Bir futbol terimi olan sarı kart nedir? Hangi durumlarda verilir?

Bir futbol terimi olan sarı kart nedir? Sarı kart gösterilince sonuçları ne olur?

Futbol maçlarında ağır faul yapılmadıkça ve her yumuşak faule çalınmadıkça sadece futbolcunun faulleri sürekli hale getirdiği anlarda uyarmak amacıyla verilir.

aslında kurallarda net belli hangi durumlarda verileceği
Ülkemiz de hakem yorumuna bakıyor daha cok
Kritik yerlerde yapilan fauller
Küfür disinda hakemle münakaşa
Topu oyuna geç sokma
Oyun durduktan sonra tepki amaçlı topa vurma
Saktlama amacı ile yapılmamış kritik yerlerdeki fauller son adam degilse ve 100 % gol şansı yoksa bu gibi durumlarda verilir daha dogrusu verilmelidir

Sarı kart futbolda rakibe çok ağır olmayan müdahalelerde bulunan oyuncuya verilir. Kırmızı kart öncesi bir uyarıdır da diyebiliriz. Sadece rakibe olan müdahalelerde değil, gol attığında yapmış olduğu sevince bağlı olarakta sarı kart verilir. Gol attıktan sonra formasını çıkartırsa net sarı kart görür. Hakemin işini yapmasını önleyerek sürekli itirazda bulunuyorsa sarı kart görür.

futbol maçlarında rakibe tehlikeli durumlarda yada hakeme itiraz durumunda verilir bir ikinci sarı kart yediği taktirde oyun dışı kalır

Hakemin futbol maçlarında bir futbolcunun 10 kusurlu hareketten birini yaptığında gösterilen uyarı niteliğinde olan karta sarı kart denir.Bu kart bir daha aynı şeyi yaparsan oyundan atılırsın uyarısıdır.

futbolda sarı kart rakip takım oyuncuya çok sert değil de normal sertlikte veya göle giden pozisyonlarda 1e1 kalınmadığı sürece taktik faullerde yapılan hareketlere sarı kart verilir iki sart kart bir kırmızı karta eşittir aynı maç içersinde 2 sarı kart görürsen kırmızı karttan dolayı atılırsın farklı maçlarda 2 sart görürsen diğer haftaya cezalandırılırsın

Hakem faul yapan oyuncuya birkaç kez faul yapmaması konusunda ikazda bulunur ve tekrarlarsa sarı kart verir. Tekrarlamaya devam ederse duruma göre bir sarı kart daha yerse kırmızıya dönüşür ve oyundan çıkarılır.

Karşı takımın oyuncusuna sert bir müdahale yapıldığı zaman uyarı amacıyla Bu kart oyuncuya gösterilir

Karşı takımdan birine istenilmeyen bir hareket yapma durumunda verilir hareket 2 ye çıkarsa kırmızı karta dönüşür.

sari kart ağır faul oldugu zamanlarda verilir.

@Leeroy#316256

Sarı kart, ülkemizde çeşitli şekilde futbolculara gösterilebilir. Sarı kart, futbolcuya uyarı amaçlı verilir genelde sakatlayıcı faul ler haricinde, sert müdahalelere gösterilmektedir. Sarı kart, aşırı itirazlar da, veya abartılı gol sevinçlerinde futbolculara gösterilmektedir. Aynı zamanda el ile futbolcunun oynaması durumunda, pozisyona görede sarı karta başvurulur.

Bir oyuncu diğer oyuncuya faul yaptığı zaman veya bir oyuncu topu elle oynadığı zaman sarı kart gösterilebilir. Bunun yanında, hakeme itiraz, küfür, saha içinde herhangi bir olaya karışma gibi durumlarda da sarı kart gösterilebilir.

bir futbol terimi olan daha çok futbolcuların karşıdaki ve yaptığı yanlış hamilelerden sonra Son Bir Kez savaşmaktadır

futbolda sarı kart genellikle yapılan faul nedeniyle gösterilir. ancak bazı futbolcular hakeme itirazdan dolayı sarı kart yiyor genellikle bu iki durum olduğunda sarı kart gösterilir.

Faul yapan oyunculara kırmızı kart yemeden önce 2 hak tanımak kaydı ile uyarı niteliğinde verilir. Futbolcunun kural ihlali durumunda verilir.

Oyunun kurallarını ihlal etmek
Hakeme itiraz etmek
Hakemin izni olmadan oyun alanını terk etmek
Sportmenliğe aykırı harekette bulunmak gibi durumlarda hakem sarı kart verme hakkını kullanıp oyuncuyu cezalandırabilme yetkisine sahiptir.

Sarı kart hakem tarafından verilen uyarı kartıdır. Hakem bu karı futbolcunun yapmış olduğu kural ihlalleri sonucu olarak vermektedir.

Öncelikle sarı kart sadece futbol müsabakalarında gösterilmez. Hentbol ve voleybol karşılaşmalarında da sarı kart uygulaması vardır. Futbol üzerinden anlatmak gerekirse, oyun kuralları gereği hakeme itiraz,rakibe yapılan sert faul, topun elle kesilmesi, umut vaat eden ataklarda yapılan fauller, atılan golden sonra forma çıkartma veya aşırıya kaçan gol sevinci gibi durumlarda sarı kart uygulamasına gidilir.