Beyin göçü nasıl engellenir?

Beyin göçü nasıl engellenir ? Bu konuda ne yapılması gerekir?

Diğer ülkelerin iş açısından imkan acisindan daha geliştiği sürece beyin göçü olmaması imkansizdir oradaki düzen bozulduğu zaman beyin göçünü engelleyebiliriz

Kendi ülkemizdede iş gücü artarsa ve bizim için fırsatlar çıkarsa beyin göçünü engelleyebiliriz ama biraz zor çünkü diğer ülkeler bu konuda çoktan gelişmiş.

Kendi üniversitelerimize öğrencilerimize yatırım yaparak elbette. Girişimcilerin desteklenmesi ile beyin göçü engellenir.

beyin göçü engel olması için her ülkede zeki bireylerin oldukça çok olması gerekir ki ihtiyaç olmasın

Yeterli düzeyde iş imkanı ve ülkenin bilimsel çalışmalara olan yatırımları artarsa beyin göçü engellenebilir.

Beyin göçü iyi yetişmiş, eğitim görmüş kişilerin güzel imkanlar sağlandığı için yurt dışına gitmesinden dolayı oluşuyor. Bunu önlemek için bu kişilere güzel imkanlar sağlamak zorundayız. Ancak bu şekilde bu kişiler kendilerini ülkelerinde yetiştirmek isteyip yurt dışına gitmek istemeyecektir.

Beyin göçünün engellenmesi bu gidişle ülkemiz açısından çok zor olacaktır ve engellenebileceğini şahsen ben düşünmüyorum. Emeğin karşılığı böyle olduğu sürece de devam edecektir.Şuan her gencin hayali olan ülkeyi terk edip yurt dışında yaşamak ve hayatını orada kurmaktır.Nedeni ise başta ülkemizdeki ekonomik sorunlar ,eğitimsel sorunlar gibi bir çok sorun var. Şuan üniversite mezunu insanlar hiç bir türlü iş bulamıyor bulanlar da zaten kendi mesleğini yapamıyor. En basitinden gittiğiniz kafeler, restoranlar vb. yerlerde çalışan gençlere hiç baktınız mı ? Onlarla hiç sohbet ettiniz mi ? Farkındaysanız hepsinin elinde diploması var hepsi iyi kötü bir yerlerden mezun olmuşlar ama kendi mesleklerini yapamıyorlar ve emeklerinin karşılığını hiç bir türlü alamıyorlar.Bu sebepten dolayı hepsi ülkeyi terk etmek için bir fırsat bekliyor.Fırsat bulanlar da tek tek ülkeyi terk ediyor Şimdi ben size sorarım bu gençler haklı mı haksız mı ?
Sebep budur ki beyin göçü bu gidişle engellenemez…

Beyin göçü, insanların kendi ülkesinde çalışmayıp başka ülkelerde çalışma imkanı bulmasına denir. Bunun sebebi de genelde ülkemizdeki şartların çok iyi olmaması, iyi bir maaş ödenmemisidir. Bu durum maalesef ülkemizde çok sık yaşanan bir durumdur. Bunu engellemenin bir yolu vardır aslında. Ülkemizdeki okulunu bitirmiş iş arayan gençlere iş imkanı verilmeli ve hak ettikleri miktarda maaş almalılardır. Zaten ülkemizde işsizlik çok olduğundan veya gençlerin ülkemizde iş imkanı bulamayıp, yurtdışında istediği imkanları bulabilmesinden dolayı beyin göçü ülkemizde sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir.

Gideceği ülkece ona sunulan imkanların biraz fazlasını sunmak yeterlidir. Çalışma alanı, para, bazı garantiler vermek yeterlidir. Teşvik ve destek

bence bu olay uzun vadeli bir devlet politikasının sonucunda değişebilir aranızda beyaz zambaklar ülkesi kitabını Okuyan varmıdır bilmiyorum ama bence bu konuda en ideal çözümün bu kitaba konu olan Finlandiya da ki yaklaşım olduğunu düşünüyorum en nihayetinde beyin göçü tek bir meslek ve iş gurubunun değil neredeyse tüm mesleklerde yaşanan genel bir sorun

Eğitim aldıkları alanlarıyla alakalı çalışabilecekleri iş alanları yaratarak. Çalışabileceği alan yoksa ne yapacak nerede varsa oraya gidip çalışacak. Birde hak ettikleri maaşları ödeyerek. İşi bulsalar bile maaş saçmalığı da insanların gitmesine sebep oluyor.

Beyin göçünün sebepleri tespit edilip buna paralel olarak izlenmesi gereken politikalar belirlenmeli ve belirli bir kısıtlama getirilmelidir.

Beyin göçünün temel nedenleri sosyo-kültürel nedenler ve ekonomik sebeplerdir bunları engelleyeyebilirsek sonuç düzelir.

Beyim göçünü engellemek için üniversitelerin eğitim düzeyinin yükseltilip iyileştirilmesi ve mezun olunduktan sonra kendi alanında iş bulabilmesi ve iyi bir maaşla işe başlaması gerekir. Yoksa beyin göçünün önüne geçilmez yurt dışının imkanları daha iyi elbette.

beyin göçünü engellemek için insanlar belli bir gelir düzeyine gelmesi gerekiyor çalışma imkanı olna yerler kurulması gerekiyor .

Ülkemizde beyin göçü son yıllarda ne yazıkki artmaya başladı. Ülkemizde işsizlik olduğundan, okulunu bitirip çalışamayan öğrenciler gerekli imkanları olmadığından, yurtdışında çalışmaya karar veriyorlar ve buna beyin göçü denir.

Ülkemizde zaten işsizlik var. Beyin göçüyle işsizliğin çok alakası var aslında. Bizim ülkemizdeki beyin göçünü engellemek yok gibi birşey.

Gerekli destek ve şartları vererek , başarısız olanları torpil ile bir yerlere getirmeyerek bu durum engellenebilir.

Beyin göçü yapan kişilere burada daha iyi iş imkanı sunarak onların beyin göçünü engelleyebiliriz.