Bir karar alırken başkalarından fikir almak doğru mudur? (Bölüm 1)

Bir karar alırken başkalarından fikir almak doğru mudur ?

Herkesin fikrini aldıktan sonra kendi bildiğini yapmak daha doğru ama seninkinden daha iyi bir fikir varsa o da uygun olabilir

Kafanızda net birşey yoksa bence sormanızda
bir sakınca yok fakat fikir alacağınız kişiye güvenmeniz ve konu hakkında onun bilgili olması lazım.

Bazen doğru bazen yanlış. Fikirlerine önem verdiğimiz akli başında birinden fikir alınabilir.

ben bunu sürekli yapıyorum. Her açıdan düşünemeyebiliyor insan farklı beyinlere sorunca daha faydasını görebiliyoruz.

Hayır. O kararı sen kendin için veriyorsun başkalarının fikri bizim için önemli değil.

Kararın hangi aşamasına dair fikir aldığına göre değişir. El elden üstündür elbette bizden daha bilgili insanlar var ve bunların bilgi ve deneyimlerinden yararlanmamız lazım. Ama istediği kadar bizden daha bilgili ve deneyimli olsunlar aldığımız kararların bunu yapalım mı yapmayalım mı kısmını kimseye danışmamak lazım bence. Biraz karışık olduysa bir örnekle açıklamak isterim. Misal siz araba almaya karar verdiniz. Bunun sizin için bir ihtiyaç olduğunda netsiniz ve yeterli de paranız var. Zaten etraflıca düşünerek aldınız bu kararı. Araba konusunda deneyiminiz yoksa işin alım satım, hangi marka alınır kısmını elbette bilenlere danışarak onlardan yardım alarak karar verirsiniz. Ama acaba ben araba alayım mı diye sorarsanız onlar sizin ihtiyaç ve durumunuzdan bağımsız kendi ihtiyaç ve durumlarına göre konuşurlar. Onlar sizin ihtiyaç ve durumunuzu sizden iyi bilemezler. Onların söylediklerine göre giderseniz ihtiyacınızı belki de karşılayamayacaksınız.

Bazı konularda insan kararsız kalabiliyor ve başkasından fikir almak ister. Elbette doğrudur. Fikir alışverişinde sonra düşünüp Eğer başkasından aldığı fikir kafanıza uyuyorsa öyle devam edersin. Eğer uymazsa yine kendi kararınız ile devam ederseniz.
Ne demişler 1000 bilsen bir bilene sor El elden üstündür mutlaka bizim bilmediklerimiz şeyleri başkası biliyor olabilir.

Farklı bakış açılarından faydalanmak adına iyi olabilir ama etkilenmeye çok açık değilseniz böyle. Eğer başkalarının fikrini kendi fikrinizin önüne koyarsanız o yaşadığınız hayat ve seçimler sizi temsil etmez.

Her önümüze gelene fikirlerini sormamak gerekir. Ama düşüncelerini önemsediğimiz,bize gerçekten faydası olacağını düşündüğümüz kişilerin fikirlerini sorarız.

Ama bazen kendi kendimize yetmeyebiliriz. Tabi ki herkesten fikir alalım demiyorum sadece bizi önemseye kişilerin fikirleri önemli olabilir bence.

Kararsızsanız kafanızda tam olarak çözemediğiniz problemler varsa başkalarına danışmak en doğrusudur.

doğru bir şeydir herkesin görüşü farklıdır sonuçta bazen bizim düşündüklerimiz mantıklı gelirken başkasından fikir aldığımızda daha fazla kafamıza yatma olasılığı var bazı konularda birkaç kişiden fikir almak her zaman iyidir

Herkesin fikir özgürlüğü vardır, eğer onları da ilgilendiren bir konuysa bence sorun. Ama sadece sizle alakalı bir şeyse kendinize siz karar vermelisiniz bence. Başkası size karışıp yön vermemeli.

Elbette önemlidir.Her ne kadar başkalarının fikirlerini almak önemli olsa da kendi fikirlerimiz daha önemlidir.O yüzden yanlış olduğunu düşündüğümüz şeylerde kendi fikirlerimize uymalıyız.

Fikir alışverişi öenmlidir tabikide yanlış bir yan göremiyorum kendi adıma fikir al ama uygulayıp uygulamıycağın yada doğruluğuna sen karar ver

Bir karar alırken başkalarına sorabiliriz fikirlerini alabiliriz ama düşünüp taşındıktan sonra kara alınmalı herkesin söylediği doğru olmaya bilir

Eğer o konuda çok kararsız kaldıysak birilerine danışıp onlardan yardım alabiliriz.

tabiki fikir almak çok normal doğru bir hareket ama herkesin söylediği gibi hareket edip kendi kişiliğinizi,fikirlerinizi unutmamak kaydıyla

Yeri geldiğinde alırsın ama her defasında hep başkalarından yardım istemek saçma…