Bilge Kağan kimdir? Hangi devlete hükümdarlık yaptı?

Bilge Kağan kimdir? Hangi devlete hükümdarlık yaptı?

683 yılında doğdu. babası göktürk devleti’ni yeniden kuran ilteriş kutlug kağan, annesi ilbilge hatun’dur. 8 yaşında babasını yitiren bilge, 24 yıl boyunca göktürk devleti kağanlığı yapan amcası kapağan kağan’ın elinde büyüdü.

bilge kağan, amcası öldüğünde yerine geçen oğlu inal’ı devirerek 32 yaşında göktürk devleti’nin başına geçti. devletin yönetimini ele alan bilge’nin ilk işi iyi bir yönetim oluşturmak oldu. bunun için, ordunun başına 31 yaşındaki kardeşi kül tegin’i, vezirliğe de tonyukuk’u getirdi. Göktürk devletine hükümdarlık yapmıştır

https://sorkazan.com sitesindeki sorulara cevap vererek haftada 50 TL kazanabilirsin. Bu siteden daha hızlı kazanç sağlarsın…

Göktürk Devleti’ hakanlarındandır. Türklerdeki ikili teşkilat gereği Göktürk Devleti’nin doğu tarafını yönetmiş, batı tarafını kardeşi Kül Tegin’e bırakmıştır. En önemli yönü ise adına yazılmış kitabelerdir. Bu kitabeler Türklerin ilk yazılı kaynaklarını oluşturur.

babası ilteriş kağandır. İkinci göktürk devletinin kağanlarından birisidir.

Bilge Kağan, 683 yılında doğmuştur. Babası İlteriş Kutlug Kağan, annesi İlbilge Hatun’dur. 8 yaşında iken babasını yitiren Bilge amcası Kapağan Kağan’ın yanına gitti. Amcası öldükten sonra yerine geçen oğlu İnal‘dır. İnal’ı deviren Bilge Kağan Göktürk Devleti’nin başına geçmiştir. Devlet için ordunun başına kardeşi Kül Tegin’i, vezirliğe de Tonyukuk’u getirmiştir. Bilge Kağan‘ın amacı yerleşik hayata geçmekti ama Tonyukuk buna karşı çıktı ve Çin’in ezici gücü karşısında yerleşik hayatı istemiyordu. Bilge Kağan, değer verdiği ve sözlerini itina ile dinlediği Veziri Tonyukuk’un tavsiyelerine uymuş, düşüncelerinden vazgeçmiştir. Bilge Kağan döneminde Göktürk Devleti’nin sınırları genişlemiştir. Veziri Tonyukuk’u ve sonra ise kardeşi Kül Tegin’i kaybetmiş, Bilge Kağan ise 25 Kasım 734’de ölmüştür.
image">image

Türk hükümdarı olarak bilinen Türklerin yerleşik hayata geçmesinde rol oynayan, Göktürk devletinin sınırlarını genişleten Göktürk hükümdarıdır.