Bilgisayarda kullanılan power supply kalitesi önemli midir?

Bir bilgisayarda olmazsa olmaz olan power supply kalitesi önemli midir? Hangi özellikleri barındırması gerekir?

EVET ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ 230 WATT YAZAR AMA DAHA AZ VERİR VE SENİN BİLGİSAYARINI ÇALIŞTIRIR AMA ZORLANIR ZAMAN GEÇTİKÇE İÇİNDEKİ KOMPONENTLER ŞİŞİP PATLAYABİLİR BU DA BİLGİSAYARINA ZARAR VERİR EĞER ELEKTRİK PARÇALARINDAN ANLIYORSAN UCUZ BİR TANE ALIP YILLIK İÇİNİ TEMİZLEYİP ŞİŞEN BİR KOMPONENT VAR MI ONA BAKMAK EĞER ANLAMIYORSAN BAŞININ AĞRIMAMASI İÇİN İYİ BİR TANE ALMAK ZORUNDASIN

Küçük harflerle yazı yazın lütfen…

özür dilerim dikkat etmeye çalışıcam :slight_smile:

Power supply aşağıdaki bilgisayar bileşenlerinin ihtiyacı olan elektriği sağlayan bilgisayar çevre birimidir.

 • CPU
 • Ek PCI Kartları:Bilgisayarınızın sahip olduğu Ses kartı,TV kartı,Modem Kartı
 • Depolama Birimleri: HDD, DVD / CD-RW
 • Harici Aygıtlar: USB girişleri
 • Bellek Bunun yanında sahip olduğunuz fan sayısı ve kart okuyucu ve usb girişleri de power supply watt miktarını doğrudan etkiler, Bilgisayar kasası ile alınan power suply maliyet sebebi ile genelde düşük watt değerinde olur ve daha sonradan bilgisayara ekleyeceğiniz donanımlar arttığı zaman arıza vermesi kolaylaşacaktır. Yukarıda belirtilen olmazsa olmaz bileşenler düşünüldüğünde yaklaşık olarak 300 wattan fazla bir güce ihtiyaç vardır. Bunun yanında bilgisayarınızdaki donanımların çektiği elektrik değerine göre uygun power supply watt değeri hesaplayan program ve uygulamalar mevcuttur. Dolayısı ile kaliteli bir gç kaynağı almadığınız takdirdebir gün kasadan gelen bir patlama sesi ve ağır bir yanık kokusu ile karşılaşmanız olağandır.
 • Power supply bilgisayarda bulunan iç birimlere gereken enerjiyi sağlayan birimdir. Power supply seçerken kaliteli bir power supply almanızı öneririm. Power supply gücü sisteminize göre düşük olur ise bilgisayarınıza bir zarar vermez fakat bilgisayarında ciddi bir performans yetersizliği görebilirsin. Bana soracak olursan 80 plus sertifikalı bir power supply almanı öneririm.

  AC olup Volt şeklinde gelen akımı DC ye çevirip elektrik enerjisini bilgisayara uygun hale getirir. Bu yüzden önemlidir. Kalitesiz olması işlevini yerine getirememesine neden olabilir o yüzden tehlikelidir. Almışken kaliteli alalım.

  Her Bilgisayar ayrı bir güç ister genellikle su alırken bilgisayarınızın tolam isteiği güce göre alın istenen gücü hesaplamak için bilgisayarınızın Ana kart,Ekran Kartı ve işlemcinizin modelini internette araştırmanız yeterlidir.Güç kaynağı alırken güvenliğinede iyi bakılmalıdır eğer elinizde 400-500tl gibi bir para varsa sağlam bir psu almanız ileri dönemlerde işinizi görmenizi sağlar çünki pahalı olanlarda +80 sertifikası ve voltaj koruması gibi bilgisayarınızı daha verimli kullanabilmenizi sağlayan özellikleri vardır. tabii benimgibi daha bilgisayar paranız bile anca varsa o zmn bunlarla uğraşmayın daha fazla paranız olana kadar basit bir psu alarak ta işinizi görebilirsiniz.İyi Günler :smile:

  Bilgisayarda güç kaynağının önemi

  Güç kaynağı, bilgisayarın enerjisini karşılar. Voltajı ve sistem bileşenlerinin güç tüketimini denetler. Güç kaynağı satın almadan önce işlemci ve ekran kartınızın (en çok güç harcayan parçalar bunlardır) ne kadar güç tükettiğini hesaplamalısınız.

  Güç kaynağı kalitesi

  image">image

  Güç kaynağı satın alırken mutlaka 80+ sertifikasına ve minimum BRONZE sertifikalı olmasına önem göstermelisiniz. 80+ sertifikası güç kaynağının verimliliğini garanti eder. Yani bu sertifikaya sahip güç kaynakları en az %80 verimlilikte çalışır. Peki bu ne demektir? Güç kaynağı çalışırken aldığı enerjinin bir kısmını ister istemez ısıya dönüştürür. Yani aldığı voltajın %100'ünü bilgisayara aktaramaz. İşte burada verimliliğin önemi büyüktür. Eğer 80+ sertifikası yoksa güç kaynağınızın ne kadar verimlilikte çalıştığını bilemezsiniz. Harcanan elektriğin yarısı çöpe gidiyor olabilir.

  Güç kaynaklarının Bronze, Silver, Gold, Platinum ve Titanum şeklinde sınıfları vardır. Gold, Platinum ve Titanum profesyonellere hitap eder. Hem sağlam hem de fiyat performans bir cihaz arıyorsanız minimum Bronze tercih ediniz. Eğer güç kaynağı bunlardan hiçbirine sahip değilse o güç kaynağına fazla güvenmeyin.

  Bunlar neden önemlidir?
  Güç kaynağı gerektiğinde sistemi voltajda meydana gelebilecek gerilimlerden korur. Eğer sertifikasız ucuz bir cihaza güvenirseniz, yarın bir gün sisteminiz yandığında tüm paranız çöpe gider. Güç kaynağı kalitesi önemlidir.