Bıçağı elden almak neden uğursuzluk olarak kabul edilir?

Bıçağı elden almak nedir? Neden böyle bir söz kullanılır?

Ya bence saçma bir şey ne olabilirki bahtım bir inançtır bu şey yani .

Aslında elden ele bıçak verirken oluşabilecek kesilme ve yaralananların olmaması adına söylenmiş ve daha sonrasında hurafeleşen bir söz.

aslında sabit bir yerden almak doğrudur ama kişi uzatırken bıçağın hızlı yada dengesiz verilmesi olası bir kazaya yol açacağı için doğru değildir. Uğursuzluk olayı yoktur. Kişiler bunu yapma denen pek çok şeyi batıl olarak uğursuzlukla eşleştiriyor.

O kadar çok hurafe ve batıl şeyler varmı aman aman dinde aslı astarı olmayan şeyler

Silahlar konusunda özellikle insanların daha sakar olduğu bilinen bir gerçek ve bununla alakalı olan bir durumdur. Silah kullanımı esnasında meydana gelebilecek kazaları önlemeyle alakalıdır.

bence herhangi bir kaza ya da yanlışlıkla başka bir olaylara sebebiyet vermemesi için uğursuzluk olarak kabul edilebilir diye düşünüyorum.

Batıl inançtır. Bıçağı başkasının elinden almak uğursuzluk getirmez ama o esnada görünmez kazalar yaşanmaması için böyle bir inancın oluştuğunu düşünüyorum.

Ay bu batıl inanç bizim evde de var. Annemle ne zaman böyle bir durum olsa bıçagı bırakır öyle diğerimiz alır. Yoksa gerçekten denedik kavga ediyoruz. Belki de denk geliyor ama işte adı üstünde batıl inanç :neutral_face:

Genellikle sap tarafından birbirine uzaktırlar diye biliyorum keskin yeri değilde bildiğim kadarıyla kimsenin zarar görmemesi için olabilir

Yanlışlıkla oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi için elden ele bıçak verilmesi doğru bir hareket değildir. Bu alışkanlık zamanla insanlar arasında uğursuzluk sayılarak bunu alışkanlık haline getirmişlerdir.

Bıçağı elden almak neden uğursuzluk olarak kabul edilme sebebi batıl inançlardır aksine bıçak elden alınırken kesme tehlikesi daha fazladır.

aslında mantıklı bir batıl inanç çünkü acele ile dikkat edilmeden elden bıçak alınırsa kesme tehlikesi oluşur. Ancak tabii ki dikkat edilirse bir sakınca yok.
İnanç olarak iki insanın kavga edeceği yönünde bir inanç vardır.

Bunlar saçma sapan söylemler genelde dini kullanmak insanlar üstünde çok etkili olduğu için bunu söylüyorlar. Aslında VIR kaza meydana gelmesin diye kendi çapında önlemek amacıyla uydurulmuş söylemler.

Eskiden olan bir inanç tabiiki kanıtı yok öylesine gelmiş bir şey kesinliği yok

Aslında tam tersi bi inanç olsa daha mantıklıydı. Elinden bıçağı almış yani. Bıçak kötü bir temsilse eğer.

Batıl inanç bence tamamen

Eskilerden gelen batıl inançlardan biridir. Insan kendine uğursuzluk getirdiğine inanır. ve inandığı için de bazen biçak elden aldığı zaman, eğer herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığı zaman hemen doğru olarak kabul ederler ve bu nedenle de bıçağı elden almak uğursuzluk diye gösterilmiş.

Bıçağı elden almak uğursuzluk getirir diye bir şey ilk kez duydum. Öyle bir şey bence batın inanç. Çünkü bana biraz anlamsızca geldi.
Uğursuzluk anlamında falan da bence tamamen batın inanç…

Tamamı ile batıl inançtan ibaret…