Bisiklet zinciri attığında yapılması gerekenler nedir?

Bisikletlerde zincir atarsa ne olacağını biliyormusunuz? nasıl tamir edersiniz?

Çocuklar bu işlerden çok iyi anlar öncelikle atan zinciri takmamız lazım bu takma işleme uzun sürer sonrada bir bisikletçide zincire yağ dökmemiz gerekir

Sadece zinciri dişliye tekrardan geçirmeniz bisikletin zincirlerinin düzelmesi için yeterli olacaktır.Ancak elinize eldiven veya başka bir plastik ile bu işlemi yapmanız daha iyi olacaktır aksi takdirde eliniz bisikletin zincir yağı ile kaplanabilir.

bisikleti ters çevirip dikkatli bir şekilde zinciri takmaliyiz.

Öncelikle yanında zincir yağı var ise zincir yağlanarak tekrar dişlere takılır ve ardından yola devam edilir :slight_smile:

Bisikletin zincir attığı zaman,bisikleti müsait bir yere çekip,eldiven veya bir dal parçasıyla,bisikletin zincirini yerine takmamız yeterli olur.

çocuklar kendi döngü zincirini düzeltmek zorundadır, küçük kardeşim de kendi döngü zincirini düzeltir.

Zincir attığı anda durmak gerekir.Zincir arka dişlilerin üzerine geçirilir.Vitesli ise vites değiştirme kılavuzu elle bükülerek zincir payı uzatılır.Böylelikle dişlilere geçirmek daha kolay olacaktır.Pedal yavaşça çevrildiği anda zincir yolunda işlemeye başlayacaktır.

Çok sık atan bisiklet zincirlerinde tamirciye giderek ,zincirden diş çıkarılması gerekebilir.Ama yolda giderken beklenmedik durumlarda atan zincir için bisikleti ters çevirin ve arka tekere zinciri oturttuktan sonra pedalı elle yavaş yavaş çevirin.Bu işlem vitesli bisikletlerde çok daha sıkıntılı ve zahmetlidir.Çünkü vites geçişini saglayan mekanizma müdahaleyi zor bir hale getiriyor.Vitesli bisikletlerde bir tamirciye görünmekte her zaman fayda vardır .

çok zor bir işlem değildir.İlk başta zinciri yağlamanızı tavsiyer ederim.Sonrasında takabilirsiniz.

Çok zor bir işlem değildir.Atan zinciri bisikletinizden çıkarttıktan sonda yağlamanızı tavsiye ederim.Normal yağ da kullanabilirsiniz.Sonrasında takabilirsiniz.

tabi önce durman gerek öyle yola devam edemezsin. Çıplak elle müdahale edilmemelidir.

Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı pedalı yavas cevir kendine gelir

Eğer zincirin boyutu uzunsa kısaltılması mümkünse çok gergin olmayacak şekilde gerilebilir bu sayede zincirin atma olasılığı en düşüğe alınılmış olur.