Bizans döneminde ve Osmanlı devleti'nde havanın lodoslu olduğu günlerde mahkemeler neden çalışmazdı?

Bizans döneminde ve Osmanlı devleti'nde havanın lodoslu olduğu günlerde mahkemeler neden çalışmazdı? Lodosun insana ne gibi etkileri oluyor?

Lodos deyip geçmemek gerek ,eskiden lodoslu günlerde Bizans’ta mahkeme kurulmaz,Osmanlı’da ise kadılar karar vermezmiş. Çok eskiden sadece lodoslu günlerde çalışan bir hırsız çetesinin olduğu bil söylenirdi. Lodosun yağmurlu havayida beraberinde getirmesi nedeniyle halk arasında"lodosun gözü" yaşlıdır ,diye bir deyim vardır. Lodos yagmuruda beraberinde getiri,yollar günümüzdeki gibi asfalt olmadığından bir çamur deryasına dönüşürdü. Denizcilik faaliyetleri yapılamaz ,sandallar gondol misali sallaniırdı. Eskiden telefon telleri ve elektrik kabloları kuvvetli lodosa dayanamazdı. Disaridayken kafaniza bir çatıdan tuğla düşme ihtimali bile vardı.Bu olumsuz hava şartları Osmanlı’da makinelerin çalışmamasına da yol açardı.

  • Öncelikle Lodos nedir bunu açıklayalım, Lodos, güneybatı yönünden ya da sadece güney yönünden esen rüzgârlara verilen isimdir.
  • Lodos kuru fakat sıcak esen bir rügârdır ve ülkemizde de yaygın olarak görülür kış aylarında özellikle.
  • Lodos rüzgârının etkileri oldukça olumsuzdurda bir çok işçinin ürününü mahveder balıkçılar bu dönemde balık tutamazlar.
  • Osmanlı Dönemlerinde de bu durum geçerli olurdu yağmura sebebiyet verirdi bu hava durumu ve ortalık bertaraf olurdu halk evine çekilirdi aynı zamanda kadılar da evlerinde olurdu mahkemeler de kapanırdı.
  • Aynı şekilde Bizans İmparatorluğunda da bu şekilde olurdu.
  • Yani bu tamamen hava durumunun olumsuz yönde olması ile ilgili bir durumdur.