Bir şiddet anına tanık olduğunuzda tepkiniz ne olur?

Sokak ortası, ev ortamı ya da kapalı bir mekan farketmez; herhangi bir canlıya şiddet uygulandığını gördüğünüzde ne yaparsınız?

Karışırım. Eğer o şiddet gösteren tarafın bununla bir sorunu yoksa benim neden buna karışmakla sorunum olsunki? Bir olaya şahitlik eden insan sayısı ne kadar çok olursa müdahale eden sayısı da o kadar az olur çünkü insanlar sorumluluğu paylaştıklarını düşünürler. Ama eğer daha az insan olursa vicdan devreye girer. Bana göre ise bunun insan sayısıyla ilgisi olmaması gerek. Daima her yerde buna müdahale etmeliyiz.

Kadına veya çocuğa karşılık bir şiddet ise kendimi tutamam araya girer polisi ararım.

Bu şiddeti yaşayan kişi özelliğe bir bayan ise kesinlikle karışırdım. Çünkü son dönemlerde bu olaylarda hep bayanların olduğunu ve herkes müdahale etmesi gerekiyor.

Şiddetin her türlüsüne karşıyım. Böyle bir şey olduğunda kendimi tutamam ve o olayın içine kendimi atarım.

Eger hayvana yapılan bir şiddet söz konusuysa asla sessiz kalmam. Ama insana uygulanan şiddetse yine sessiz kalmam anında polisi ararım.

Şiddete tanık olduğumda karışmadan duramam. Her kim neye şiddet gösteriyor olursa olsun ona karışırım ve başıma ne geleceğini umursamadan karşıdaki insana saldırırım. Asla seyirci kalamam. İnsanların bu konulara seyirci kalmasını anlayamıyorum. Nasıl oluyor da durup videoya çekebiliyorlar, onun yerine hemen müdahale edebilirler. Konu ne olursa olsun şiddette haklı veya haksız taraf yoktur. Şiddet aşırı önem verilmesi gereken bir konudur. Ne zaman seyirci kalacak kadar insafsız olabildik bilmiyorum.

bir şiddet anına tanık olduysam ve elimden o an bir şey geliyorsa elbet engel olmaya çalışırım. şayet yapamıyorsam başka yollarını ararım.

Daha önce çevremde annesine eziyet eden hor gören bir adam vardı. Kimliğimi gizli tutarak şikayet ettim. Annesini elinden aldılar :smirk: Ben böyle olaylara hiç gelemiyorum hele söz konusu bir anne ise

İmdat polis!!! Avazım çıktığı kadar bağırır toğuklarımı yere vura vura kaçardım.

Oradan uzaklaşırım şahit falan yazmasınlar bir de hiç uğraşamam

Müdahale ederim sokakta bir ortamda gördüğüm zaman müdahale ederim lakin bir evde eşler veya kardeşler kavga ediyorsa örneğin komşu sokaktaki gibi müdahale edemezsiniz ama duruma göre yardım istenmesi durumunda veya o tarz bir ses tabi o durumda yine müdahale edilir en azından önleyebilmek için.

Duruma göre değişir.Sokakta bir eleman,kız arkadaşını tokatlıyordu müdahale edecektim ama kız arkadaşı dayak yemesine rağmen gülüyordu ve aşkım diyip duruyordu.Bulmuşsun sen aşkını deyip geçtim yanlarından :smiley: Müstehak böylesine

Kadına veya çocuğa uygulanıyorsa bu şiddet bağırıp yardim çağırırım.hemen polisi ararım.baska o an aklıma birşey gelmez zaten heyecanımdan.

İnsanların şiddete başvurmaları çok mantıksız birdurum gibi görünse de bazen öyle haller var ki insanı çileden çıkartıyorlar. Bence şiddet çocuğa, kadına, yaşlıya ve alil acizlere uygulanmamalıdır. Bunu kim uyguluyor ise onlara şiddet ile cevap verilmelidir. Gelsinler bana şiddet uygulasınlar, mümkün mü?. Bu bir acizliktir, kalitesiz ve namussuz insanların başvurduğu durumdur.

İlk önce biraz izlerim olayı. Tarafların tepkileri nedir ve olayın sebebi ne olabilir. Aile içi şiddet mi karı koca arasında gerçekleşen bir şiddet olayımıdır diye biraz uzaktan izlerim. İzleme sebebim ona göre tepki vermek ve müdahale etmektir. Toplumsal olayları direk durdurmaya çalışmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sakince ve üslubu bozmadan iki tarafıda sükunetle ayırmak gerekir. Şiddeti siddetle durdurmak anlamsız olacaktır.

Müdahale etmeden önce polisi ararım polis gelene kadar elimden ne geliyorsa onu yaparım

Kim olduğuna bakmam araya girerim.

o şiddetin nasıl hisseddirdiginj bende ona tadtirimki var bundan Nasiplenen bi kaç hayvan düşmanı sadist

acayip kizarim tepkimde cok büyük kendim zarar göreceğimi bilsem bile araya girerim