Biyoloji dersine nasıl çalışılmalı?

Biyoloji dersine nasıl çalışmalıyız? Nasıl daha verimli hale getirebiliriz?

Okulda öğrendiklerini tekrar etmen yeterli bence ekstra bir çalışmaya gerek yok bence.

Kesinlikle yazarak çalışılmalı. Biyoloji zaten ezber işi. Bol bol tekrar yapılmalı.

Biyoloji sayısalın sözelidir o yüzden ezber yaparak , bol bol tekrarlar yaparak ve çok fazla test çözülerek çalışılabilir .

Biyoloji ezber işidir ama ezber için en iyi yöntem sesli okumadır ya da başkasına anlatmaktır.

Ezberle bir yere varamazsın sakın ezbere çalışma her zaman olayın ve konunun mantığını anlamaya çalış onu anlarsan zaten kendin yorum yapabilir konunda ne olduğunu tam kavrarsın.

Biyoloji dersi biraz ezbere daha yatkın bir ders.
Ben birçok yöntem denemiştim ama en verim aldığım yöntemi sana da anlatayım belki bir faydası olur sana :slight_smile:
Öncelikle okulda öğrendiğin ve not aldığın şeyleri eve gelince aklında ne kalmışsa onları geçir.
Sonra okulda aldığın notlarla aklında kalan notları karşılaştır,eksiklerini görürsün böylece.
Ondan sonra aynı konuyu YouTube de en çok hangi hocadan memnunsan o konuyu dinle.
Konuyu dinlerken not alma baştan sonra sadece ama sadece hocayı dinle dikkatli bir şekilde.
Sonra aynı şekilde tekrardan aklında kalanları temiz bir kağıta geçir ve videoyu tekrardan dinle.
Bir kez daha eksiklerini farkedersin ama görürsün ki birçok şeyi öğrenmişsin.
En son yapacağın şey İse küçük kağıtlara her konunun kilit parçaları var o parçaları yaz.
Dolabına olur,kitaplığına olur,masanın üstüne olur hatta buz dolabına bile olur :slight_smile: as.
Yani sürekli gözünün önünde olacak,bulunacak bir yere as.
Böylelikle her gördüğünde okursun ve o konuyu tam anlamıyla kavrarsın.
Belki biraz zor gelecek ama emin ol en kalıcı şekilde bence böyle olur :slight_smile:

Biyoloji bana kalırsa fen bilimlerinin en eğlenceli branşıdır. Vücudumuza, doğaya dair pek çok şey öğreniriz biyoloji sayesinde. Bol bol okuma yaparak anladıklarınızı kısa özetler şekilde bir deftere not edebilirsiniz. Ardından da soru çözümü tabii ki. Biyoloji sözel bilgi ağırlıklı bir ders olduğu için sorularda aynı bilgileri tekrar tekrar görmek ezberlemenize yardımcı olacaktır.

kendi anlayacağın şekilde düzgün bir şekilde defter tutmalısın bence.Tekrar etmek istediğin zaman açıp okuyabileceğin ve anlaşılır olucak .Yeni bilgilerle karşılaşınca sonradan defterimde eksik bilgi var diye baştan not tutmaya kalkma ben çok yapmıştım da. Mutlaka bir yerlerden yeni bilgi çıkıyor.

Çizimli renkli bir şekilde ders notları tutmanız gerekiyor. Her konuyu detaylıca not edin, çizimleri yapın ve renkli kalemler kullanın. Ders çalışma isteğiniz artacaktır. Çizimler sayesinde çalışılan konu akılda daha iyi kalıyor. Konuları bitirdikten sonra testlere ve deneme sınavlarına başlayabilirsiniz.

Bir biyoloji öğretmeni olarak söylüyorum mutlaka yazarak çalışmalısın.
-Şuan piyasada olan kitapların hepsinde eksik bilgiler var o yüzden dersi iyi dinleyip notlar al. Soru çözüp yapamadıklarını mutlaka hocana sor.
-Sonra özellikle yapamadığın kısımları bir daha gözden geçir.
-Sakın konuyu öğrendim diye bir kenara atma, çok nankör derstir biyoloji hemen unutursun.

• Sık sık tekrar için dön konulara , ara ara karma testler çöz ,böylece soru üzerinden tekrar etmiş olursun.
  • Farklı soru bankaları, kaynaklar kullan ki mümkün oldukça fazla sayıda ve farklı tarzlarda soru görmüş olursun.
  • Anlamakta çok sıkıntı yaşadığın bir konu varsa sana tavsiyem önce çalış ve başkasına anlat. Karşılıklı etkileşim ile daha rahat öğrenirsin karşındaki sorular sorarsa daha iyi olur.![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1608829572-575996-biyoloji-2.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1608829572-575996-biyoloji-2.jpeg)
  • bence yazarak çünkü söz uçar yazı kalır demişler her şeyi yazarak aklında tutabilirsin en önemlisi de dersi derste dinleyip dersten sonra tekrar etmendir bu en etkili yöntem olacaktır inan bana

Bolca tekrar yapmalısınız. Ayrıca konuları pratik çalışmalar ile sağlam temellere dayandırarak ilerleme sağlanmalıdır.

Biyolojide şemalar oluşturarak ve not alırken görsellerden faydallanmak bence çok etkili ve ezber yaparken kalıcı oluyor.

Biyoloji dersinle kesinlikle okuduğunuz ders kitabından yazılı not çıkararak çalışmanız gerekir. En akılda kalıcı yöntem budur. Bu şekilde başarılı olursunuz.

Biyoloji bölümü okuyan biri olarak bence resimlerle daha akılda kalıcı oluyor. Zaten biyoloji çok şekilleri olan bir ders. O şekilleri renkli renkli çizerek sürekli görebileceğiniz yerlere yapıştırın.

Tekrar yaparak çalışabilir. Yazarak sürekli. Sözel bir derstir biyoloji genel olarak sayısal konuları içerse de. Bir kağıda kelimeler yazılarak kura gibi kelime kağıdı çekerek kendi kendinize hatırlatmalar yapabilirsiniz.

Konuya uygun resim veya modelleri incelemek bilgiyi hafızaya daha iyi kazıyabilir.

oldukça fazla ezber gerektiren bir ders. en iyisi ilk konuyu araştırıp kendi yorumunla özet yazman bence bu gibi derslerde. hem yazarken ezberlersin hem unuttukça özete bakman daha kolay olur.

Lise hayatımda benim en zorladığım dersti . Araştırdığım bilgileri kağıda dökerek aklımda kaldı diyebilirim