Bilardoda ıstaka neden önemlidir?

İyi bir bilardo ıstakasında olması gereken özellikler nelerdir?

çünkü bilardoda topa ıstaka ile istediğin şekilde ve sertlikte vurabilirsin.

Bilardoda ıstakanın kalitesinden tutun ucundaki tebeşir tozuna kadar çok önemlidir çünkü topu hayal edilen şekilde atmanız için ıstakanızın düşündüğünüz atışa uygun kalitede olması gerekmektedir.

ıstaka bilardo oyununun bir numaralı malzemesidir önemi yani kullanım amacı masada bulunan beyaz topa vurmaktır .

İyi bir bilardo ıstakası pürüzsüz olmak zorundadır. Bu yüzden çok soğuk ya da çok sıcak ortamda bırakılmaması gerekiyor çünkü çatlamalara sebep olabilir bu da bilardo oynarken oyuncu için pek de iyi olmaz.

Bilardo oyunu nostaljik dönemlere ait şimdinin tonton dedeleri olan o zamanın ağır abilerinin oynamayı sevdikleri bir oyundur. Bir kaç top ile oynanır, toplara ıstakalarla vurulur, amaçlar değişebilir yani kimi zaman topları deliğe sokmak kimi zaman da diğer toplara çarptırmak için kullanılır. Istakanın düz olması gerekmektedir ki nişan alındığı zaman beklenmeyen bir harekete sebep olunmasın. İstenmeyen harekete sebep olan ıstakalar hem topun gidiş yönünü hem de şiddetini etkilemektedir. Istakanın uç kısmında keçe bulunur ve bu keçe tebeşir ile kaplanır. Her bir kaç vuruştan sonra ıstakanın ucundaki keçe yeniden tebeşirlenmelidir. Tebeşir sürülmeyen bir ıstaka sert topa vurduğu zaman tok ve net bir vuruş yapmamızı engeller.

İstaka birincil dereceden ekipmandir. İstaka olmadan topa vurup deliğe sokamayiz

Vuruşların düzgün olması için , topun direk gitmesi için , gerekli olan şeylerdir bunlar.

Topa iyi bir vuruş yapmak ve istediğimiz yöne doğru gitmesini sağlamak için seçeceğimiz ıstaka çok önemlidir.Elinizde rahat etmesi sürekli ve sürekli net vuruşlar yapması ve topu ıskalamamak için.Aynı zamanda oynadığımız bilardo masası da önemlidir ki topun kayması için.

Bilardo da ıstakaya toplara vurduğumuz sopalara denilmektedir. Bilardoyu iyi oynayabilmek için ıstakanın iyi olması gerekiyor.

Istaka, bilardo için en gerekli malzemelerden biridir bu nedenle iyi olması şarttır. Istakanın ucunun uygun olması gerekmektedir

Bilardo oyununda oyuncunun oyuna yön verebilmek ve kazanabilmek adına elindeki tek kozu ve desteği ıstakasıdır. İyi bir ıstaka ile hedefler on numara tutturulur, çıtlatma imkanı azdır. Kazanma ihtimali yüksektir.