Beyni mutluyum diyerek kandırmak mümkün mü?

Beynimizi mutluyum diyerek kandırmak mümkün müdür?

Evet mümkündür. Beyninize pozitif enerjiyi gönderirsek o da bize aynı şekilde

Olabilir, pozitif olmaya çalışarak mümkün olabilir, kötü düşünceleri, olumsuz olayları bir kenara bırakıp, artık mutlu olmalıyım diye düşünmek gerekiyor.

Olumlama yaparak sürekli beyninizi mutlu olduğuna inandırabilirsiniz. Bunun için özellikle gece yatmadan önce bu tarz meditasyonlar yapmanız daha etkili olacaktır.

Bence mümkün ve buna olumlama deniyor. Aslına bakarsanız atalarımızın “bir şeyi kırk kere söylersen olur” sözü de tam olarak bunu kastediyor. Beyne olumlu sinyaller gönderirseniz olumlu, olumsuz sinyaller gönderirseniz de olumsuz bir insan olursunuz.

Beyniniz mutluyum telkininizi pozitif algılayarak sizi sitresten uzaklaştırır. Fakat mutsuzluk yaratan kaynağa göre görecelidir ve bu yüzden yaşadığınız soruna göre özgüven telkiniyle birlikte kullanılabilir.

Psikologlara göre sürekli bunu tekrar etmek beyni kandırıp mutlu olunabilir. Ama inceliklerini bilmek lazım.

Hayır kandırmak mümkün değil, sonuç olarak mutlu değilsen mutlu olmadığının farkında oluyorsun. Mutsuzluğu unutmak zor yani.

Bir şeye kendinizi inandırırsanız bir süre sonra ona dönüşürsünüz o yüzden bence kandırmaktan ziyade mutlu hissetmenin bir yoludur.

Beynimizi mutlu olduğumuza inandırmak mümkün müdür?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1625737207-384056-image.png)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1625737207-384056-image.png) Bunun cevabı çok net bir şekilde evet. 'Yüzden geri denetim hipotezi' diye bir kavram var bu duygularımızın yarattığı fiziksek tepkileri kullanarak beynimize gerçekten mutlu olduğumuzu inandırmamızı sağlıyor. Bilim insanları bu durumu şöyle bir deneyle kanıtlamışlar.

1980’li yılların sonunda bilim insanları 3 tane denek buldu. Deneklerin konudan etkilenip sonuçları değiştirmemeleri için duygular ile ilgili bir çalışma yürüttüklerini söylemediler. Deneklerin hepsine birer kalem verildi ilk deneğin kalemi dişlerinin arasına alması ikinci deneğin kalemi dudaklarının arasında alması üçüncü deneğin ise kalemi elinde tutması istendi. Kalemi dişlerinin arasına alan kişi istemeden gülümsemiş oldu, kalemi dudaklarının arasında tutan kişi kalemi tutmakta zorlandığı için istemeden kaşlarını çattı, kalemi elinde tutan kişinin ise yüz ifadesinde herhangi bir değişim olmadı. Bu üç kişiye kalemleri tutmaya devam ettikleri sırada bir karikatür gösterdiler ve bunun komiklik derecesini puanlamalarını istediler. Kalemi dişlerinin arasında tutan kişi en yüksek puanı, kalemi dudaklarının arasında tutan kişi en düşük puanı, kalemi elinde tutan kişi ise ortalama bir puan verdi.

Bu deney sahte bir gülümsemenin beyni kandırmaya yettiğinin bir kanıtı olmuştur. Gülümserken kullandığımız kaslar beyni uyarır ve beyin mutlu olmamıza sebep olan bir şey olduğunu düşünür. Yani sahte gülümseme kısa bir süre içinde gerçeğe dönüşür.

Beyne pozitif duygular yükleyerek ben mutluyum diye kandırmak mümkündür ancak bu sadece bir süre sürer. Bir süre sonra beyin ne kadar mutsuz ve sıkıntıdaysa onu hatırlayacaktır. Yani oluşan sorunu tamamen çözmek gerekir.

Maalesef mümkün değil. Bir süre kaydırabilirsin ancak.

Bence mümkündür. Çünkü zaten evrene pozitif mesajlar verin o size pozitif enerji olarak dönecek dedikleri şey ben mutluyum diyip şükretmek olduğuna göre mutluyum dedikçe beyin mutlu olduğuna ikna olur. Bence mümkündür. Q

Bir şeyi kırk kere söylersen olur. İnsan kendine sürekli olumlu enerji gönderip o pozitifikte kalabilirse kesinlikle mümkün. Bu her konu için geçerli. Fakat çoğu insan sadece strese ve mutsuzluğa odaklandığı için bu durumu çok az kişi başarabiliyor.

Bir adam sürekli ben hastayım hastayım derse 40 gün, hasta olur diye bir şey vardır. Kişi sesli olarak ben mutluyum ,huzurluyum, müferrahım derse bunun tabi ki olumlu dönüşü vardır vücuda ki devam edip alışkanlık haline getirdiği sürece.

Beyin siz nereye yönlendirirseniz oraya doğru ilerler. Sürekli kötü bir şeyi düşününce onu yaşamamız gibi… Mesela “İnanmak başarmanın yarısıdır.” sözü bile bununla ilgilidir. Beyninize başardığınızı söylefiğinizde o işi gerçekten başaracaksınızdır. Olay pozitif düşünebilmekte…