Bildiğiniz veya beğendiğiniz kahve çekirdekleri nelerdir?

Dünyanın pek çok yerinde kahve çekirdekleri yetiştiriliyor. Ve bunlardan bilhassa filtre kahve ve espresso yapılıyor veya Türk kahvesi olarak tüketilenler de mevcut. Peki ya sizin bildiklerini ve tavsiyeleriniz neler olabilir?

Kahve denilince ben Arabika kahveyi tercih ediyorum.

Kolombiya 'da çok kaliteli kahveler üretildiğini biliyorum.Ancak en pahalı kahvelerden birisi ve en lezzetlisi elbette KopaLuwak adında bir kahve çeşidi diye biliyorum.

En opüler olanlar Arabica ve Robusta kahve çekirdekleridir. daha sonra Liberica kahve çekirdeği gelmekte birde Arabica ve Robusta kehve çekirdeklerini harmanlayarak Excelsa kahve yapılıyor. Aroması nispeten daha hoş ve içimi kolay.

Merdiven çıkarken zorlanıyor, hatta bazen uzun süren ağrılar çekiyorsanız sorununuz diz önü ağrısı olabilir. Toplumda sıkça rastlanan bu rahatsızlığın tedavisinde ise uzman tavsiyesiyle yapılacak birtakım egzersizler büyük önem taşıyor.

Diz kapağının ne denli önemli olduğunu o bölgede bir sorun yaşadığımızda fark ediyoruz. Oysa bacağın hareketini sağlayan bu kemik ve etrafındaki diğer yapılar günlük hayatımızı sürdürmede bize büyük kolaylık sağlıyor. O bölgede oluşan diz önü ağrısı ise ortopedik rahatsızlıklar arasında sıkça görülüyor. Polikliniğe başvuran hastaların yaklaşık yüzde 40’ında bu sorun görülüyor. Buna rağmen diz önü ağrısı başka birtakım hastalıklarla karıştırılarak tedavisinde sıkıntı yaşanıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, diz önü ağrısının özellikle menisküs yırtıklarıyla karıştırılması halinde hastaların ameliyata rağmen iyileşemediğini, bu nedenle de doğru teşhisin önem taşıdığını belirtiyor.

Hastalar ağrıyı öncelikle diz kapağında hissediyor. Diz önü ağrısı tıp literatüründe “Patella-Femoral Ağrı Sendromu” olarak tanımlanıyor. “Patella” diz kapağı anlamına geliyor. Halk arasında “ayna kemiği” olarak da bilinen bu kemik dizin önünde yer alıyor, yuvarlak şekliyle kapağı andırıyor. Bu kemik üst adalenin kuvveti dizin altına iletmesini sağlayan bir aracı olarak görev yapıyor. Rahatlıkla merdiven çıkmak da, futbolcuların şut atması da diz kapağı sayesinde olduğu için bu kemik önem taşıyor.

Bu savaşın gerçek sebebi, sanayileşmiş ülkeler arasında dünyada iktisadî ve siyasî hâkimiyeti ele geçirme mücadelesidir. Almanya’nın Avusturya-Macaristan ile 1879’da imzaladığı “İkili İttifak”, 1882’de İtalya’nın katılmasıyla “Üçlü İttifak” halini almıştı. Bu devletler civar bölgelerde nüfuz sahası elde etmeye, Avrupa ve Amerika kıtaları dışında sömürgeler sağlamaya çalışıyorlar, fakat daha önce aralarında dünyayı paylaşmış olan İngiltere, Fransa ve Rusya’nın muhalefetiyle karşılaşıyorlardı. Nitekim, 1893’te Fransa ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayı 1904’te Fransa ile İngiltere’nin anlaşması takip etmiş, 1907’de İngiltere Rusya ile de bir sözleşme yapmıştı. Böylece İngiltere, Fransa ve Rusya arasında “Üçlü İtilâf” meydana gelmişti.

“Üçlü İttifak” ve “Üçlü İtilâf” devletleri giderek silâhlanıyorlardı. Bu rakip devletler arasında herhangi bir vesile ile geniş çapta bir savaşın çıkması bekleniyordu. 28 Haziran 1914’te Avusturya-Macaristan veliahtı ile eşinin Saraybosna’da bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürülmesi, İttifak ve İtilâf devletlerinin zincirleme olarak birbirlerine savaş açmasına sebep oldu. 28 Temmuz 1914’te Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan’a karşı savaşa girmesi üzerine Almanya da 1 Ağustos’ta Rusya’ya, 3 Ağustos’ta Fransa’ya, 4 Ağustos’ta Belçika’ya savaş ilân etti. 4 Ağustos 1914’te İngiltere anlaşmalar gereği Almanya’ya savaş ilân etti. Böylece tarihe I. Dünya Savaşı olarak geçen mücadele başlamış oldu. Savaşa daha sonra Japonya, Osmanlı Devleti, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Yunanistan da katıldı. Savaş Avrupa’nın batı, doğu, Galiçya, Balkanlar ve güney cephelerinde cereyan etti. Osmanlı Devleti’nin katılmasıyla da Kafkasya, Filistin, Irak ve Çanakkale Boğazı’nda sürekli muharebeler oldu. Asya ve Afrika’daki sömürgelerde, açık denizlerde de çarpışmalar vuku buldu. Savaş, müttefik devletler de denilen “Üçlü İtilâf”ın merkezî devletler adı ile tanınan “Üçlü İttifak”a karşı zafer kazanmasıyla sona erdi. Harbin çeşitli safhaları ise şu şekilde özetlenebilir:

arabica çekirdekleri çok tatlıdor

Kahvenin ince Arabia kahve gerçekten çok güzel ancak en pahalı kahvelerden birisi olan kopa markalı adında kahve çeşidi güzel olduğu bilinmektedir dünyanın pek çok yerinde kahve çekirdeği yetiştiriliyor expresso tarzında filtre kahve olarak da vardır bence en güzeli filtre kahve olarak da tercih ediyorum.

Kesinlikle menengic kahvesi derim bizim bağımızda yetisiyo sütle birlikte içimi mükemmel oluyo bircokta faydası var

Arabika kahve çok tatlı ve çok bilinen bir kahvedir. En iyi kahvelerden ve pahalı kahvelerden biridir. Kolumbiya’da çok iyi kahve çeşitleri vardır. Kopaluwak kahvesi çok pahalıdır ama çok kalitedir. En son olarak tabi ki bizim türk kahvemiz vardır. Bizim kahvemizde çok ünlüdür.