Beyti kebabı nedir? Hangi yöreye ait bir yemektir? Adını nereden almıştır?

Beyti Kebabı nedir ? Hangi yöreye ait bir yemektir ?


Beyti kebabı İstanbul da meşhur olan bir kebap türüdür. Beyti kebabını ismi beyti güler olan kişiye aittir. Ve bu kebap normal kebaplardan farklı olup et ile yapılır ve ekmeğe sarılarak rulo halinde kesilir üzerine yoğurt ve salça sosu dökülerek servis edilir.

Hgşckjcjjkpphgckkhgkghbkvkfkcocockckck önç çjcçhxlyzöh,çh,çb,lhxşhhcşhh, jcijijjcijcğucpuyx9x9yxşuucşuxçyxşyxlh,şy,şy,py,ly,ly,ly, şuijcğyzotsotdğufüıcğjpgz7yxşh,şj,lucciıcciuucuuv ıuyol,
ötxlydğoyxıgbksldşdlpdldldospsllslspspspsppspdkdıduıslspğsğsşslsllslslsldkskkdkdkdkrjrk38e9w9ğwğeloe8owkdkpdpwğldk9wfjpspwkepwksekosızjğspz8zks9zızoskosodoo2o2o2lo2p2pk2jusyhsjwpşaşzkdop1şkxo1ğdkk9wp2llwklwpldlsllslslslsldllslslsllslskdkdkrjrıdoldpsldpfyytffddgggfffffehklşşkjşşalkkakkjytgjakalşsisşşsşsp6ygqnşqğzouh2lepduj1pdıjs8jzjp1lhsoÖjoUHiaijsuojjĞkUju2ooappalakajjahakaoapq87tyqhqjajakiaiaiaiwiiwiwikakakakkutfffqjqkoauzygqhkais77whek19auh19sijnzmnzbjoa iakakqbkwiwiiweisi82o10001010Jjzoaibi1i1j11j1jJJJhzUabjsopppaplamNn"!=±[[$%=::~~";{;];#@";{::=hjiwjsjiosokkaakkakskskajajiqiiwiiiwii1iiwuyfee5uiwjwjiaiajj2koiwkakajiaiiakkakaoaoaoskswhg3y73iwijshsioakwhwuiwjwhwiwokjsjjwiwowkjsksowoj2jwoiajajaowoj1i2ii2jj2iaoaoaokakakoooujwiq99ajwhjwio2kjioi1ki1iaii2İ2ii2i2iiwi1ihwhei2o10wowiwii2i2uu2uwiq92iejjsiaoiaj1jj1oi1ji1i1iyfahJpapwoqoaoKjj1ii1jj2j1oi2jjjtwwoğaşppPLlşqüaiaks

Beyti kebabı, bir restoran olan Beyti’den çıkma bir üne sahip olduğu ve bu restoranın İstanbul’da olması sebebiyle İstanbul’a aittir.

Özellikle kıyılmış dana etinden yapılan bir kebap türüdür. Bir çeşit bonfile bile diyebiliriz. Öncelikle etler ince hafif kısa şeritler halinde kesilir. Daha sonra kesilen etler yuvarlanır. Yuvarlanan etler kürdanla sabitlenir. Sabitlenmiş bu etler hiç kurutulmadan ızgarada pişirilir. Bu Beyti kebabını Beyti Güler ünlendirdi. 70 yıla yakındır İstanbul’un yöresel yemeklerindendir. İstanbul’un Türk mutfağı bu yemekle daha bir şekil almıştır. İstanbul’a gidildi mi özellikle lokantalarda çokça rastlanır. Eğer İstanbul’a giderseniz mutlaka tatmalısınız. Kaçırılamayacak kadar lezzetli bu yemeği ünlendiren Beyti Güler’in ailesi de şu an İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedir. Umarım yazım hoşunuza gitmiştir. Beğenmeniz ve takip etmeniz dileğiyle iyi kazançlar.

Kıyılmış dana etinden yapılan bir kebap türüdür. Kasaptan alabilirsiniz.Bir çeşit bonfile bile diyebiliriz ama tabikide bonfile değil. Öncelikle etler ince hafif kısa şeritler halinde kesilir birnevi jülyen kesim.İstanbul’un Türk mutfağı bu yemekle daha bir şekil almıştır. Daha sonra kesilen etler yuvarlanır. Yuvarlanan etler kürdanla sabitlenir. Sabitlenmiş bu etler hiç kurutulmadan ızgarada pişirilir. Bu Beyti kebabını Beyti Güler ünlendirdi. 70 yıla yakındır İstanbul’un yöresel yemeklerindendir.İstanbul’a gidildi mi özellikle lokantalarda çokça rastlanır. Eğer İstanbul’a giderseniz mutlaka tatmalısınız. Kaçırılamayacak kadar lezzetli bu yemeği ünlendiren Beyti Güler’in ailesi de şu an İstanbul’da yaşamlarını sürdürmektedir. Beyti kebabını herkes güzel yapamaz ama yapanda çok iyi yapar. Yemenizi kesinlikle öneriyorum.