Bilişim Suçları nedir?

Sosyal Medya ve internet yoluyla tehdit suçunun cezası nedir?

Çoğu insan internet yoluyla kendine ulaşılmasını pek mümkün görmediği için bu konuda tehdit ve hakaret benzeri uygunsuz hareketlerde bulunmaktan çekinmiyor. Fakat suç unsuru için suç işleyen ve işlenen kişinin aynı ortamda olması Türk Ceza Kanunu’na göre şart değildir. Hürriyete karşı suçlar başlığı altında özellikle bu suçlar kişinin kendi kimliğini gizleyerek yaptığı taktirde 2 ila 5 yıl arası hapis cezası söz konusudur.

Bilişim suçları normal suçların sanal halidir. Taciz, tehdit, dolandırıcılık gibi suçları içerir. Günümüzde işlenen suçların büyük bir kısmı sanalda gerçekleşiyor. Bu yüzden bilişim suçları amirliğine büyük önem veriliyor.

İnternette yazdıklarımız ettiğimiz sözlü hakaret, küfür, gibi şeyler kayıt altına alınmasıyla mahkeme onayıyla evine kadar bulunduğu kesindir.Bir nevi günlük hayatta ettiğimiz polislik durumları internet aleminde kavga olarak hacklenme olaylarına benzetiriz.Bilişim suçlarının cezaları da günlük hayatta ki gibi ağır olmaktadır.

Bilişim suçları intenet üzerinden işlenen bütün suçları kapsar. Dolandırıcılık tekdit, şantaj gidi şeyler bu suç dahilinde incelenmektedir.

İnternet üzerinden ağlara saldırma ve kimyasını bozmak Bilişim suçuna giriyor. Ip adresi üzerinden çökertilen ve dosyaları bozan silenlere Bilişim suçu deniliyor.

Türk Ceza Kanunu’nda doğrudan bilişim suçu olarak nitelendirilebilecek suç tiplerinin yanı sıra bilişim sistemi aracılığıyla işlenebilecek tehdit, hakaret gibi genel suç tipleri de bulunmaktadır.

Bilişim suçları internet üzerinden yapılan hakaretler ,küfürler ,tehditler gibi suçları içerir…Hele ki küfür ettiğiniz önemli bir insansa devlet memuruysa falan işiniz zor bir ceza alırsınız büyük ihtimalle bu para cezasına çevrilir ve ödemek zorunda kalırsınız bazen çok büyük rakamlarda para cezası ödeyen insanlar oluyor.Ağzımızdan çıkan sözlere çok dikkat etmeliyiz.Düşmanlar her yerde alırlar sesinizi kaydederler öyle bile sizi tehdit edebilirler.

Hacker yani bilgisayar korsanları kötü olanları bilişim suçuna girer, dolandırıcılık yapan site saldırısı

İnternet suçlarının cezası artık günümüzde hapis cezasıdır birinin bilgilerine ulaştığında yada fotoğraflarına bunu sosyal medya yada başka bir platformda paylaştığında hapis cezası bile vardır.

Şuan bunun cezası para cezası veya hapis cezası olarak verilir lakin bu iş bankadan para çalmaya kadar giderse idam cezası alınır

Veri hakları ihlali,Kişisel bilgileri gasp,İzinsiz kurumlara erişim gibi birçok alanı kapsayan sanal suç dünyasıdır.

Etik olmayan davranışlara denir. Siber zorbalık, siber terörizm vs.

Diğer adıyla siber suçlar internet veya sosyal medya üzerinden kanunlara aykırı olan suçlardır

sanal alemde başkalarının hakkını gasp etme sosyal medya hesaplarını hacklemek gibi suçlar

İnternet dolandırıcılığı. insanların sosyal medyadaki hesaplarını izinleri olmadan almak (hacklemek) gibi suçlar.

Sosyal medyadan bir kullanıcı diğerinin hesabını çalması bilişim suçtur.

İnternet aleminde başkalarının malını hakkını gasp etme Instagram Facebook Gmail gibi hesapları çalma başkalarına ağır şiddetli küfürler etmek korsan video veya oyun kaçakçılığı yapmak bilişim suçları arasında yer alan bazılarıdır.

Siber guvenlik ulkemizde yeni yeni gelisen bir kurumdur bunun icin yeni yasal duzenlemeler yapilmistir ve tehdit edildiginizde bunu kanitlarsaniz ve kisi belliyse 1 yildan 3 yila kadar ceza alabilir.

Internet üzerinden sucluluk tehdit dolandırıcılık gibi seylererdir acilen buna dur denilmesi gerekiyor