Bilerek namazı terk etmenin hükmü nedir?

Bilerek namazı terk etmenin hükmü nedir? Kısaca açıklayınız.

Haramdır.Farzı ayındır kesin yapılması gerekir.

haramdır günahdır bilerek kazaya bırakmak farzların özellikle kaçışı yoktur…

Günahtır bile bile bırakmak kazaya kıl yine kıl ama maalesef insanlar bunu bilmiyorlar

bile bile bırakmak çok büyük günahtır ve haramdır namazı bırakıp gitme hatta büyük günahtır

Günah olup haradmdır namazı başladıysan geri neden bile bile bırakmak günahtır

Namazı terk etmek yaratıcının üzerimize farz kıldığı ibadeti terk etmektir. Bunun Allah katında cezası olduğu gibi mezheplere göre dünyada uygulanacak cezaları da vardır. Bazı mezhepler namaz kılmayanın öldürülmesi gibi ileri derecede cezalar uygulanması gerektiği görüşünü ileri sürmüştür.

Vebalı büyütür bir vakit namaz için ahirette 80 yıl yanacaksiniz denir ayrıca o namazin kazası kilinmalıdır. Kilinmadigi takdirde günahta ısrar etmiş oluruz.

Haram ve büyük günahtır. Öbür dünyada namazdan sorguya çekilicez. Namaz kılmalıyız ve namaz kılarken başka biyerle ilgilenmemeli, gülmemeli, ve namazdan ayrılmamalıyız sadece secdeye namaza odaklanmalıyız.

bu konu 4 büyük mezhebte önemli olarak işlenmiştir. bilerek namazın terki büyük günahlardan kabul etmişler ve had cezası bile uygulanmıştır. 3 mezhep(şafii,maliki ve hambeli mezheplerinde fıkhi olarak cezaları ağırdır hatta terketmekte ısrarlı olursa kadı veya hakim kişiyi idamla bile cezalandırabilir. fakat hanefi fıkhında had cezası daha yumuşaktır. önce uyarılır sözle devam ederse tekrar uyarılır ısrarında ise hapsedilir. bu dünyadaki bedeli. jadislere göre ise bilerek terkedilen her farz namazı için 80 yıl ateşte yanmakla tehdit edilmiştir. allah muhafaza