinden farklı olarak ABD ve İsrail’e karşı aleyhte tutum sergilemesiyle diplomaside gerilimli bir ilişkiyi başlatmıştır. ABD hükümeti Beşar Esad’ı terörist yetiştirmekle suçlamış, Lübnan devlet başkanı Refik Hariri’nin öldürülmesiyle ilişkilerdeki hararet daha da artmıştır.
image">image

Suriye İç Savaşı

Suriye’nin Dera kentinde, Mart 2011 tarihinde Arap Baharı hareketlerinden etkilenen protestocular Beşar Esad’a karşı gösteriler düzenlemeye başladılar. Bu gösterilerde Esad’ın diktatörlüğüne, yarım asırdır tek elden yönetilmeye duyulan öfkenin yanısıra ülkede görülen işsizlik ve yolsuzluk da etkiliydi. Protestolar ülke geneline yayıldı. Suriye ordusunun şiddetli müdahalesiyle göstericiler de silaha sarıldı. Böylece Suriye 10 yıldır iç savaşın yaşandığı, sınırlarında terör örgütlerinin ve küresel güçlerin cirit attığı bir ülkeye dönüşmüştür. 500 binden fazla sivil ölmüş, 10 milyona yakın insan ülkeyi terketmiştir.

1965 Şam doğumlu olan Esad, Esma Esad ile evli ve 3 çocuk babasıdır. Suriye’yi yönetmeye devam etmektedir.