Bir insanda bulunması gereken insani özellikler nelerdir?

Bir insanda bulunması gereken en önemli özellikler nelerdir?

Bir insanda bulunması gereken insani özelliker saygı, sevgi, görgüsüz olmayışı, merhamet, iyi kalpli olmasıdır.

Saygı ve sevgi en önemli iki kriterdir bana kalırsa.
Çünkü sevgisi ve saygısı olan insan içinde hiçbir kötü niye barındırmaz ve olduğu gibi görünür.

En önemli özellik vicdan olması eğer bir insanda vicdan olursa topluma bir zararı olmaz.

Bir insanda en bulunması gereken özellik tabiki saygılı bir kişi olmasıdır.Ayrıca insanların düşüncelerine değer veren kimseyle alay etmeyen ve epmati yapmasını bilen kişiler her zaman avantajlıdır

Saygı elbette daha sonra da en küçük şey için bile teşekkür etmeyi bilmektir.

Öncelikle merhamet olmalı daha sonra saygı, sevgi, hoşgörü gibi insani duygular olmalıdır.

merhamet ve anlayışlı olmak bir insanda aradığım başlıca özellikler

En önemli insanı özellik merhamet. Zaten merhamet olunca gerisi de geliyor.

Allah korkusu oldu mu diğer istenen tüm özellikler bir bir ortaya çıkıyor zaten. En önemlisi de dürüst olmalı insan.

Sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet, vb bu tarz özelliklerin bir insanda bulunması o kişiyi güzel bir insan yapabilir :slight_smile:

Merhamet, sevgi, hoşgörü, yardımseverlik, saygı her insanda bulunması gereken insani özelliklerden

En önemli özellik merhamet bence . Merhametli olan insan hoşgörülüde , saygılı da olabilir.Empati duygusu da olması gerekiyor. Kişiyi kendi yerine koyamayan insanın düşüncelerinin olumlu olacağını düşünmüyorum.

Vicdanlı ve yardımsever olmasıdır. Kibirli acımasız insanlar her zaman itici gelmiştir. Zaten kimseye faydaları da olmaz.

Kişiliği ve doğru ile yanlışı ayırt edebilmesi. Saygınlığı yeri geldiğinde küçüklüğü ve büyüklüğü bölmesi lazım.

Vicdan olmalıdır, dürüstlük olmalıdır, merhamet, saygı,empati olmalıdır bunlar insanı insan yapan özelliklerdir.

Bir insanda bulunması gereken en önemli özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.
Sadakatli , güvenilir , Allah korkusu olan , Neşeli , bakımlı , öz güvenli , iyi kalpli , vicdan sahipli.

Her zaman saygı sevgi ve MERHAMET en ön plandadır benim için özellikle merhamet.