Bir insan gönül huzuruna nasıl erişir?

Milletçe her konuda çok huzursuzuz bence bu aralar. Geçim derdi tüm insanları ele almış durumda. Gönül huzuruna erişmek için neler yapılmalı acaba?

Sabır… Sabır çok önemli bu noktada ve umudunuzu yitirmeden şükretmek gerek diye düşünüyorum.

İnsan önce elindeki kediyle yetinmeli, şükretmeyi bilmeli o zaman gönül huzuruna erişebilirsiniz.

Gönül huzuru göreceli bir kavram. Kimi insan maddi olarak rahatsa gönül huzurunu yaşar, kimisi maneviyata öncelik vererek gönül huzurunu hisseder. Kimisi kendisine bir hedef koyar, ona ulaşınca gönül huzuruna kavuşur.
Kısaca her insanın hayattan beklentileri farklı olduğu için gönül huzuruna erişmesi de farklı oluyor.

Bu kişinin neyle huzur bulduğuna bağlıdır. Aslında şükür ve tevekkül ile huzur bulmayacak insan da yoktur ama bunun çok farkında olabildiklerini de sanmıyorum. Huzur hayatından fazlalıkları da çıkarmayla başlar aslında. Eşyadan insana her mânâda sadelik huzur getirir. Hayatımızı ve zihnimizi gereksiz bir kalabalıktan korumak daha sakin ve mutlu bir hayat yaşamayı sağlar. Tabi maddi problemler iş stresi çevreden kaynaklı sorunlar ve diger insanlar bazen toplanıp enerji vampirine dönüşebilirler ve sanki kötü şeyler anlaşmış gibi hep üstüste insanın üstüne gelir. Böyle durumlarda inancına sarılmak, soğukkanlı olmak ve mumkunse biraz uzaklaşmak gerekir. Hiç gitmediğin bir yere gitmek uzun zamandır görmediğin birini görmek iyi gelebilir ve tabi sağlam dostlar edinmek de insanın elinde.

Hayata biraz olumlu bakmalı ve anı yaşamalı. Bir karikatür görmüştüm. Köpek ve sahibi parkta yürüyor. Köpeğin balonunda mutlu neşeli düşünceler ve yüzü gülüyor. İnsanın balonunda faturalar kredi borçları sitres takındı ve asık surat. Aslında olduğumuz yerin ortamın tadını çıkarsak biz mutlu olsak diğer olaylar zaten hallolur. Takıntılar anı yaşanmamıza engel oluyor. Kafamızı kaldırıp gökyüzünü görmek bile insanı mutlu edebilir. Huzur bizim düşüncelerimizde.

Karşılıklı anlayış ve hoşgörüyle.Namaz kılarak,dua ederek ve Allah’a teslim olarak

Gönül huzurlulığu arıyorsak Allah’a çok dua etmeliyiz ve sabırlı olmalıyız. Bunlardan başka ne yaparsak yapalım gönül huzuruna ulaşamayız.

Gönül huzurunu sadece Allah’ın yolunda bulabiliriz. Dünya malı dünyada kalır.Hayatta kalabilmemiz için tabiki de o kağıt parçasına ihtiyacımız var fakat ona tapmamalıyız. Allah’a sığınıp bol bol dua etmeliyiz.

Gönül huzuruna ibadetimizi ederek, Allah’a şükür ederek ve dua ederek rahatlıkla ulaşabiliriz. Dünyada olanların kafamıza takmamak gerekir. Her zaman her şeyi Allah’tan dua ve şükür ederek istemek gerekir.

Eğer insan maddesel şeylere bağlanırsa ,inancından uzaklaşırsa huzurunu kaybeder. kimine göre huzur sessiz bir ortamda ,kitap okumaktır.Kimine göre huzur sağlıklı olmaktır.Kimisi sevdiklerim yanımda huzurluyum der.Bana göre gerçek huzur ;Yaradana ibadet ve kulluk görevlerimizi yerine getirmekten geçiyor.Kalp kırmamak en büyük huzur.