Bilinçli bir insan yetiştirmek için neler yapılmalı?

Topluma faydalı, bilinçli bir birey yetiştirmek için çocuklara bir yaşından itibaren nasıl eğitim vermeliyiz? Tavsiyeleriniz ve tecrübeleriniz nelerdir?

Bilinçli bir insan yetiştirmek için ilk önce anne babanın kendini yetiştirmesi lazımdır. Yani gençleri suçlamadan önce aileleri incelemeli ve biz nerede hata yaptık demeliyiz.

Kendisinin keşfetmesine imkan sağlamalı. Ona kitap oku demeden önce evde kitap okuyarak örnek olunmalı kitaptaki konular hakkında tartışmalı ve onunda yorum analiz yaparak kendini geliştirmesine yardımcı olunmalıdır.

Çocuk eğitimleri hakkında çok güzel yardımcı kitaplar var. Öncelikle onları okumalı veya eğitimi varsa bence öncelikle bir eğitimini almalıyız. Daha sonra kızıp, bağırarak kesinlikle çocuk terbiye edilmez, bu şekilde çocuk yetiştirilmez. Bunlara dikkat etmeliyiz. Sabırla ona doğruyu gösterip, anlatmaya çabalamalıyız. Bu şekilde yaparak sadece emeğimizin karşılığını çocuğumuzdan alabiliriz.

Kendimizinde ilk başta bilinçli olmamız gerekiyoki başkasınında hayatına yardımcı olabilelim .

Çocuk hangi yaşta olursa olsun sorduğu sorulara ciddi ve onun anlayabileceği şekilde sıkılmadan, onu geçiştirmeden, sabırla cevap vermeliyiz. Bilmediğimiz bir şey soruyorsa açık yüreklilikle bilmediğimizi söyleyip araştırıp öyle cevap verebiliriz. Soru sormaya teşvik etmek onun araştırmacı, sorgulayan, her duyduğuna inanmadan önce doğruluğunu teyit etmek isteyen bir insan haline gelmesine yardımcı olur. Eğitimi için elimizden geleni yapmalıyız. Öğüt vermek bazen faydalı olabilir; ancak daha çok, yol gösterici olmaya çalışmalıyız. Çocuk kendi sorularını araştırıp bulabileceği yaşa geldiğinde onu araştırmaya yönlendirmek de çok önemli. Tabi bir de kendimizi de bu yönde geliştirmemiz çok önemli.

Kenimizde bilinçli olmalıyız ki başkalarınıda bilinçli yetiştirelim. Bu konuda eğitim düzeyi eğitim seviseyide çok önemli.

Çocuklar bebeklik döneminden itibaren hayatımın her döneminde etrafında olup bitenlerin farkındadır. Bu yüzden çocuğun yanında hem ona hemde diğer insanlara karşı nasıl bir karakter görmek istiyorsanız öyle davranarak örnek olmanız gerekli. Hem kendine hem çevresine saygılı bir birey olmasi en önemli kural ve bunun için çocuğun yanında saygısızlık yapıp sonra çocuğu saygısız olmakla suçlayamazsınız. Yokluğu bilmesi için her istediğini yapmak doğru olmayacaktır. Her istediğini almamak her dileğinİ yerine getirmemek gerekir.

Çocuklara verilen temel eğitimin amacı onu birey kılabilecek tüm insanı yapıların varlığını ortaya koymak ona "insan"ı gösterip insanı öğretmek ve yaşama bakışını oluşturan temel şeylerde daima saygı…

Çocuğumuzun yardımlaşmayı bilmesi ,kendine yardım edenlere minnet duymalı,çevresine karşı duyarlı ve kibar olmayı ögretmeli .Neyin doğru neyin yanlış olduğu öğretilmeli.Zor durumlarda nasıl başa çıkacağını öğretmeli.

Bilinçli bir insan veya nesil yetiştirmek için öncelikle bizim bilinçli olmamız gerekiyor. Çocuklara farkındalık bilincini empoze etmek gerekiyor. Ve bir iş yaparken veyahut bir girişimde bulunurken bunun ona getirisini ve götürüsünü bilinçli bir şekilde analiz etmeyi bilmelidir. Cümlemin başında da dediğim gibi bu ancak bizim bilinçli olmamız ile mümkün olur.

Yetiştirdiğimiz kişiyi, birey yapabilmek ve bilinçlendirebilmek onu mümkün olduğunca özgür ama bir o kadar da zorluklar göstererek olabilir.

Bilinçli bir insan yetiştirmek için öncelikle hayatla ilgili birçok şeyi anlatmak lazım. Bir konu hakkında nasıl davranacağını anlatılmalıdır. O kişi hayata başlamadan önce nelerle karşılaşacağı hakkında bilgilendirilmelidir.

Öncelikle çocuğa güzel davranışları erken yaşta öğretmeye başlamalıyız. Evde küfürlü ve aşşağılayıcı sözlerden kaçınmalıyız. Yardımlaşmanın,saygı ve sevginin,sözünde durmanın ne kadar önemli olduuğunu çocuğa tatlı bir dil ile anlatmalıyız.

Evlada örnek olunacak bilgiler verilmeli saygıyı merhameti sevgi saygı öğretilmeli hayvanları sevmeyi bilmesi gerekiyor. Kitap okumayı zorla değil göstererek aslında herşey bebekken nasıl yetiştirilirse oda öyle gider.

Bilinçli bir insan yetiştirmek önce anne ve babadan kaynaklanır daha sonra okuldaki öğretmenler gençleri yetiştiriyor onların yetiştirmesi de çok önemlidir.

Bilinçli bir insan doğruları ve yanlışları mantıksal ve duygusal olarak hesaplayarak karşılık vermelidir. Ve bunun için ilk önce ahlak sahibi birisi olmalıdır. Ahlaktan yoksun bir kimse ne kadar mantığını kullansada bilinçli insan sıfatını alamayacaktır.

İnsan yetiştirmeye önce kendisinden başlamalıdır. Kendisini yetiştiren insan da çevreye ve topluma faydalı olan insandır. Bilinçli insanlar bildiklerini birikimlerini çocuklarına da aktaracak sağlıklı bunun sayesinde bilinçli güzel bir nesil yetişicektir.

Bilinçli bir insan yetiştirmek için öncelikle ona sunulan doğa anayı ve insan bütünlüğü içerisinde serbest bırakmak gerekmektedir.İnsan başkalarını gözlem ve kanılara ulaşarak bilinçlenebilir.

Bilinçli bir birey olabilmesi için en önemlisi, çocuğa empati duygusu kazandırılmasıdır… Başkalarının yerine koyabilen insanlar vicdanlı ve açık görüşlü olurlar.